REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polscy inwestorzy nie zapiszą się do PPK

2018-12-06 15:05
publikacja
2018-12-06 15:05

Polski inwestor nie zapisze się do PPK i narzeka na podatek Belki oraz rynkowe przestępstwa - wynika z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Polscy inwestorzy nie zapiszą się do PPK
Polscy inwestorzy nie zapiszą się do PPK
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

SII już po raz 16 przebadało polskich inwestorów. W ankiecie wzięło udział 3912 respondentów i z ich odpowiedzi wynika, że przeciętny polski inwestor indywidualny jest mężczyzną w średnim wieku, który uzyskał wyższe wykształcenie. Inwestuje od 8 lat, w swoim wolnym czasie. W portfelu posiada 7 spółek, a akcje utrzymuje przez rok. Tyle średnia. Najciekawsze w tegorocznym badaniu są jednak trendy, które uległy zmianie oraz podejście inwestorów do problemów trapiących rynek.

fot. / / SII

Wyniki OBI za 2018 roku były w kilku kwestiach przełomowe. Po pierwsze wyhamował nieco proces starzenia się się inwestorów. Do tej pory każde następne badanie pokazywało wzrost udziału starszych inwestorów i spadek młodszych. Teraz trend ten wyraźnie wyhamował. Wprawdzie średnia wieku inwestora to podobnie jak przed rokiem 42 lata, to jednak odsetek ankietowanych poniżej 35. roku życia wzrósł z 30,7 proc. w 2017 roku do 33,5 proc. obecnie. 

fot. / / SII

Wzrost udziału młodszych inwestorów widać także w innych częściach badania. Przykładowo w 2017 roku giełdowy staż niższy niż 5 lat deklarowało 32,6 proc. respondentów, teraz jest to 37,2 proc. Wzrósł też odsetek inwestorów z mniejszymi portfelami. W 2017 roku portfel inwestycyjny "chudszy" niż 50 tys. zł deklarowało 43,4 proc. respondentów, teraz jest to 48,7 proc. Mocno urósł przede wszystkim odsetek respondentów, którzy wskazali, że dysponują portfelem rzędu 30-50 tys. zł. 

fot. / / SII

Warto jednak pamiętać, że liczba uczestników tegorocznego badania (3912) jest wyraźnie niższa od zeszłorocznego (4711), nie można więc jednoznacznie określić, czy wzrost udziału młodszych, mniej doświadczonych inwestorów z mniejszymi portfelami, to efekt napływu tzw. "świeżej krwi" na rynek, czy też może po prostu spadku liczby przedstawicieli starej gwardii. Ostatnie lata są jednak bardzo udane m.in. dla producentów gier czy niektórych spółek innowacyjnych, tego typu firmy przyciągają zaś uwagę inwestorów, którzy do tej pory pozostawali z boku rynku kapitałowego.

Największe bolączki rynku: "Belka" i "przekręty"

Ciekawie prezentują się także wyniki bardziej subiektywnej części badania. Jak co roku respondenci mogli wskazać największe ich zdaniem słabości rynku kapitałowego. Ponownie na pierwszym miejscu uplasował się podatek Belki, który wskazało 41,8 proc. ankietowanych. Także naszym zdaniem podatek Belki jest istotnym problemem rynku kapitałowego. W październiku w ramach cyklu na #NaBankiera poświęciliśmy temu zagadnieniu szeroki artykuł pt. "Podatek Belki - więcej szkody, niż pożytku".

fot. / / SII

Ciekawa jest także druga pozycja na liście słabości rynku kapitałowego. To przestępstwa rynkowe, które wskazało 36,6 proc. respondentów. Dla porównania przed rokiem było to ledwie 20,8 proc. Widać tutaj piętno m.in. afery GetBack, ale także mniejszych historii takich jak np. "skleroza" głównych udziałowców Krezusa

fot. / / SII

W tegorocznej edycji OBI po raz pierwszy pojawiło się także pytanie o Pracownicze Plany Kapitałowe. Respondenci podeszli jednak do tego projektu z bardzo dużą rezerwą. Aż 57,4 proc. przebadanych wskazało, że nie zapisze się do PPK. 63 proc. stwierdziło, że program nie przyciągnie uwagi Polaków. Wśród najważniejszych powodów, które stoją za bakiem chęci zapisania się do PPK, inwestorzy wymieniają przede wszystkim fakt, że sami oszczędzają na emeryturę (54,8 proc. odpowiedzi). Istotny jest także element zaufania, a raczej jego braku. Aż 52,5 proc. respondentów wskazało, że nie ufa proponowanym przez państwo rozwiązaniom. Z kolei 35,4 proc. ankietowanych przyznaje, że zawiodło się na OFE i stąd wynika ich niechęć do PPK.

fot. / / SII

OBI po raz kolejny pokazało także, że inwestorzy indywidualni nie jeżdżą na walne zgromadzenia akcjonariuszy. Nie robi tego aż 90,3 proc. ankietowanych, mimo że przecież uczestnictwo w walnych to jedno z głównych praw akcjonariuszy oraz szansa bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami spółki. 44,9 proc. badanych wskazuje jednak, że na walne nie jeździ przez brak czasu (te odbywają się zazwyczaj w tygodniu). 28,1 proc. wskazuje z kolei, że nie widzą żadnej możliwości wpływu poprzez walne na losy spółki.

fot. / / SII

Badanie objęło także źródła informacji dla inwestorów. Miło nam poinformować, że wśród serwisów internetowych - które zaraz po raportach spółek są dla inwestorów najważniejszym źródłem informacji - ponownie zwyciężył portal Bankier.pl. Drugie miejsce przypadło innemu serwisowi działającemu w ramach Bonnier Business Polska: pb.pl. Dziękujemy!

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
luster
Możliwe że inwestorzy się nie zapiszą ale Ci którzy kompletnie nie znają się inwestowaniu a nie potrafią oszczędzać i nie ufają bankom na pewno tak bo nie wierzę w to że za te naście lat ktoś jeszcze będzie liczył że utrzyma się z emerytury ZUS
grzegorzkubik
To jest logiczne. PPK jest raczej dla tych co nie znają się na giełdzie a zaufają rządowi. Ja sądzę, że ten program podwyższy wykresy giełdowe a to będzie dobre dla inwestorów indywidualnych. Obserwujmy to dokładnie w 2019 roku.
hatlik1
Prosze zlikwidowac podatek belki i z robić prosty podatek na jedzenie i leki
Warzywa i owoce 0% reszta 6% to Jeszcze w tym roku bym prosiła a te ppk to jest katastrofa ile razy nas będą Oszukiwać ???????? Aż tak głupim NARODEM JESTEŚMY?????
shaker12
oszukują to nas cały czas, mówiąc że w ZUSie są jakiekolwiek pieniądze. W PPK będziesz miał własne aktywa, rosą czy spadają nie ważne, ale coś warte i o ile jakiś polityk Ci tego nie ukradnie (jak z OFE) coś dowieziesz do emerytury
grzesd1
Już raz należałem do PPK przez 10 lat systematycznego wkładania otrzymałem 5% zysku z kapitału. W banku na lokacie byłoby więcej. Ale pracodawca nie da kasy do własnego zarządzania, a tym bardziej Państwo.
PPK Nowy twór, a co z :
OFE - składane przez ZUS i pracodawcę - najpierw zmniejszyli potem (tylko połowę) zabrali,
IKE
Już raz należałem do PPK przez 10 lat systematycznego wkładania otrzymałem 5% zysku z kapitału. W banku na lokacie byłoby więcej. Ale pracodawca nie da kasy do własnego zarządzania, a tym bardziej Państwo.
PPK Nowy twór, a co z :
OFE - składane przez ZUS i pracodawcę - najpierw zmniejszyli potem (tylko połowę) zabrali,
IKE - wpłacam sam i coś rośnie bez podatku belki po warunkiem że sam inwestuję, bo zarządzający by cię w skarpetkach i koszulką "konstytucja" puścili.
IKZE - powstało jak się okazało, że koszty zarządzania przerastają zyski, to od razu ci podatek oddadzą, też państwo niby dopłaca (he,he)
PPK - znowu zmuszają do oszczędzania i pracodawców, byle ludziom nie zapłacić,i niby państwo coś doda, a kto będzie tym zarządzał i za ile. Potem znowu sobie przypomną jak kasa państwowa będzie pusta ?
Dlaczego państwo nie dopłaci
eljotek
Wszyscy beda z automatu zapisani, ale jednak program zakłada wolna amerykanke i mozna od razu zrezygnowac. Nikt nas na sile nie bedzie trzymał. Na tym polega ta dobrowolnosc. Chociaz szkoda byloby stracic wpisowe i te wszystkie doplaty od panstwa. Przez kilkanaście lat troche sie z tego moze nazbierac. Raczej sprobuje zeby chociaz Wszyscy beda z automatu zapisani, ale jednak program zakłada wolna amerykanke i mozna od razu zrezygnowac. Nikt nas na sile nie bedzie trzymał. Na tym polega ta dobrowolnosc. Chociaz szkoda byloby stracic wpisowe i te wszystkie doplaty od panstwa. Przez kilkanaście lat troche sie z tego moze nazbierac. Raczej sprobuje zeby chociaz sprawdzic jak sie sytuacja rozwinie
luceratan
"Będzie to coroczna wpłata na rachunek uczestnika w wysokości 240 zł. "
czyli 20zl miesięcznie...
jendreka
Nie ufam żadnej opcji politycznej w Polsce i tyle
3b955h
Obywatele, którzy wycofają swoje środki kolanem wepchnięci do PPK, wykazują oznaki zdrowia psychicznego. Niech teraz przez jakieś 15 lat spokojnie budują zaufanie do rynku kapitałowego. Po 15 latach jak będzie wyglądał normalnie to się dołączę.
koszykswiadczengwarantowanych
Problem z tym że wszyscy zostaną zapisani. W tym cały przekręt, bo liczą na to że się wszyscy nie wypiszą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki