REKLAMA

O ile wzrosną stopy procentowe? Eksperci zmieniają prognozę

Maciej Kalwasiński2022-06-27 10:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-27 10:00

"Aby ograniczyć skalę osłabienia złotego i jego proinflacyjny wpływ, RPP będzie musiała silniej zacieśnić politykę pieniężną" - przewidują analitycy Credit Agricole. Ich zdaniem w tym roku czekają nas jeszcze trzy podwyżki stóp procentowych.

O ile wzrosną stopy procentowe? Eksperci zmieniają prognozę
O ile wzrosną stopy procentowe? Eksperci zmieniają prognozę
fot. Jacek Szydlowski / / Forum

W najnowszym komentarzu tygodniowym ekonomiści podkreślają wpływ zmiany nastawienia głównych banków centralnych świata na politykę pieniężną w Polsce. "RPP, podejmując decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych, musi brać pod uwagę różnice pomiędzy ich poziomem w Polsce oraz w USA i strefie euro" - zauważają. W ostatnich tygodniach władze Fedu czy EBC zmieniły retorykę na bardziej jastrzębią.

Zdaniem analityków Credit Agricole, EBC podniesie w tym roku stopy procentowe o 125 pb., a w przyszłym dokona dwóch kolejnych podwyżek po 25 pb., windując stawkę referencyjną do poziomu 1,25 proc. (obecnie wynosi -0,5 proc.). Z kolei docelowy wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej ma sięgnąć 3,5-3,75 proc. na koniec 2022 r. Eksperci sądzą, że władze banku centralnego strefy euro zakończą cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w czerwcu przyszłego roku, a Amerykanie - już w grudniu bieżącego roku.

Reklama

Bardziej restrykcyjna niż oczekiwano wcześniej polityka głównych banków centralnych świata oznacza, że różnica między kosztem pieniądza w USA czy eurozonie a Polską staje się mniejsza. A to oznacza presję na kurs złotego. Analitycy prognozują, że na koniec roku kurs euro sięgnie 4,62 zł, a rok później: 4,55 zł.

Siła krajowej waluty jest istotnym elementem wpływającym na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. "W ramach mechanizmu transmisji polityki pieniężnej można wyróżnić trzy główne kanały oddziaływania: kanał stopy procentowej (transmisja podwyżek stopy referencyjnej do stóp depozytowych i kredytowych w bankach komercyjnych, a także do rentowności obligacji i cen akcji), kanał kredytowy (skłonność i zdolność banków komercyjnych do udzielania kredytów, a więc na podaż kredytu) oraz kanał kursowy (umocnienie złotego)" - tłumaczą eksperci.

"Zgodnie z wynikami badań nad transmisją polityki pieniężnej, maksymalna reakcja inflacji bazowej jest powodowana w około jednej trzeciej efektami kanału stopy procentowej i kanału kredytowego, a w dwóch trzecich efektami kanału kursu walutowego" - wskazują." Należy jednak zwrócić uwagę, że kanał kursowy transmisji stóp procentowych na inflację jest obecnie niedrożny, bowiem kurs złotego osłabia się pomimo zacieśnienia polityki pieniężnej. Uważamy, że kanał kursowy transmisji stóp procentowych pozostanie w dużej mierze niedrożny również w najbliższych miesiącach, co jest spójne z naszą zrewidowaną prognozą kursu EURPLN" - dodają.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

"Aby ograniczyć skalę osłabienia złotego i jego proinflacyjny wpływ, RPP będzie musiała silniej zacieśnić politykę pieniężną" - twierdzą analitycy Credit Agricole. Ich zdaniem Rada podniesie stopy procentowe na trzech kolejnych posiedzeniach: w lipcu o 75 pb., a we wrześniu i październiku po 50 pb. Wówczas cykl zacieśnienia polityki pieniężnej - po 12 podwyżkach z rzędu - zostanie zakończony, a stopa referencyjna NBP wzrośnie do 7,75 proc.

Credit Agricole

Wcześniej eksperci Credit Agricole oczekiwali, że RPP zatrzyma się na 7 proc. Uzasadniając zmianę prognozy, analitycy wskazują - obok zmiany nastawienia innych banków centralnych - na wpływ wakacji kredytowych. "Zgodnie z wyliczeniami Związku Banków Polskich, w przypadku, w którym z wakacji kredytowych skorzystałoby 80% uprawnionych kredytobiorców, łączny koszt dla sektora bankowego osiągnąłby poziom 13,1-16,4 mld zł w 2022 r. oraz 21,3-27,9 mld zł łącznie w okresie 2022-2023" - wskazują. "Te środki będą stanowiły dodatkowy dochód dla gospodarstw domowych, który będzie wspierał popyt konsumpcyjny i oddziaływał w kierunku wzrostu inflacji" - twierdzą.

Analitycy dostrzegają jednak czynniki, które mogą sprawić, że stopy procentowe nie wzrosną tak mocno. "Głównym czynnikiem ryzyka w dół dla naszej zrewidowanej prognozy stóp procentowych jest wpływ zakłóceń w dostawach gazu na sytuację gospodarczą w Niemczech i strefie euro, w tym możliwość wystąpienia recesji w tych gospodarkach" - twierdzą.

"Jest to jednocześnie czynnik ryzyka w górę dla ścieżki EUR/PLN. Uważamy, że potencjalny scenariusz, w którym będziemy obserwować wyższą ścieżkę EUR/PLN i niższą ścieżkę stóp od naszych oczekiwań będzie akceptowany przez RPP z uwagi na istotne ryzyko w dół dla wzrostu gospodarczego w 2023 r." - kończą ekonomiści Credit Agricole.

Maciej Kalwasiński

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (132)

dodaj komentarz
forfun
spoko analityk to ktoś wiecznie zaskoczony więc wszystko sie zgadza
uczciwyobywatel7
Cyrk na kółkach.
Człowiek średnich zarobków staje się biedny bo kupił mieszkanie za kredyt który walczył w bólu zbierając na wkład własny. Brałem kredyt na 3000 przy cenach obecnych raczej mały. Raty miały być 2tys w momencie kiedy świat się zawali! A teraz co 2,5 i co ma człowiek z tym zrobić,myślał że jest mądry bo bierze w
Cyrk na kółkach.
Człowiek średnich zarobków staje się biedny bo kupił mieszkanie za kredyt który walczył w bólu zbierając na wkład własny. Brałem kredyt na 3000 przy cenach obecnych raczej mały. Raty miały być 2tys w momencie kiedy świat się zawali! A teraz co 2,5 i co ma człowiek z tym zrobić,myślał że jest mądry bo bierze w złotówkach. Okazał się głupi...
Było jechać na Ukrainę chodziarz by człowiek dostał mieszkanie i lekarza bez kolejki. A tak płać i płacz bo chciał być uczciwym obywatem.
wibor3m10procent
WIBOR3M 7%, otwieramy szampany..!
monopoly_man
CZYLI ROZUMIEM ZATRZYMA TO PODWYŻKI CEN WĘGLA I POCHODNYCH
Rozumiem ze lobbyści bankowi i RPP udowadniają że podwyżki stóp procentowych zatrzymają podwyżki cen :
- prądu...i pochodnych ?
- gazu i kosztów produkcji z tym związanych ?
- benzyn i kosztów transportu ?
- ropy i ogrzewania domów i kosztów produkcji?
Brawo
CZYLI ROZUMIEM ZATRZYMA TO PODWYŻKI CEN WĘGLA I POCHODNYCH
Rozumiem ze lobbyści bankowi i RPP udowadniają że podwyżki stóp procentowych zatrzymają podwyżki cen :
- prądu...i pochodnych ?
- gazu i kosztów produkcji z tym związanych ?
- benzyn i kosztów transportu ?
- ropy i ogrzewania domów i kosztów produkcji?
Brawo wy - co by tu jeszcze wymyślić aby wydusić argumenty na oskubanie społeczeństwa ???
w UE stopa procentowa w banku dzięki Euro i EBC - wynosi 1.15 % do 1,25 % razem z marża banku - i tez walczą z inflacją - u nas patrzą jak cie oskubać przy wsparciu NBP i RPP oraz KNF !!!
kaczyslaw_
Oczywiście, że tak. Trzeba wychłodzić gospodarkę, bo obecnie jest przegrzana. Przykład: akcja kredytowa na nieruchy siadła i od razu widać zmianę w cenach materiałów budowlanych.
sergio83 odpowiada kaczyslaw_
Ceny nieruchomości i ceny materiałów budowlanych nie wliczają się do inflacji CPI, więc nie hamuje to inflacji.

Stopy procentowe nie zmniejszą kosztów prowadzenia działalności, które są podwyższone nowymi podatkami z Nowego Wału, ani nie zmniejszą cen paliw i energii, które również podwyższają koszty prowadzenia działalności,
Ceny nieruchomości i ceny materiałów budowlanych nie wliczają się do inflacji CPI, więc nie hamuje to inflacji.

Stopy procentowe nie zmniejszą kosztów prowadzenia działalności, które są podwyższone nowymi podatkami z Nowego Wału, ani nie zmniejszą cen paliw i energii, które również podwyższają koszty prowadzenia działalności, ale z pewnością zahamują gospodarkę, nowe inwestycje, będzie recesja, zwiększenie bezrobocia i tym samym większa bieda. Kredyty inwestycyjne zostaną przełożone na Klienta lub firmy zaczną bankrutować, co oczywiście również odbije się na wzroście inflacji. Powrót do normalności po takim zabiegu będzie trwał latami o ile w ogóle będą chcieli do niego wrócić. Główną przyczyną inflacji nie jest PODAŻ!
kingoftheinternet
Ale ich Goldman rozgrywa, aż żal patrzeć. To jest jedyny powód dla, którego musimy wejść do €. NBP jest za słabe i za małe, żeby wygrać z bankami inwestycyjnymi.
men24a
Nie mieszaj do tego Goldmana chociaż on PiSowi doradza to i nieźle doi to państwo.
260 mld zł dodruku gdy covid nastał, 13ki i 14ki dla emerytów, 47 mld sztywnego socjalu dla pincet+, 800 mld przyrost długu, serio sadziłesz że złotówka będzie się umacniać ? Po KUL jesteś ? Przecież Glapiński na każdym kroku mówi że interesuje
Nie mieszaj do tego Goldmana chociaż on PiSowi doradza to i nieźle doi to państwo.
260 mld zł dodruku gdy covid nastał, 13ki i 14ki dla emerytów, 47 mld sztywnego socjalu dla pincet+, 800 mld przyrost długu, serio sadziłesz że złotówka będzie się umacniać ? Po KUL jesteś ? Przecież Glapiński na każdym kroku mówi że interesuje go tylko słaba złotówka, co więcej robił interwencję w celu jej osłabiania. Każde osłabianie złotówki to większe zyski NBP i większe przekazy do rządu. A że stać cię na mniej wungla czy auto, mieszkanie i inne rzeczy to im to lotto, tylko w zeszłym roku Adaś dał sobie 40% podwyżki i 600 tys premii a rząd tylko 70%
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
Nie schował sie do nory jak kalkstein ze swoją mafia.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki