REKLAMA

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG

2023-01-25 12:48, akt.2023-01-25 15:29
publikacja
2023-01-25 12:48
aktualizacja
2023-01-25 15:29

W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.

PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG
PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG
fot. Daniel Sztork / / Shutterstock

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku - podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

"Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów" - podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał Obajtek.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

Prezes PKN Orlen: Gazu w Polsce nie zabraknie

Gazu w Polsce nie zabraknie - zapewnił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami, a magazyny gazu są wypełnione w 100 procentach.

Jak mówił podczas środowej konferencji szef PKN Orlen, podpisany w środę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. jest ważny, "by zabezpieczać dodatkowo nasz system i wzrost zużycia gazu w Polsce, ale i w regionie".

Wskazał, że mamy też zabezpieczoną logistykę. "To jest 8 gazowców, które będą dostarczać ten gaz do Polski. Już dwa gazowce zostały odebrane, pozostałe gazowce będą odebrane do 2025 r." - wskazał.

Jak zaznaczył, "to nie jest tylko kontakt, ale cała logistyka". "Bez logistyki, która powstała wcześniej, która powstaje, nie bylibyśmy bezpieczni" - dodał.

Obajtek zapewnił jednocześnie Polaków, że gazu nie zabraknie. "Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami" - dodał. Jak wskazał, w 100 proc. mamy wypełnione magazyny gazu (3 mld 200 mln m sześc.). Wydobycie krajowe to 3 mld 700 m sześc. gazu - mówił.

"80 proc. zarezerwowanych mocy - Baltic Pipe to jest 6 mld 500 mln metrów sześć. gazu, w tym niedawno podpisany kontrakt z firmą Equinor wynegocjowany na 2,5 mld m. sześc. gazu" - przypomniał. Dodał, że na szelfie norweskim wydobywamy dziś ok. 3 mld m sześc. gazu.

"Tam dokonujemy procesów inwestycyjnych i będziemy dokonywać coraz większych procesów inwestycyjnych. W ciągu paru lat zwiększymy wydobycie do 4 mld m sześc. gazu" - zapowiedział.

Jak zapewnił Obajtek, "to zabezpiecza nasze bezpieczeństwo". Zaznaczył, że również "mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu - to jest ok. 6 mld m sześc.".

Dzięki kontraktowi z Orlenem, Sempra dopięła portfel odbiorców LNG z terminala Port Artur

Sempra Infrastructure, dzięki długoterminowemu kontraktowi z Orlenem, uzyskała portfel umów, umożliwiających podjęcie decyzji o budowie terminala eksportowego LNG Port Arthur w Teksasie - poinformowała amerykańska firma. Dostawy z terminala miałyby ruszyć w 2027 r.

Zgodnie z komunikatem Sempry, dzięki podpisanej w środę umowie z Orlenem przyszła moc skraplająca terminala Port Artur została w pełni zakontraktowana na poziomie 10,5 mln ton LNG rocznie.

Zawarcie tego kontraktu pozwala podjąć końcową decyzję inwestycyjną (FID), co powinno nastąpić wkrótce - powiedział dziennikarzom prezes Sempra Infrastructure Dan Brouillette. "Bardzo szybko po podjęciu tej decyzji rozpoczniemy budowę i mamy nadzieję, że pierwszy skroplony gaz popłynie z instalacji na początku 2027 r." - wyjaśnił. Podkreślił, obok kontraktów eksportowych, Sempra ma już odpowiednie umowy z producentami gazu w Teksasie.

Umowa z Orlenem, podobnie jak z innymi kontrahentami, ma formułę FOB (Free On Board), co oznacza, że to kupujący zapewnia transport z terminala i może wysłać LNG w dowolne miejsce na świecie.

Zgodnie z podpisanym z Semprą kontraktem, Orlen ma od 2027 r. odbierać z terminala Port Arhtur 1 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Od listopada 2022 r. Sempra zawarła szereg umów na odbiór LNG z terminala. Kontrakt z niemieckim RWE opiewa na 2,25 mln ton rocznie przez 15 lat od 2027 r. Umowa z Engie dotyczy dostaw po 0,875 mln ton LNG przez 15 lat. Kontrakt z INEOS zakłada odbiór przez tą firmę 1,4 mln ton LNG rocznie przez 20 lat. Największy kontrakt Sempra podpisała z koncernem ConocoPhillips, dotyczy dostaw po 5 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

W 2018 r. PGNiG zawarło z Port Arthur LNG - spółką zależną Sempry, długoterminowy kontrakt, przewidujący zakup około 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat z terminala Port Arthur, z pierwotnie planowanym terminem zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r. Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii. Jedynym kontraktem dla terminala Port Arthur była właśnie umowa z PGNiG. W lipcu 2021 r. PGNiG zerwało tę umowę, kontraktując więcej gazu w firmie Venture Global. Sempra zebrała klientów na LNG z planowanego terminala w 2022 r., kiedy koniunktura na gaz znacząco się poprawiła.

W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (40)

dodaj komentarz
molenda333
Bardzo dobrze, to nas jako kraj zabezpiecza na kolejne 20 lat, duży plus. Poza tym stajemy się niezależni od rosyjskich surowców, a na tym zależy nam jak najbardziej.
klepsiska
Taki kontrakt długoterminowy to dobry krok, chodzi o zapewnienie ciaglosci dostaw, to jest w obecniej sytuacji najwazniejsze
polonu
fi fi fi droższy , droższy to może być 10 czy 15 % a nie 700% fi fi fi ,,,, a co z ropą naftową , węgiel co to zimy u nas już nie będzie .,kto i za co pospłaca te wszystkie długi zaciągnięte przez Polski rząd , same odsetki to około 60 mld dol , a gdzie rata , Unia pieniędzy nie da bo Polska wyjdzie ze struktur unijnych jak PIS fi fi fi droższy , droższy to może być 10 czy 15 % a nie 700% fi fi fi ,,,, a co z ropą naftową , węgiel co to zimy u nas już nie będzie .,kto i za co pospłaca te wszystkie długi zaciągnięte przez Polski rząd , same odsetki to około 60 mld dol , a gdzie rata , Unia pieniędzy nie da bo Polska wyjdzie ze struktur unijnych jak PIS wygra wybory USA wezmą ten kraj ale sami są bankrutami , ciekawie to wygląda . można doić tylko z samej taniej siły roboczej , ale to ma krótkie nogi ,długo nie pociągnie ,przy tak drogich surowcach nie opłaci się cokolwiek produkować lepiej fabryki pozamykać , lub towary będą tak drogie że kto to kupi . tylko elita a reszta na ulice podpalać gmachy taki będzie koniec . ten proces trwa cały czas nie widać , coraz intensywniej , śrubę społeczeństwu dokręcają ale do czasu , gwint nie wytrzyma .i się zacznie , i to nie Ruski a społeczeństwa Europy zrobią porządek po swojemu . Rosja ma surowce sama się wyżywi i ubierze , zachód jej nie potrzebny do niczego ,jesteś pojedzony i masz ciepło , , brakujące towary dostarczą Chiny , fabryka świata , Rosja nie jest sama na tym globie . i to trzeba mieć na uwadze . żydzi marzą o podboju całego świata z pomocą jankesów ale się przejadą i to dokładnie .myślą tak że Rosja bez Ukrainy nie znaczy nic i tak są surowce a nimi idzie pospłacać długi Amerykańskie a Ukraińców zagonić do darmowej roboty , bo kto musi te surowce wydobywać i będą trzy klatki w jednej szympans ,w drugiej orangutan a w trzej Ukrainiec z łopatą .
darius19
calkowicie sie zgadzam z "akcjoimn" Uniezaleznianie od bandyckiej Rosji. Nareszcie Europa oprzytomniala (poniekad)
akcjoinm
widzę, że ruskie trolle nawet na forum bankiera kwiczą kwiiikwiiii całymi dniami. Droższy gaz od ruskiego o 500% ? Przepłacili ? A gdzie w tym tekście jest mowa o cenie gazu ? A swoją drogą wolę kupować 10x droższy gaz byle by nie był od od mordercy i tego bandyty Putina ruskiego gwałciciela i mordercy dzieci!
akcjoinm
Śmieszne ruskie trolle, zmieńcie onuce :D
adam.1983
Czas pokaże ile przepłacili, zapewne jak zwykle okaże się że gaz z tego kontraktu jest dużo droższy niż rynkowy
darius19
Trolle w amoku. Musialo zabolec
zoomek
Teraz rozumiecie po co jest ta wojna?
T proszę - 20to letni kontrakt. Tych celów jest więcej ale to jeden z nich.
Tak nas Żydzi dojadą że zdechniemy!
Tymczasem:
"Zdaniem AP administracja Bidena nie tylko nie planuje zakazać importu niektórych rosyjskich towarów, ale także zachęca do ich zakupu. Chodzi przede wszystkim
Teraz rozumiecie po co jest ta wojna?
T proszę - 20to letni kontrakt. Tych celów jest więcej ale to jeden z nich.
Tak nas Żydzi dojadą że zdechniemy!
Tymczasem:
"Zdaniem AP administracja Bidena nie tylko nie planuje zakazać importu niektórych rosyjskich towarów, ale także zachęca do ich zakupu. Chodzi przede wszystkim o nawozy sztuczne, których ponad 100 partii trafiło z USA na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Także surowce energetyczne są nadal dostarczane z Rosji do USA, ponieważ niektórym firmom pozwolono na dokończenie obowiązujących kontraktów."
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sankcje-sankcjami-a-rosja-i-tak-zarabia-miliardy-na-handlu-z-usa/lq9wgt7
SZALOM!!!
zene
PIS przychodzi i odchodzi,
bedzie odwolana umowa

Przemyslowcy Niemiec o gazie Jankesów
"masakra" 500 % ceny rosyjskiego

Micron po przyjezdzie od Jankesów,
ceny 800 % - 1 000 % ceny rynkowej,
"przyjaciele tak nie robia"

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki