PKO BP: NBP powinien poświęcić najbliższe tygodnie na ocenę skuteczności swoich działań

NBP powinien poświęcić najbliższe tygodnie na ocenę skuteczności podjętych działań oraz monitoring skali hamowania aktywności gospodarczej - uważają ekonomiści PKO BP. Bazowym scenariuszem PKO jest stabilizacja stóp proc. i ewentualne dalsze działania przez narzędzia niestandardowe.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Na przestrzeni minionych tygodni, nie dysponując jeszcze żadnymi twardymi danymi co do zmian w gospodarce w obliczu pandemii, NBP podjął dynamiczne działania, które mają łagodzić skalę dewastacji dokonywanej przez koronawirusa w krajowej gospodarce. Sądzimy, że najbliższe tygodnie powinny zostać poświęcone na ocenę ich skuteczności oraz monitoring tego, jak głęboka jest skala zahamowania aktywności gospodarczej oraz jakie kanały mają na nie największy wpływ" - napisano w nocie.

Zdaniem PKO, nie można wykluczyć scenariusza dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce, gdyby negatywne oddziaływanie pandemii na gospodarkę przedłużało się na drugą połowę roku.

"Z drugiej strony przestrzeń do dalszych cięć może ograniczać ryzyko niepożądanych konsekwencji rynkowych (osłabienie waluty i odpływ kapitału doświadczany np. ostatnio przez Węgry). Na dziś bazowym scenariuszem wydaje nam się stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie i ewentualne dalsze działania / modyfikacje po stronie narzędzi niestandardowych" - napisano.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 pb, co oznacza, że stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 proc. w skali rocznej. Od 17 marca główna stopa proc. w Polsce została obniżona o 100 pb. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil