REKLAMA

Ulga na dziecko w PIT – nie każdy rodzic może z niej skorzystać. Jakie są warunki?

2022-02-18 06:00
publikacja
2022-02-18 06:00
Ulga na dziecko w PIT – nie każdy rodzic może z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Ulga na dziecko w PIT – nie każdy rodzic może z niej skorzystać. Jakie są warunki?
/ Shutterstock

Ulga na dziecko to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o nawet kilka tysięcy złotych w rocznym rozliczeniu PIT. Jednak nie wszyscy rodzice mogą z niej skorzystać – ustawodawca przewidział pewne limity.

W rozliczeniu PIT warto korzystać z dostępnych ulg od dochodu oraz podatku. Jednym z najbardziej popularnych odliczeń jest ulga na dziecko. Przysługuje ona na dzieci: poniżej 18 roku życia, pociechy dorosłe uczące się do 25 r.ż. oraz dzieci z niepełnosprawnościami niezależnie od ich wieku. Rodzice tracą możliwości korzystania z ulgi prorodzinnej, jeżeli w danym roku kalendarzowym ich pociecha zarobiła więcej niż 3089 zł.

Prawo do stosowania ulgi na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub osobom pełniącym funkcję rodziny zastępcze pod warunkiem, że otrzymywali w danym roku dochody opodatkowane według skali podatkowej. Wysokość rocznej ulgi na dziecko uzależniona jest od liczby pociech w rodzinie. Ustawodawca przewidział trzy sumy:

  • 1112,04 zł – ulga na pierwsze i drugie dziecko,
  • 2000,04 zł – ulga na trzecie dziecko,
  • 2700,00 zł – ulga na czwarte i każde kolejne dziecko.

Przykładowo w rodzinie, w której jest trójka dzieci, łączna kwota odliczenia, z której mogą skorzystać rodzice, wynosi 4 224,12 zł - w tym 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko oraz 2000,04 zł na trzecie. Natomiast jeżeli podatnicy posiadają czwórkę pociech, w ciągu roku mogą odliczyć 6 924,12 zł.

Ulga na dziecko – limit dochodu

Ulga prorodzinna w 2021 r. przysługuje małżeństwom, których dochód podatkowy nie przekroczył łącznie 112 tys. zł. Taki sam limit dotyczy matki lub ojca samotnie wychowującego dziecko. Natomiast w przypadku, gdy rodzic nie pozostał w w związku małżeńskim, w tym również przez część roku, to kryterium dochodowe wynosi 56 tys. zł. W praktyce oznacza to, że każdy rodzic może skorzystać z ulgi, jeżeli zarabia poniżej wskazanej sumy.

Oznacza to, że miesięczny dochód (po odjęciu zapłaconych składek ZUS) uprawniający do otrzymania ulg na dzieci nie może przekroczyć 9 333,33 zł w na małżeństwo w pierwszym przypadku lub na samotnego rodzica. Limit dotyczy wyłącznie rodzin posiadających jedno dziecko.

Ulga prorodzinna – dla kogo?

Nie wszyscy podatnicy mogą skorzystać z ulgi na dziecko. Nie przysługuje ona osobom, które uzyskują dochody wyłącznie opodatkowane 19 proc. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej oraz opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową).

W sytuacji gdy rodzice, opiekunowie prawni lub osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej otrzymują oprócz wymienionych powyżej dochodów również inne opodatkowane według skali podatkowej - przykładowo z tytułu umowy o pracę, zasiłku chorobowego lub najmu prywatnego - to w formularzu PIT mają prawo skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Ulga na dziecko a "Twój e-PIT"

Rodzice dzieci urodzonych w trakcie 2021 roku, którzy chcą skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego na platformie "Twój e-PIT" udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, muszą samodzielnie wprowadzić ulgę prorodzinną, nie zostanie ona ujęta automatycznie. Przed potwierdzeniem formularza należy wpisać odpowiednią kwotę lub rozliczyć podatek samodzielnie.

Ulga na dziecko urodzone w trakcie 2021 r. przysługuje proporcjonalnie. W praktyce oznacza to, że jeżeli dziecko urodziło się w maju, to rodzic może skorzystać z odliczenia za osiem miesięcy - od maja ubiegłego roku.

DF

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wikaam
(wiadomość usunięta przez moderatora)
qonradx
Dobrze ze mam działaność gospodarczą i rozliczy mnie ksiegowa poniewaz nie wyobrazam sobie rozliczenie pita samemu za ten rok!

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki