REKLAMA

PPK szansą dla giełdy. Miliardy nowych środków na GPW

Adam Hajdamowicz2019-07-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-07-01 06:00

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych wchodzi w życie. Na polską giełdę mają napłynąć miliardy nowych środków.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

1 lipca 2019 roku oficjalnie ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. Program, który ma odmienić polski system emerytalny będzie uruchamiany stopniowo. Najpierw z PPK będą mogli skorzystać pracownicy największych firm, a od początku 2021 roku programem zostaną już objęci wszyscy pracujący. 

Wielkość firmy (liczba pracowników)

Potencjalna liczba uczestników (mln)

Start grupy

>250

3,3

01.07.2019

50-249

2

01.01.2020

20-49

1,1

01.07.2020

pozostali

5,1

01.01.2021

Razem

11,5

Źródło: Ministerstwo Finansów RP

Podanie choćby przybliżonej kwoty, jaka trafi do najnowszego programu emerytalnego jest bardzo trudne. Podstawową niewiadomą jest bowiem to, jaka część pracowników zdecyduje się do niego przystąpić. Szacunki pod tym względem są mocno zróżnicowane.

Przykładowo, Santander w swych analizach zakładał stopę uczestnictwa w wysokości 80 proc. w większych firmach, 55 proc. w najmniejszych i 40 proc. wśród samozatrudnionych. W raporcie Federacji Przedsiębiorców Polskich jest z kolei mowa o spodziewanym poziomie partycypacji wynoszącym 44 proc. A z jeszcze większą rezerwą na temat PPK wypowiadali się respondenci w ramach Ogólnopolskiego Badania Inwestorów.

Dla uproszczenia naszych obliczeń posłużymy się zatem wariantem bazowym zaproponowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych. Zgodnie z nim na uczestnictwo w programie miałaby się zdecydować równo 50 proc. pracowników, co by oznaczało, że już w 2019 roku do PPK wpłynie 2,2 mld zł. W kolejnym roku byłoby to już 8,9 mld zł dodatkowych środków, a w 2021 roku 12,6 mld zł. Natomiast później, gdy program będzie już działał na pełnych obrotach, roczne napływy mają rosnąć w spokojniejszym tempie.

Znaczna część tej kwoty będzie trafiać na rynek obligacji. Zgodnie z opartymi na limitach zapisanych w ustawie o PPK szacunkami GPW, na rynek długu zostanie przeznaczonych 60 proc. środków (50 proc. na polskie obligacje oraz 10 proc. na obligacje zagraniczne). Pozostała kwota trafi natomiast na rynek akcyjny (30 proc. ma zostać przeznaczone na akcje polskie, a 10 proc. na akcje zagraniczne).

fot. / / GPW

Podmioty zarządzające środkami w ramach PPK mają ściśle narzucone limity inwestycyjne w poszczególne aktywa. I tak w części akcyjnej co najmniej 40 proc. środków musi zostać przeznaczone na największe spółki z WIG20. Minimalna kwota inwestycji została także określona dla spółek zagranicznych (20 proc.). W przypadku mniejszych spółek z polskiej giełdy ustalono z kolei maksymalne limity. Oznacza to, że inwestycje w te aktywa będą możliwe wyłącznie do określonej kwoty. Teoretycznie może się w związku z tym zdarzyć, że spółek z mWIG40 czy z sWIG80 w portfelach PPK nie będzie w ogóle.

- Mam nadzieję, że poprzez to, że pojawi się duży strumień lokalnego kapitału, powstaną nasze IPO, powstaną efekty mnożnikowe i nowy kapitał zagraniczny. Uważam, że PPK to absolutnie coś fenomenalnego z punktu widzenia gospodarki i rynku kapitałowego" - mówiła w ubiegłym tygodniu wiceprezes GPW Izabela Olszewska

Warto także wziąć pod uwagę to, jak dużym graczem na rynku mogą się stać Pracownicze Plany Kapitałowe (jako całość). Scenariusz bazowy GPW zakłada, że w 2030 roku w ich rękach będą polskie akcje o wartości niemal 60 mld zł. Przy obecnych giełdowych wycenach około 10 proc. udziałów wszystkich spółek byłoby zatem zarządzane w ramach nowopowstałego programu. W kolejnych latach wartość ta by natomiast jeszcze bardziej rosła. Wszystko to sprawia, że jeśli PPK rzeczywiście się przyjmą, to po latach ich wpływ na giełdę może być naprawdę ogromny.

fot. / / GPW

- Nie ma nic gorszego dla programu PPK niż to, gdyby miało się okazać, że jest to kadłubowy program z 300 000 osób na pokładzie – mówił tuż przed konferencją WallStreet23 Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. O tym czy tak się stanie, eksperci dyskutowali od wielu miesięcy (w tym na debacie wieńczącej drugi dzień konferencji), teraz wszystko w rękach uczestników uruchamianego dziś programu. Jedno jest pewne - po cieniu jakim na giełdę rzuciła się sprawa OFE, ewentualna porażka PPK może być ciosem, po którym polskiemu rynkowi będzie się bardzo trudno podnieść.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (22)

dodaj komentarz
jaredr
Sama koncepcja nie jest zła, w innych krajach też działa, tylko że tu jest Polska..., i za 4-5 kadencji jak się kasa uzbiera, to jedną ustawą w świetle prawa mnie okradną z moich pieniędzy. Porażka PPK jeśli do niej dojdzie to będzie wina w 100% rządzących i tego że społeczeństwo im nie ufa, a nie konstrukcji systemu.
eljotek
Ludzi raczej system czy giełda niewiele interesuje. Każdy mysli o sobie i swojej przyszlosci. I slusznie, bo nikt przeciez nikomu za darmo nie dołozy do emerytury. A wizje nie są zbyt optymistyczne. Nie wyobrazam sobie zycia za 1200 zł miesiacznie... PPK jesli faktycznie przyjmie postac jak zaklada program bedzie jakimkolwiek Ludzi raczej system czy giełda niewiele interesuje. Każdy mysli o sobie i swojej przyszlosci. I slusznie, bo nikt przeciez nikomu za darmo nie dołozy do emerytury. A wizje nie są zbyt optymistyczne. Nie wyobrazam sobie zycia za 1200 zł miesiacznie... PPK jesli faktycznie przyjmie postac jak zaklada program bedzie jakimkolwiek wsparciem dla emerytowanego Polaka
barnabka
Ja jako pracownik na pewno się nie wypisze, bo po co? Zapiszą mnie z automatu i bardzo dobrze nie muszę nic robić. A dlaczego mam się wypisywać jak przede mną jeszcze 30 lat pracy a to jest bardzo korzystna oferta oszczędzania. Ale każdy decyduje za siebie.
kyd
"PPK szansa dla giełdy." Hahahaha

A jest szansa na stopę zwrotu dla emeryta?
To już wg polityków mniej ważne, ważne że quasi-podatek zostanie nałożony i nowa kasa z kieszeni obywatela wypłynie.
OFE bis jak 2*2.
arfeneusz
Ale piszecie bzdury. PPK są znacznie lepsze niż OFE. Widać brak edukacji w narodzie
http://ekonomiczny-wojownik.pl/blog-finansowy/pracownicze-plany-kapitalowe-czyli-nowa-emerytura/
zenonka
Opt out. Nie ma mowy, żebym kolejny raz dał się okraść.
potiomkin
"Czy Polacy zapiszą się do PPK" - pytanie bez sensu, ponieważ na mocy ustawy prawie wszyscy są zapisywani z automatu. Mogą się co najwyżej wypisać tylko po to, żeby być co kilka lat automatycznie znowu zapisanymi.
marxs
hahaha ale komedyja bo kasę i wykształcenie mają zagorzali przeciwnicy PISu jak np. moja skromna osoba i teraz PISy przyłażą do takich jak ja żebrząc o kasę a ja na to mówię niech idą po kasę na PPK do swoich wyznawców z podkarpacia i podlasia
marianpazdzioch
Sam zostałem dotknięty przestępczością białych kołnierzyków na polskiej giełdzie. Konkretnie działalnością Romualda Ś. z Wrocławia. Totalnie na bezczelnego, na rympał. Państwo już 5 rok udaje, że coś robi w tej sprawie. Na odzykanie 30% środków szanse są 50/50. Prędzej będzie to bliżej 15%. Także tego...Sam zostałem dotknięty przestępczością białych kołnierzyków na polskiej giełdzie. Konkretnie działalnością Romualda Ś. z Wrocławia. Totalnie na bezczelnego, na rympał. Państwo już 5 rok udaje, że coś robi w tej sprawie. Na odzykanie 30% środków szanse są 50/50. Prędzej będzie to bliżej 15%. Także tego... miłego inwestowania.
marianpazdzioch
PS. Wcześniej podobne akcje obserwowałem na dziesiątkach innych spółek, ale do tej pory omijałem jakimś cudem te miny.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki