PKO BP: sprawa wyłudzenia 10 mln zł była wykryta przez służby banku

Sprawa wyłudzenia na szkodę banku PKO BP kredytów na kwotę ponad 10 mln zł została wykryta dzięki działaniom Departamentu Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego już w 2015 roku - głosi stanowisko PKO BP przekazane w środę PAP.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Ustalenia audytu wewnętrznego zostały przekazane organom ścigania. Obecne zatrzymania są wynikiem zawiadomień prokuratury przez służby banku" - podkreślono w stanowisku banku.

PKO BP odniosło się w ten sposób do informacji z poniedziałkowego komunikatu Prokuratury Krajowej. "Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenia na szkodę banku PKO BP SA kredytów na kwotę ponad 10 milionów złotych oraz prania brudnych pieniędzy. Doszło do tego w latach 2014 - 2015" - wskazała PK.

Według Prokuratury Krajowej 11 października 2017 roku, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarząd w Radomiu zatrzymali 16 osób zaangażowanych w przestępczy proceder. Ponadto jedna osoba dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury po zatrzymaniu najbliższej dla niej osoby.

W szeregu miejscowości województwa mazowieckiego - podała PK - przeszukano ponad 70 pomieszczeń i budynków, zarówno w miejscach zamieszkania podejrzanych, jak również siedzibach spółek.

Mechanizm działania sprawców - poinformowała PK - polegał na utworzeniu, bądź przejęciu spółek kapitałowych, przygotowaniu poświadczającej nieprawdę dokumentacji dotyczącej sytuacji finansowej tych spółek, a następnie wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę 10 milionów 284 tysięcy złotych. Pieniądze te były transferowane na kolejne rachunki bankowe pod pozorem transakcji gospodarczych.

Według PK wyłudzenie kredytów następowało przy współpracy z pracownikami oddziału banku, w tym jego dyrektorem.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Lublinie - podała PK - prokuratorzy ogłosili im zarzuty popełnienia przestępstw: doprowadzenia banku PKO BP oraz Banku Gospodarstwa Krajowego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 10 milionów złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego), prania wyłudzonych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 10 milionów złotych (art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 299 par. 5 kodeksu karnego).

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokurator wobec trzech osób zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych.

W odniesieniu do 14 osób prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań.

13 października sąd postanowił o tymczasowym aresztowaniu 14 podejrzanych.

W sprawie wykonywane są czynności zmierzające do zabezpieczenia na mieniu podejrzanych grożących im kar i środków karnych o charakterze majątkowym. W trakcie czynności tymczasowo zajęto należące do podejrzanych samochody.

autor: Paweł Tunia

edytor: Sonia Sobczyk

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 27 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl