REKLAMA

Ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych z ZUS-u

2021-01-27 08:40
publikacja
2021-01-27 08:40
Ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych z ZUS-u
Ruszyła wysyłka deklaracji podatkowych z ZUS-u
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje podatkowe. Trafią one do emerytów, rencistów oraz wszystkich osób, które pobierały świadczenia z ZUS-u w 2020 roku.

Rozpoczęła się wysyłka deklaracji podatkowych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Listy otrzyma każda osoba, która otrzymała świadczenie ZUS – nawet jeżeli było jednorazowe. Instytucja ma czas do 1 marca na wysłanie:

Deklarację PIT-40A otrzymują emeryci, renciści, osoby korzystające z zasiłki przedemerytalnego oraz renty socjalnej. W tym roku jest inaczej niż we wcześniejszych latach, ZUS nie będzie rozliczać nadpłaty podatku. Zwrot zostanie przekazany bezpośrednio z urzędu skarbowego do podatnika w ciągu 45 dni od złożenia zeznania. Tylko podatnicy, którzy mają niedopłatę podatku – suma zapłaconych zaliczek w 2020 roku jest niższa niż kwota podatku należnego – otrzymają PIT-40A.

PIT-11A wysyłany jest do osób pobierających z ZUS-u inne świadczenia niż te wymienione wyżej. Listy otrzymają m.in. podatnicy pobierający zasiłek macierzyński czy chorobowy. PIT-11A otrzymają także osoby, które złożyły w ZUS-ie oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, oraz podatnicy, którzy złożyli wniosek o pobieranie zaliczek według wyższej skali podatkowej.

Formularz PIT-11 otrzymają osoby, które otrzymały świadczenie po zmarłym oraz alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, jeśli zasądzona (ustalona) kwota alimentów przewyższa 700 zł (PIT-11 nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 lat, oraz dzieci niezależnie od wieku, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz takich dzieci są wolne od podatku dochodowego).

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomitomi
po co ? skoro to to państwowe !

w zusie forma przerasta treść ,,,,,

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki