REKLAMA
NIE PRZEGAP

PIE: RPP w lipcu zakończy cykl podwyżek stóp, obniżki w III kwartale 2023 r. [Opinia]

2022-06-29 09:16
publikacja
2022-06-29 09:16
PIE: RPP w lipcu zakończy cykl podwyżek stóp, obniżki w III kwartale 2023 r. [Opinia]
PIE: RPP w lipcu zakończy cykl podwyżek stóp, obniżki w III kwartale 2023 r. [Opinia]
fot. SewCream / / Shutterstock

RPP w lipcu zakończy cykl podwyżek stóp procentowych. Pierwsze obniżki będą w III kwartale 2023 r., a cykl będzie kontynuowany do 2024 roku - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Uważamy, że w Polsce RPP również zrealizuje deklaracje szybkiego zakończenia cyklu podwyżek. Spodziewamy się, że w lipcu stopy procentowe wzrosną o 50 punktów bazowych do 6,5 proc.

Będzie to koniec cyklu" - napisano.

PIE pisze, że dalsze działania RPP będą zbliżone do zmian występujących w Czechach.

"Prognozujemy, że inflacja będzie przekraczać 10 proc. przynajmniej do maja przyszłego roku i w takich warunkach nie spodziewamy się dyskusji o zmianie stóp. Równolegle wraz z początkiem II kwartału rozpocznie się dyskusja o obniżkach" - napisano.

"Spodziewamy się, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe w III kwartale 2023 r., a cykl będzie kontynuowany do 2024 r. Docelowa wysokość za 2 lata będzie istotnie wyższa niż rok przed pandemią" - dodano.

Wczoraj natomiast Narodowy Bank Węgier podniósł stopę referencyjną aż o 185 pb., podczas gdy konsensus rynkowy przewidywał wzrost tylko o 50 pb.

(PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (41)

dodaj komentarz
kw84
To jest napisane w celu żeby uspokoić publikę kredyciaży na czas wakacji i tyle. Nie będzie żadnych przerw oprócz przyspieszenie tempa podwyżek :-) Zobaczymy jutro wstępny szacunek gus za czerwiec. Wariant Turecki coraz bliżej.
koperytko
Ja chciałbym kiedys przeczytać jakiś sensowny artykuł na Bankierze o działalnosci lew.actwa w PE i wpływu na gospodarke UE. Teraz mamy taka sytuacje że każdy wieszczy spowolnienie co się juz dzieje. Możliwe są braki energi w zimie ze wzgledu na ograniczone dostawy gazu. W tym momencie wiele krajów UE uruchamia stare elektrownie weglowe Ja chciałbym kiedys przeczytać jakiś sensowny artykuł na Bankierze o działalnosci lew.actwa w PE i wpływu na gospodarke UE. Teraz mamy taka sytuacje że każdy wieszczy spowolnienie co się juz dzieje. Możliwe są braki energi w zimie ze wzgledu na ograniczone dostawy gazu. W tym momencie wiele krajów UE uruchamia stare elektrownie weglowe i sprowadza wegirl. Co w tym momencie robi lew.actwo w PE ??? Ani mysli o zlikwidowaniu ołat CO2 i jeszcze narzuca wieksze restrykcje. Pewnie timmermans bedzie się cieszył jak CO2 będą kosztować 150 EURO za tonę
friedens
Piszą już scenariusz na turecko-wenezuelską ścieżkę, prowadząca do pięknej, totalnej katastrofy? PIE to pislamska instytucja. Oni nie rozumieją, ze teraz rynki wyznaczają poziom stóp%. Dolar wciąż się do PLN umacnia. Tak samo jak inne wymienialne powszechnie waluty. Co oni bredzą? Pierwszy miesiąc bez mocnych podwyżek stóp procentowych,Piszą już scenariusz na turecko-wenezuelską ścieżkę, prowadząca do pięknej, totalnej katastrofy? PIE to pislamska instytucja. Oni nie rozumieją, ze teraz rynki wyznaczają poziom stóp%. Dolar wciąż się do PLN umacnia. Tak samo jak inne wymienialne powszechnie waluty. Co oni bredzą? Pierwszy miesiąc bez mocnych podwyżek stóp procentowych, a złoty idzie się bujać, ropa, gaz, węgiel na kartki, a wierzyciele polskich obligacji skarbowych stoją w kolejce pod MF i pomstują na Kaczyńskiego i spółkę za zrujnowanie Polski.
koperytko
kredens znowu nie wziąłes tabletek ? Juz 2 tygodnie temu miała być benzyna za 10 pln i krach gosppodarczy. Czas mija i nic sie nie dzieje - ludzie nadal żyją i cieszą się życiem. Plaże pełne, szlaki górskie pełne- pewnie z PO-wskiej biedy
trolley odpowiada koperytko
Teraz tanie wakacje. Ledwie dwie tony węgla kosztują hehe
monopoly_man
Czyli stopy procentowe na maks. poziomie 6,5% oraz wakacje kredytowe i pięknie się to kompensuje i wychodzi na to samo co rok temu. Kto nie wziął kredytu ten frajer bo realna inflacja obecnie wynosi 30/40% a na jesień dojdzie do 70%. Pięknie się kredyt zdewaluował bo pieniądz traci mocno na wartości a przecież kapitał jest ten sam Czyli stopy procentowe na maks. poziomie 6,5% oraz wakacje kredytowe i pięknie się to kompensuje i wychodzi na to samo co rok temu. Kto nie wziął kredytu ten frajer bo realna inflacja obecnie wynosi 30/40% a na jesień dojdzie do 70%. Pięknie się kredyt zdewaluował bo pieniądz traci mocno na wartości a przecież kapitał jest ten sam do spłaty. Niektórzy tego nie rozumieją i próbują zaklinać rzeczywistość.

Kompensacja przy założeniu nadpłacenia zaoszczędzonych kwot z wakacji kredytowych w całości. Po drugie skoro to będzie góra podwyżek stóp to w pewnym momencie one spadną. Będzie efekt kuli śnieżnej. Będzie coraz więcej nadpłacane i coraz mniejsze odsetki przez to. Realne oprocentowanie kredytu aktualnie to około -20%. Sam sobie nadpłacam po 50k PLN rocznie a z wakacjami kredytowymi w tym roku nadpłacę około 70k PLN. 4 lata i po kredycie. A nie musiałem ratki najmu płacić albo pozbywać się innych moich nieruchomosci czy aktywów.

Szczerze- gdybym miał niższe dochody, tak żebym musiał wybrać z czegoś mocniej to wolałbym sobie podarować te parę kebabów czy odpuścić wakacje zagraniczne (mozna pojechać sobie nad jezioro w PL i jeden rok nie polecieć za granicę) i nadpłacić kredyt nawet niewielkimi kwotami. Chodź z drugiej strony tak jak mówię jest -20% realnego oprocentowania więc opłaca się mieć kredyt w przeciwieństwie do oszczędzania. Ja wbrew może trochę temu co pisze to nie lubię być zależny od czegoś np. od banku dlatego nadpłacam. Bardziej dla samej idei wolności niż tego że na tym tracę finansowo. Dorobiłem się w życiu juz wystarczająco i nie potrzebuję więcej.
szprotkafinansjery
Pisałeś, ze kupujesz kolejne mieszkanie.
trolley odpowiada szprotkafinansjery
Już tak wybiegając w przyszłość zastanawiam się, co się będzie działo na forach jak jakiś dew jednak będzie się musiał wyłamać z jednego frontu bo pusta kasa przyciśnie :) Toż naganiacze od jednych i drugich się tu pozagryzają :)
and00
"...inflacja obecnie wynosi 30/40% a na jesień dojdzie do 70%.

Realne oprocentowanie kredytu aktualnie to około -20%. Sam sobie nadpłacam po 50k PLN rocznie a z wakacjami kredytowymi w tym roku nadpłacę około 70k PLN"

Toś frajer
Nadpłacać kredyt przy wyliczonych warunkach...

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki