REKLAMA
PIT 2023

Początek recesji w strefie euro? PKB pod kreską

2023-10-31 11:01
publikacja
2023-10-31 11:01

Trzeci kwartał przyniósł delikatny spadek produktu krajowego brutto strefy euro – wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Jest dość prawdopodobne, że także czwarty kwartał zakończy się pod kreską, co wypełni kryterium „technicznej” recesji w eurolandzie.

Początek recesji w strefie euro? PKB  pod kreską
Początek recesji w strefie euro? PKB  pod kreską
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

W III kwartale 2023 roku produkt krajowy brutto strefy euro zmniejszył się o 0,1% kdk – wynika ze wstępnych danych zaprezentowanych przez Eurostat. To rezultat nieco słabszy od oczekiwań ekonomistów. Rynkowy konsensu zakładał dynamikę kwartalną równą zeru.

Eurostat

Był to już czwarty z rzędu kwartał praktycznie zerowego wzrostu gospodarczego w strefie euro. Euroland popadł w stagflację – stagnacji gospodarczej towarzyszy wciąż podwyższona (lecz szybko malejąca) inflacja cenowa.

Zapowiada się, że także bieżący kwartał gospodarka strefy euro zakończy pod kreską. Tak przynajmniej wynika ze wstępnych szacunków PMI za październik. Trzeci miesiąc z rzędu wskaźniki PMI zarówno dla sektora wytwórczego, jak i usługowego strefy euro przyjęły wartości niższe od 50 punktów. Takie wyniki sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w eurolandzie. Dwa kwartały z rzędu spadku PKB stanowią definicję tzw. technicznej recesji.

Roczna dynamika PKB eurolandu spowolniła do zaledwie 0,1% wobec 0,5% kwartał wcześniej oraz względem 1,1% odnotowanych w I kwartale oraz 1,7% pod koniec 2022 i 2,3% w III kwartale roku ubiegłego. Dla całej Unii Europejskiej dynamikę PKB oszacowano na 0,1% kdk oraz 0,1% rdr. Mamy zatem do czynienia ze stagnacją gospodarczą w Europie.

Z „techniczną recesją” – rozumianą jako przynajmniej dwa spadkowe kwartały w wykonaniu PKB – mamy już do czynienia w przynajmniej kilku krajach Unii Europejskiej. Już piąty kwartał z rzędu kurczyła się gospodarka Estonii (drugi raz po -0,2% kdk). Z technicznej recesji wyszła za to Łotwa (+0,6% kdk), a weszła w nią Austria (-0,6%).

Kwartalny spadek PKB Eurostat odnotował także w Czechach (-0,3% kdk), w Niemczech (-0,1%), Irlandii (-1,8%) oraz na Litwie (-0,1%) i w Portugalii (-0,2%). We Włoszech i Szwecji kwartalna dynamika produktu krajowego brutto wyniosła 0,0%.

Opublikowane dziś dane to tzw. wstępny szacunek i dysponujemy statystykami tylko dla 13 krajów UE. Kolejny szacunek PKB zostanie opublikowany 14 listopada. Tego samego dnia GUS zaprezentuje dane dla Polski. Ekonomiści szacują, że w III kwartale nasza gospodarka urosła o 0,4% rdr.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lovepis
Ja się nie boje Jarek mówił że za 8 lat czyli 2 kadencje przegonimy wielką brytanie i francje
jenak
Work life balance.

4 dniowy dzień pracy.

Zielona energia.

Hulajnoga na popych.

Minimalny gwarantowany.


Jeno garść pomysłów, które mogą recesji zapobiec.
niederfurzdorf
Trzeba nam jeszcze więcej socjalizmu w eurokolchozie, jeszcze więcej wszelkiej maści partii ludowych ratujących wszystko i wszystkich. A konkurenci z innych kontynentów zaciefają ręce !
jenak
Teraz ratują faunę i florę. Wyjąwszy dwunóżnego o postawie wyprostowanej. Sam jednak jakby nie zauważał tryndu.
jenak
Co różnicy inne kontynentu od tego? Gdzie nastąpiła zmiana? Że choćby demografię ma, jak żaden inny, jak nikt w przeszłości, na kolanach.
jenak
Dopiero jak podwyższyli stopy do prawie 5% widać w oddali recesję.

A prawię dekadę bali się podwyższyć o choćby ćwiarę. A rozwiązanie było takie proste.

Podnosisz stopy i oddziałujesz tym samym ożywczo na koniunkturę.


New economy.
grzegorzkubik
Tu jest powód dlaczego Niemcy chcą w UE stworzyć rząd w Brukseli taki by mieć pełną kontrolę nad Polską. Nas recesja nie dotyczy.
tomkooo
hehe na razie nie, bo jestesmy tania sila robocza, euro mocno stoi = Polak tani... ale poczekaj az kryzys uderzy w unii, zaczna sie niepokoje spoleczne i wtedy okaze sie, ze kapital ma narodowosc i mozliwe, ze te fabryki zaczna przenosic do siebie... wtedy tez bedziesz sie cieszyl, ze sasiad ma zle?
and00
Proponuje wiecej zielonego ladu, jeszcze droższej energii i samochodow, dodatkowo jako ratunek ostateczny zalecil bym wiecej praw dla homoseksualistow i przymusowe parytety w zarzadach firm

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki