REKLAMA

Amerykański PKB wyższy od oczekiwań

Krzysztof Kolany2023-01-26 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 14:30

Wstępny odczyt statystyk produktu krajowego brutto za IV kwartał pokazał, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się szybciej, niż się tego spodziewano. Wyraźnie obniżyła się też presja inflacyjna mierzona deflatorem PKB.

Amerykański PKB wyższy od oczekiwań
Amerykański PKB wyższy od oczekiwań
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

W IV kw. 2022 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował wzrost o 2,9 proc. w ujęciu annualizowanym – podało wstępne dane rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA).

BEA

Opublikowany dziś wynik okazał się lepszy od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w tempie 2,6%. Jednakże znacznie wyższego wyniku – bo wzrostu o 3,5%  kazał się spodziewać model Fedu z Atlanty. Kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 3,2% (po rewizji z 2,9%). Natomiast przez pierwsze dwa kwartały 2022 roku notowano spadek amerykańskiego PKB.

Największy wkład do wzrostu PKB w IV kwartale wniosła zmiana zapasów, która dodała 1,46 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki tego wskaźnika. Konsumpcja prywatna wniosła 1,42 pkt. proc. (w tym konsumpcja usług aż 1,16 pkt. proc.), eksport netto dodał 0,56 pkt. proc., a wydatki federalne i stanowe  0,64 pkt. proc. Za to inwestycje odjęły 1,2 pkt. proc.

Wyraźnie niższy niż w poprzednich kwartałach okazał się deflator PKB – czyli miara wzrostu cen służąca do skorygowania statystyk nominalnych o inflację. Wskaźnik ten obniżył się do 3,5% wobec 4,4% w III kwartale oraz aż 9,1% w II kw. i 8,3% w I kw. 2022 roku. Niemniej jednak ekonomiści spodziewali się odczytu jeszcze niższego, na poziomie 3,3%.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 2,1% po tym, jak w rok wcześniej urosła o 5,9%. Natomiast w 2020 roku skurczyła się realnie o 2,8%. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Wyniki te będą podlegały jeszcze dwóm regularnym rewizjom. Pierwsza z nich ujrzy światło dzienne 23 lutego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (21)

dodaj komentarz
mirek6504
Amerykę czeka wieczne szczęście i wieczny dobrobyt kto ma z tym problem niech się zapisze do bankier pl i do innych instytucji propagandowych ,chiny za to czeka wieczny dorobek a rosja stoji na krawędzi pogardy i rozpadu
moratarii
Pamietajmy ze PKB to ilość wydanej kasy. Drukujesz 5 bilionow, wydajesz i masz super PKB.
zoomek
"Amerykański PKB wyższy od oczekiwań"
Chyba wiem jak. Pomyślcie - mają deficyt w budżecie czyli dużo wydali i stąd ten PKB.
Zwiększą deficyt to im jeszcze bardziej skoczy PKB. To można ciągnąć w nieskończoność.
sterl
Żeby spłacić 32 bln $ długu przy 16 bln realnego PKB trzeba by mieć nadwyżki handlowej 5 bln$ rocznie a nie stały i stale rosnący deficyt handlowy najwyższy na świecie i w historii USA 1,2 bln$ rocznie
chmiels
Jeśli wydaje się dług na budowę flotylli lotniskowców to niczego nie trzeba spłacać
zoomek odpowiada chmiels
One w końcu będą musiały zatonąć. Świat nie będzie tolerował w nieskończoność kupowania za wyklikane.
moratarii odpowiada zoomek
dlatego kraje pakuja sie w zloto. Rekord zakupów od 50 lat przez bank centralne nie jest przypadkowy
grzegorzkubik
Nasz WIG20 dziś wzrósł najwyżej.
friedens
A w Polsce rozdawnictwo, gigantyczna inflacja oraz PRL bis w budowie.
sterl
Jakie rozdawnictwo po prostu złodziejstwo bo wszystko opanowane i nawet NIK nie ma prawa ścigać złodziei..

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki