REKLAMA

PIP zapowiada wzmożone kontrole

2016-08-08 13:15
publikacja
2016-08-08 13:15

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała wzmożone kontrole 15 sierpnia w sektorze handlu w związku z dniem ustawowo wolnym od pracy. Powyższe zarządzenie jest podyktowane częstymi donosami ze strony zatrudnionych.

/ fot. leaf / YAY Foto

PIP podkreśla, że punkty handlowe mogą zostać otwarte w dzień wolny od pracy, o ile za ladą stanie właściciel sklepu lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej. Kontrole będą miały na celu zweryfikowanie przede wszystkim tego, czy zatrudniony np. na umowie-zleceniu nie wykonuje swoich zadań, które noszą znamiona stosunku pracy. 

Ponadto inspektorzy ocenią, czy zatrudnieni przeszli niezbędne badania lekarskie, odbyli szkolenia BHP oraz, czy w zakładzie jest respektowany czas pracy a także regulamin wynagradzania. Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi również legalność zatrudnienia cudzoziemców. 

"Decyzja głównego inspektora pracy o przeprowadzeniu tego dnia wzmożonych kontroli w handlu przez wszystkie jednostki organizacyjne inspekcji pracy została podyktowana powtarzającymi się sygnałami o łamaniu zakazu pracy w handlu w święta, jak również niepokojącymi informacjami o nieprzestrzeganiu innych przepisów prawa pracy, głównie przez małe placówki handlowe" - informuje Państwowa Inspekcja Pracy. 

Po raz pierwszy od 8 lat Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi masowe kontrole w dzień wolny, podczas którego obowiązuje zakaz pracy w handlu.  

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~holy
A kiedy ten PIP wezmie sie za ukraincow, przeciez kazdy wie ze prawie kazdy ukrainiec na budowie pracuje na czarno. Polakow w Niemczech wylapywano w latach 90tych jak w czasie II wojny swiatowej i stemplowano misiami w paszportach, ale dlaczego PIP unika kontroli ukraincow? Jest to bardzo dziwne budzet panstwa traci miliony niezaplaconych A kiedy ten PIP wezmie sie za ukraincow, przeciez kazdy wie ze prawie kazdy ukrainiec na budowie pracuje na czarno. Polakow w Niemczech wylapywano w latach 90tych jak w czasie II wojny swiatowej i stemplowano misiami w paszportach, ale dlaczego PIP unika kontroli ukraincow? Jest to bardzo dziwne budzet panstwa traci miliony niezaplaconych podatkow, ale jak widac ukrainiec nietyklany.
~kontra
Kontrola polega na tym, ze inspektorzy obchodza procesja sklep trzy razy dookola i zagladaj do srodka i jak nikogo nie widza w srodku to odchodza
~edw
U mnie na wsi sklepy pierwszy raz zamknięto od kiedy pamiętam, za to do melin ustawiają się kolejki. Autentycznie widać jednego za drugim dziadka ciągnącego na metę. :)
~ojoj
W Święto Wojska Polskiego pracownicy PIP nie maja wolnego? To Wstyd i Hańba! :)
~pytanie
czy niepłacących żadnych podatków i pracujacych na czarno pracowników Vatican Corporation też PIP kontroluje?
~Sprawdzimy
Zaraz idę do "Żabki". Mam nadzieję, że PIP nie zamknęła sklepu.
~Dżejms
Po raz pierwszy od 8 lat - no wiadomo kto rządził wcześniej - prawda?
~Judasz
Ciekawee czy obejma też Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca??? Od 2,5 roku przychodzimy do pracy bez wynagrodzeń i nie są płacone składki ZUS!
~jan
to za co ludzie żyją - chodzą do biskupa który rozmnaża jedzenie...itp? :-)
~niepelnosprawny_org
czy to ta firma zatrudniajaca niepelnopsrawnych?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki