REKLAMA

Dostałeś SMS od urzędu skarbowego? "Dopłata 4,91 zł do PIT" to oszustwo

2021-07-23 09:25
publikacja
2021-07-23 09:25
Dostałeś SMS od urzędu skarbowego? "Dopłata 4,91 zł do PIT" to oszustwo
Dostałeś SMS od urzędu skarbowego? "Dopłata 4,91 zł do PIT" to oszustwo
fot. True Touch Lifestyle / / Shutterstock

Dostałeś SMS o konieczności dopłaty kilku złotych do PIT? Uważaj, to oszustwo - przestępcy podszywają się pod urząd skarbowy i wysyłają fałszywe wiadomości. Cyberoszuści straszą komornikiem w przypadku nieuregulowania należności – ostrzega CERT Polska.

Oszuści nadal są w formie. Tym razem wyłudzają "na skarbówkę". Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe wiadomości SMS. W treści informują o rzekomej konieczności uregulowania niezapłaconego PIT w wysokości 4,91 zł. Ofiara oszustwa widzi w polu nadawcy słowo "PODATNIK". W SMS-ie znajduje się również link, który przekierowuje na stronę, gdzie można dopłacić kilka złotych do podatku. Domena jest łudząco podobna do witryny systemu płatności PayU. W rzeczywistości strona zbiera wszystkie wprowadzone dane wypełniającego.

"Masz nie rozliczony podatek W dniu 22.07.2021 sprawa bedzie przekazana do sluzby windykacji Aby zapobiec splac naleznosc 4,91 zl" – czytamy w wiadomości SMS rzekomo przesłanej do urzędu skarbowego (zachowano pisownię oryginalną - przy. red.).

Do czego mogą przydać się cyberprzestępcom dane wprowadzone w fałszywym panelu płatności PayU? W najgorszym przypadku umożliwią oszustom przejęcie konta bankowego ofiary przestępstwa. Posiadając dane do logowania, przestępcy mogą bez wiedzy właściciela rachunku zalogować się do niego i przelać wszystkie dostępne środki na inne konto.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Jeżeli otrzymujemy wiadomość, w której brakuje polskich znaków lub szyk zdania jest niepoprawny to pierwszy ze znaków ostrzegawczych, że właśnie padamy ofiarą oszustwa. Niestandardowa nazwa nadawcy też powinna wzbudzić podejrzenia. Więcej na temat metod wyłudzania danych przez cyberprzestępców pisał Wojciech Boczoń w artykule pt. "Ich bezczelność, wasze pieniądze. Oszuści zbroją się na 2019 rok".

DF

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki