Od stycznia wzrośnie płaca minimalna

2012-06-12 13:28
publikacja
2012-06-12 13:28
Rząd postanowił podnieść w przyszłym roku płacę minimalną. Wzrośnie ona z obecnych 1500 do 1600 złotych.

Premier Donald Tusk powiedział po posiedzeniu, że rząd przyjął też założenia do przyszłorocznego budżetu. Według nich, bezrobocie wyniesie w 2013 roku 12.4 procent.

Premier podkreślił, że ostateczne decyzje w sprawie budżetu zapadną po konsultacjach z przedstawicielami Unii Europejskiej. Będą one dotyczyć sytuacji ekonomicznej Europy. Jeśli będzie ona niekorzystna, to budżet będzie, według Tuska, ostrożny.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/nyg


Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk obszaru Firma i Podatki Bankier.pl
Łukasz PIechowiak

Nie ma zaskoczenia

Rząd podniósł płacę minimalną o 100 zł brutto. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość najniższej pensji musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wskaźnika wzrostu PKB. Niestety jest to zła wiadomość dla pracodawców, dla których minimalne koszty zatrudnienia wzrosną o 116 zł do kwoty 1927 zł. Podwyżka netto będzie minimalna, dokładnie o 80 zł. Stąd potwierdza się teza, że wzrost minimalnego wynagrodzenia to tylko wzrost składek płaconych do ZUS. Co interesujące, płaca minimalna również jest wskaźnikiem na podstawie, którego oblicza się szereg innych świadczeń. m.in. kwotę ubezpieczenia społecznego płaconego przez osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż 24 miesiące.

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~RT
[url=http://www.onet.pl/]onet[/url]
onet
~daa
Chyba ta dyskusja doprowadziła do tego ze na portalu musieli napisac artykuł "Kto zarabia na płacy minimalnej" :P

Przyznaję Ci racje. Wygrałes
~kklara
Prywaciorze to sa takie same cwaniaki jak te gnoje z rządu...byle wykorzystać i napchać swoje kieszenie...zero szacunku dla pracownika !...nie dosc ze płacą gówniane pieniadze to jeszcze beda narzekac ze mają mało
~Ziomo
Załóż firmę, idź po dotację, zarabiaj i płać ludziom miliony. Serio. Zwinę interes i zatrudnię się u ciebie. Ba! Nawet dołożę do twojego interesu na start i zapewnię opiekę prawniczą, księgową i podatkową przez pierwsze 2 lata z własnej kieszeni! Może nawet pensję Ci zapewnię przez te 2 lata na poziomie 5.Załóż firmę, idź po dotację, zarabiaj i płać ludziom miliony. Serio. Zwinę interes i zatrudnię się u ciebie. Ba! Nawet dołożę do twojego interesu na start i zapewnię opiekę prawniczą, księgową i podatkową przez pierwsze 2 lata z własnej kieszeni! Może nawet pensję Ci zapewnię przez te 2 lata na poziomie 5.000zł na rękę. Co Ty na to?
Przedstaw mi tylko mały, króciutki biznes plan na odpowiednio opłacalny interes. Może być pisany odręcznie. I jak? Rurka zmiękła?
~klin odpowiada ~Ziomo
Mam firmę od 1990 roku i nie potrzebuję wsparcia .Niestety wiele co napisałeś to prawda , ale nie mów mi , że podniesienie płacy z 1500 do 1600 powali cię na kolana.Są inne sposoby na "obchodzenie " przepisów .poza tym ci co zarabiają teraz te marne 1500 pln brutto to nawet nie wiem jak udaje im się przeżyć.
~Ziomo odpowiada ~klin
Ja się nie martwię o siebie... Znam i bardzo szanuje wielu ludzi, których zatrudniam za minimalną i bardzo żałuję, że muszę ich zwolnić. Część i tak zatrudniałem wychodząc na zero, ale teraz będę musiał dokładać, czego nie zrobię. Oni też by nie dokładali, aby mieć możliwość pracy - to chyba logiczne. Moja Ja się nie martwię o siebie... Znam i bardzo szanuje wielu ludzi, których zatrudniam za minimalną i bardzo żałuję, że muszę ich zwolnić. Część i tak zatrudniałem wychodząc na zero, ale teraz będę musiał dokładać, czego nie zrobię. Oni też by nie dokładali, aby mieć możliwość pracy - to chyba logiczne. Moja teza jest prosta: minimalna nic nie zmienia! Wolałbym zarabiać 600zł i mieć tanie produkty, niż 6000zł i mieć dużo droższe produkty. Zrozum, najbiedniejsi stracą! Zapłacą tylko większy podatek, a ceny wzrosną. A ta stówa więcej opłaci się przez pierwszy miesiąc, a potem ceny pójdą do góry i wyda w kolejnych miesiącach więcej niż ta stówa. A może podniesiemy minimalną do 10.000zł? Pracę na stałą umowę miało by może 1% ludzi i tylko ci mieliby dostęp do kredytów. Ja bym chciał, aby dostęp do kredytów mieli ci, którzy CHCĄ pracować za mniej niż minimalna. Kim my jesteśmy aby decydować za nich? Chcą robić za 100zł proszę bardzo, po co zakaz? Nie zatrudnię przecież kogoś za 100zł na siłę, jak nie chce przecież!
~daa odpowiada ~Ziomo
nie..stwardła...jak nie potrafisz prowadzić interes i małe podniesienie płacy powoduje ze musisz zwalniać to lepiej sam sie zwolnij i zwiń ten marny interesik i zatrudnij sie w jakiejs firmie za minimalne to zobaczymy czy wtedy bedzieszz taki cwany jak teraz..wrocisz tu i napiszesz całkiem inny komentarz niz teraz
~Ziomo odpowiada ~daa
Proszę pokaż jak to się robi. Nie masz pojęcia o czym piszesz, nie powierzyłbym ci nawet roli skarbnika w klasie w gimnazjum. Dam ci przykład. Zatrudniasz faceta, który zarabia dla ciebie 100zł. Za miesiąc wchodzi przepis, przez który ty musisz dopłacić 100zł. Czyli wyjdzie na to, że jak go zwolnisz to będziesz 100zł Proszę pokaż jak to się robi. Nie masz pojęcia o czym piszesz, nie powierzyłbym ci nawet roli skarbnika w klasie w gimnazjum. Dam ci przykład. Zatrudniasz faceta, który zarabia dla ciebie 100zł. Za miesiąc wchodzi przepis, przez który ty musisz dopłacić 100zł. Czyli wyjdzie na to, że jak go zwolnisz to będziesz 100zł mniej stratny. Pytanie cwaniaku co TY byś zrobił? Zwalniasz? Czy dopłacasz z własnej kieszeni.... i jak to wytłumaczysz wspólnikom? :) Masz miękkie serduszko i chcesz rozdawać pieniądze a nie zarabiać? Jedź do Indii i pomagaj chorym dzieciom - szlachetny cel, ale nie ma nic wspólnego z biznesem!

Jeśli zarabiam na własnym interesie, to znaczy ze mi się on OPŁACA. Słowo klucz dla ciebie na dzisiaj - OPŁACALNOŚĆ. Czy potrafie, czy nie potrafię nie ma znaczenia. Kalkulator w łapę i co rano wiem czy zarabiam, czy nie zarabiam. Jak nie zwijam interesu znaczy zarabiam - proste nie? Jednak nie dla każdego widzę...
~dfsdf odpowiada ~Ziomo
To masz az tak marny ten interes ze 100 w góre i musisz zwalniać ?
~Ziomo odpowiada ~dfsdf
To ja się pytam, co TY byś zrobił? I jak to zapiszesz w sprawozdaniach?

"Decyzję o nie zwolnieniu tego Pana podjąłem, ponieważ jest to dobre dla firmy/ bo nie umiem liczyć/ bo to mój kuzyn/ bo mi go szkoda" - podkreśl odpowiedź. Nie masz pojęcia jak to działa :)

Ty chyba mylisz interes z fundacją
To ja się pytam, co TY byś zrobił? I jak to zapiszesz w sprawozdaniach?

"Decyzję o nie zwolnieniu tego Pana podjąłem, ponieważ jest to dobre dla firmy/ bo nie umiem liczyć/ bo to mój kuzyn/ bo mi go szkoda" - podkreśl odpowiedź. Nie masz pojęcia jak to działa :)

Ty chyba mylisz interes z fundacją jakąś... Ja nie wydam ani 1gr jeśli mi się to nie opłaca. To różni mnie od ciebie. Dla ciebie 100zł w błoto to nic, dla mnie to zła strategia finansowa i niechlujstwo księgowe. Taki osoby się eliminuje bo szkodzą firmie.

Niech to będzie nawet 1gr, a nie 100zł. Nie ma znaczenia. W raporcie wyjdzie tylko jedno - ZAROBIŁEM albo NIE ZAROBIŁEM, na danej decyzji. Przyjdą do ciebie akcjonariusze, czy inni wspólnicy i co im powiesz? "eeee mm hhhmmm, no bo tak uważałem!" Wyśmieją cie jak przedszkolaka i nikt poważnie nie będzie cie traktował.

Pytam jeszcze raz: CO TY BYŚ ZROBIŁ I JAK BYŚ SIĘ Z TEGO WYTŁUMACZYŁ?
Ja wytłumaczysz słuszność decyzji, która świadomie szkodzi firmie? JAK?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki