REKLAMA

#TylkoMobile – jak odkleić się od telefonu?

Michał Kisiel2016-12-01 11:22analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-01 11:22
#TylkoMobile – jak odkleić się od telefonu?
#TylkoMobile – jak odkleić się od telefonu?
/ Bankier.pl

Jeśli stojąc w korku, rozejrzycie się dookoła, to prawdopodobnie okaże się, że wielu z waszych towarzyszy niedoli zajętych jest swoimi smartfonami. Pół biedy, jeśli dzieje się tak tylko podczas postoju. Najwyżej start spod świateł opóźni się przez kierowcę odpisującego na wiadomość. Niestety kierowcy często sięgają po urządzenie także podczas jazdy. Na szczęście są sposoby, żeby nie tracić z oczu sytuacji na drodze i załatwić przy okazji kilka spraw.

W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzam, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia. Z telefonu często korzystam także w samochodzie, gdzie ręce powinny być raczej zajęte czymś innym niż interakcją z ekranem. Obsługa „hands free” to ideał, do którego zbliżają nas powoli postępy w technologii rozpoznawania głosu. Sprawdziłem w praktyce kilka narzędzi przeznaczonych dla chcących bezpiecznie korzystać ze smartfona w ruchu.

fot. / / Bankier.pl

Telefon podczas jazdy nie powinien rozpraszać, a jeśli trzeba skorzystać z ekranu, to interfejs powinien być maksymalnie uproszczony i na tyle powiększony, aby łatwo było trafić w przycisk palcem. Takie założenia leżą u podstaw aplikacji, które są samochodowymi „nakładkami” na systemy operacyjne smartfonów. Wypróbowałem dwa takie rozwiązania dla urządzeń z Androidem – Automate i Android Auto.

Android Auto stworzono z myślą o samochodach, w których zainstalowany jest system multimedialny. Po podłączeniu telefonu, na ekranie zamontowanym w desce rozdzielczej wyświetli się specjalny interfejs. Wszystkie elementy są duże, a funkcje ograniczono do nawigacji, sterowania muzyką oraz obsługi telefonu.

Od kilku tygodni z Android Auto można korzystać także na ekranie samego telefonu. Opcja ta stała się dostępna także dla posiadaczy starszych aut. Aplikacja nie jest oficjalnie dostępna dla Polaków w sklepie Google Play, ale w sieci można znaleźć plik, który pozwoli ją zainstalować „bocznymi drzwiami”.

Podczas jazdy Android Auto pokazuje uproszczony ekran startowy. Znajdują się na nim informacje o pogodzie, wskazówki z nawigacji i podpowiedzi dotyczące czasu dojazdu do najczęściej wybieranych miejsc docelowych. Zakładki na dole ekranu pozwalają uruchomić wybrane aplikacje – telefon, muzykę (m.in. Spotify i Google Music) oraz mapy. Jeśli otrzymacie wiadomość SMS, system potrafi ją odczytać na głos. Głosowo można także odpowiedzieć nadawcy. Przychodzące rozmowy odbierane są od razu w trybie głośnomówiącym.

Automate powstał jako alternatywa Android Auto, gdy rozwiązanie Google nie było jeszcze w stanie działać bez połączenia z samochodem. Logika działania aplikacji jest podobna – uprościć obsługę telefonu w czasie jazdy, dając kierowcy powiększony interfejs prezentujący tylko wybrane informacje. Możliwości Automate są nieco szersze niż Android Auto, które współpracuje tylko z niektórymi programami. Interfejs jest jednak mniej spójny – np. wybranie odtwarzania muzyki z serwisu Soundcloud przenosi do aplikacji tej firmy, a wskazówki nawigacji (poza mapami Google) nie zawsze prezentowane są w postaci dużych „kart” na głównym ekranie.

fot. / / Bankier.pl

Automate wyróżnia mnogość opcji konfiguracji. Możemy sami zdefiniować np. kiedy uruchamia się narzędzie (np. po podłączeniu do ładowarki). Ja korzystam z naklejki z tagiem NFC – wystarczy zbliżenie telefonu i urządzenie włącza „tryb samochodowy”.

fot. / / Bankier.pl

Obie aplikacje umożliwiają korzystanie z komend głosowych Google Now. Dotykając ikonę mikrofonu, możemy uruchomić głosowego asystenta. A ten potrafi coraz więcej i dość dobrze radzi sobie z językiem polskim. Za jego pomocą możemy napisać maila, sprawdzić czas dojazdu do wybranej lokalizacji, ustawić przypomnienie, zapisać notatkę, a nawet uruchomić aplikację. Natomiast jeśli ustawimy jako główny język angielski, a telefon ładuje się lub jest wybudzony, asystenta głosowego można przywołać w dowolnym momencie komendą „Ok Google”.

Wybrane komendy Google Now po polsku

 • (Adres) do (Adres) - wyszukuje trasę
 • Droga do (adres) (pieszo/rower) -  pokazuje trasę od naszej lokalizacji
 • Gdzie jest (obiekt, miejsce) - podaje np. Orlen blisko twojej lokalizacji
 • Graj (autor, album, utwór, itp) - uruchamia Google Play Music
 • Jak daleko jest do (miejsce) (pieszo/rower) - pokazuje trasę od naszej lokalizacji
 • Korki do (adres, miejsce) - podaje przybliżony czas dojazdu od naszej lokalizacji wraz z mapą, z opcją "natężenie ruchu"
 • Kierunek (adres, miejsce) - pokazuje odległość i czas do wskazanego miejsca. Nie uruchamia nawigacji.
 • Napisz (SMS) do (nazwa kontaktu) treść sms
 • Nawigacja (miejsca, adres) (pieszo/rower) - otwiera nawigację z wyznaczoną trasą
 • Stwórz Notatkę (treść)
 • Stwórz Przypomnienie (treść)
 • Wybierz (nazwa kontaktu) - to samo, co zadzwoń
 • Wyślij (SMS) do (nazwa kontaktu) treść sms
 • Wyślij maila (nazwa kontaktu) treść
 • Zadzwoń (nazwa kontaktu, nr telefonu)

Źródło: Społeczność Google Now

Korzystanie z telefonu nie oznacza dziś, że musimy być stale przyklejeni do ekranu. Do wizji rodem z filmów science fiction, gdzie z urządzeniem można swobodnie porozmawiać, jeszcze sporo brakuje, ale postęp w tej dziedzinie widać gołym okiem.

Cykl #TylkoMobile

Cykl #TylkoMobile

W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzam, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki