REKLAMA

Osoby z niepełnosprawnością dostaną wsparcie. Maląg: Będzie nowe świadczenie

2023-03-16 18:27, akt.2023-03-16 20:13
publikacja
2023-03-16 18:27
aktualizacja
2023-03-16 20:13

Osoby z niepełnosprawnością dostaną nowe świadczenie wspierające - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Wręcz rewolucyjne zmiany czekają ich opiekunów, bowiem zyskają oni możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowała.

Osoby z niepełnosprawnością dostaną wsparcie. Maląg: Będzie nowe świadczenie
Osoby z niepełnosprawnością dostaną wsparcie. Maląg: Będzie nowe świadczenie
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Minister rodziny i polityki społecznej po spotkaniu z przedstawicielami osób z niepełnosprawnością przekazała na konferencji, że wśród wypracowanych w czwartek rozwiązań jest nowe świadczenie wspierające, które będzie dedykowane osobie niepełnosprawnej.

Wśród omawianych tematów była także – jak podała - możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego. "Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem" - wskazała.

Maląg zaakcentowała, że "najważniejszy jest konstruktywny dialog". "Konstruktywny dialog - to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać" – wyjaśniła. "Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim – prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów" – podkreśliła szefowa MRiPS.

Wdówik: Pierwszy poziom świadczenia wspierającego od 2024, drugi od 2025, trzeci od 2026

"Trzy godziny intensywnych rozmów i jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt naszego dialogu – wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących ten model wpierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna" – powiedział mediom wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik..

Pierwszy element, jak wyliczał, to "świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych". "Nic z tego nie ma" – zaznaczył. "To świadczenie wynikające z niepełnosprawności, będzie miało trzy poziomy" – kontynuował.

Wdówik podał, że poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi – jak kontynuował - ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej.

Zaznaczył, że "aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia". "Czynność ta będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze" – zapowiedział Wdówik.

Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć – jak dodał - wartość punktową, zobiektywizowaną, w skali od zera do stu punktów.

"Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a setnym punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia" – zapowiedział wiceminister. "W kolejnych latach będziemy uruchamiać kolejne poziomy: drugi poziom w 2025 r., trzeci w 2026 r." – poinformował.

"Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać" – dodał. 

Wdówik: Dla osób, które nie przejdą na nowy system, pozostanie świadczenie pielęgnacyjne

Wiceminister Wdówik powiedział, że "dla osób, które z różnych względów nie będą chciały, nie będą mogły, nie będą gotowe, czy będą się obawiały przejścia na ten nowy system, na świadczenie wspierające, pozostaje oczywiście świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania do poziomu mniej więcej 20 tys. zł rocznie". "Szczegółowa kwota zostanie dopracowana, ale to jest mniej więcej ten poziom, którego się spodziewamy" - dodał.

"Ta możliwość będzie też dla tych osób, których niepełnosprawni członkowie rodziny mają ustalony poziom potrzeby wsparcia. On może być pierwszy, drugi lub trzeci, ale ważne, że któryś jest, wtedy uruchamia się ta możliwość podjęcia zarobkowania" - zaznaczył Wdówik.

Jednocześnie zapewnił, że "będziemy wspólnie pochylać się nad rozwiązaniami dotyczącymi asystencji". "Tutaj będzie wprowadzona możliwość wymiany tego świadczenia wspierającego na godziny asystenckie, czyli na dodatkowe wsparcie poza tym, które będzie gwarantowane w ustawie" - poinformował Wdówik. 

Przedstawiciele osób z niepełnosprawnością komentują rządowe propozycje

Katarzyna Kosecka z ruchu OzN oceniła, że rozmowy z MRiPS "poszły w bardzo dobrym kierunku". "Wszystkie możliwości są otwarte, jesteśmy w dialogu, nikt nie jest poszkodowany, nikt nie jest wykluczony. Wszystkie grupy społeczne, opiekunowie, są zabezpieczeni finansowo. Jeśli chodzi o asystencję, która bardzo leży nam na sercu, będziemy już w poniedziałek rozmawiać tutaj, w tym budynku, na te tematy i mamy nadzieję, że osoby niepełnosprawne będą mogły godnie żyć. O to nam wszystkim chodzi" - stwierdziła.

"Jesteśmy zgodni, że nie możemy się dzielić; że osoby z niepełnosprawnością i opiekunowie - my wszyscy mamy jeden cel: poprawę życia osób z niepełnoprawnością. I wydaje się, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby to osiągnąć" - powiedziała Kosecka.

Bogumiła Siedlecka-Goślicka zauważyła, że - jako osoba z niepełnosprawnością znaczną - jest każdego dnia zależna od opiekuna. "Po dzisiejszych trzech godzinach rozmów wychodzę do domu z nadzieją, ale chcę też zaznaczyć, że będziemy czekać, by te godziny przełożyły się na realne zmiany dla osób z niepełnosprawnością, jak i samych opiekunów i opiekunki tych osób. To, co jest dla nas kluczowe to, by osoby z niepełnosprawnościami miały wybór - nie tylko opcję, że w momencie, kiedy opiekun, opiekunka, osoba bliska odejdzie z tego świata, to czeka ją tylko DPS. My chcemy godnego życia, bez względu na to, czy mamy bliskich, rodziny, czy jesteśmy na tym świecie sami. Potrzebujemy asystencji, zabezpieczenia finansowego, potrzebujemy zmian także w kwestii zawodowej, społecznej" - powiedziała.

"Teraz jest pierwszy krok. Pytanie: czy będą kolejna kroki, czy też nie? Będziemy mówić: sprawdzam, będziemy tego pilnować" - zapowiedziała.

Jednocześnie, od 6 marca, w Sejmie trwa wznowiony protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Domagają się oni podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat. Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że klub przejmuje obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej i zgłasza jako swój.

Poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych w Sejmie trwał wiosną 2018 r. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat – podniesienie renty socjalnej. (PAP)

Autorzy: Agata Zbieg, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Marcin Jabłoński

agz/ ktl/ mja/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (22)

dodaj komentarz
krecik1277
Taaa wszystko ładnie pięknie ale nikt nie za dba o inwalidów którzy są zdolni do samodzielnej egzystencji chociaż mają umiarkowany stopień niepełnosprawności.Dadza im z łaczy 215,84 zasiłku pielęgnacyjnego iidz do pracy!!! A "praca" dla inwalidy to sprzątanie . Tak sprzątanie. Bo rzadko się zdarza żeby inwalida dostał lepszą Taaa wszystko ładnie pięknie ale nikt nie za dba o inwalidów którzy są zdolni do samodzielnej egzystencji chociaż mają umiarkowany stopień niepełnosprawności.Dadza im z łaczy 215,84 zasiłku pielęgnacyjnego iidz do pracy!!! A "praca" dla inwalidy to sprzątanie . Tak sprzątanie. Bo rzadko się zdarza żeby inwalida dostał lepszą pracę niż sprzątanie.A zarobki to jest żenada 100-lecia . Dyrektorzy i managerowie w zpch. przejadają dofinansowania z PFRON u i przeznaczają je na samochody służbowe i paliwo . A ty inwalido popieprzaj do roboty tramwajem/autobusem bez żadnej zniżki bo zniżki mają ci co nie pracuja oraz 70 latkowie czyli stare komuchy.I wszyscy dymają inwalidów.W 2021 miała być waloryzacja kwoty zasiłku pielęgnacyjnego ale ze wybuchla wojna na ukraine to trzeba było piedzniadze dac "uchodźcom" . I już inwalidzi obeszli się smakiem .To chore państwo bardziej dba o ukraincow niż o własnych obywateli w tym o osoby niepełnosprawne. Gdzie ja mam zapisane w orzeczeniu że państwo ma mi pomagać w samodzielnej egzystencji. A co państwo robi ? Rzuca mi kłody pod nogi.
anty12
"Od stycznia 2024 ... " :D Malag juz wie ze przegra wybory. A dlaczego nie od kwietnia skoro pinokio mowi ze jest cudownie po prostu ?! Skoro potrafia naliczac podatkiwtecz i podwyzki dla swoich towarzyszy z data przesla to chyab mozna od kwietnia dac niepelnosprawnym godnie zyc/ Kolejny odcinek "lepszy i gorszy "Od stycznia 2024 ... " :D Malag juz wie ze przegra wybory. A dlaczego nie od kwietnia skoro pinokio mowi ze jest cudownie po prostu ?! Skoro potrafia naliczac podatkiwtecz i podwyzki dla swoich towarzyszy z data przesla to chyab mozna od kwietnia dac niepelnosprawnym godnie zyc/ Kolejny odcinek "lepszy i gorszy sort".
okragly_stol
Chcemy aby … głosujcie na nas
anty12
W tym chorym kraju gdzie polskojezycznni przy korycie, laskawie beda rozac ochlap Polakom i laskawie pozwola im pracowac, a jednoczesnie dawac 500+ i inne przywileje "gosciom", ktorzy zlotowki nie dolozyli do ZUS, i im bombelkom, wola o proces o zdrate stanu.
okragly_stol
Jakim gościom ? Przed wojną 2 mln Ukraińców pracowało w Polsce legalnie
anty12 odpowiada okragly_stol
A po wojnie im nagle praca smierdzi.
anty12
Za 2 msce bedzie wygaszanie i zmiana przepisow tak aby tylko pisowcy sie nakrdli na tym funduszy. Reszta miska ryzu.
simonsoft8
minister jest biedna inaczej, wydaje cudze pieniądze sama nic chce dla się
iluminata_4
moląg by się dobrze na froncie sPiSała :)
Jedyny pożytek z niej.
Przynajmniej zmarłaby w ciągu dwóch godzin za wartości, którym służy.

Powiązane: Protest osób z niepełnosprawnością w Sejmie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki