Od przyszłego roku wyższy ZUS dla nowych przedsiębiorców

1920 zł - tyle wynosi propozycja płacy minimalnej, która została przekazana do Rady Dialogu Społecznego przez rząd. 3,8 proc. wzrost wiąże się z takim samym wzrostem składek dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opłacanych przez nowych przedsiębiorców.

Od przyszłego roku wyższy ZUS dla nowych przedsiębiorców
Od przyszłego roku wyższy ZUS dla nowych przedsiębiorców (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Wynagrodzenie minimalne przekłada się na wymiar składek preferencyjnych, które opłacają przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata prowadzonej działalności. Podstawa składek dla ZUS wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2017 roku wyniesie ona najprawdopodobniej 576 złotych.

Wysokość preferencyjnych składek ZUS bez składki na ubezpieczenie zdrowotne

Nazwa składki

Wysokość składki w 2016 roku

Szacowana wysokość składki w 2017 roku

Składka emerytalna

108,34 zł

112,44 zł

Składka rentowa

44,40 zł

46,08 zł

Składka chorobowa

13,60 zł

14,11 zł

Wypadkowa 1,93%*/ 1,8%

9,99 zł

10,37 zł

Fundusz pracy

przedsiębiorca opłacający preferencyjną składkę ZUS, nie uiszcza składki na Fundusz pracy

przedsiębiorca opłacający preferencyjną składkę ZUS, nie uiszcza składki na Fundusz pracy

Razem

176,33 zł

183,00 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Powyższe składki nie uwzględniają opłaty, jaką przedsiębiorca ma obowiązek uiścić za składkę zdrowotną, ponieważ zależy ona nie od minimalnej płacy, ale od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia podawanego przed końcem roku. W tym roku składka ta wynosi 288,95 zł.

Ostateczna decyzja w sprawie wysokości płacy minimalnej jeszcze nie zapadła. Propozycja rządu, która wynosi 1920 zł brutto (1403,66 zł netto) będzie podlegać jeszcze negocjacji i zostanie oficjalnie ogłoszona do 15 lipca 2016 roku.

Ruszył serwis LexBiznes
Ruszył serwis LexBiznes

wsz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~ToTo

asas ... Ty pajacu ... !!! Dziadem ,to ty jesteś ... Polskiej przedsiębiorczości możesz czyścić buty !!!

! Odpowiedz
0 9 ~mikrotariat

Nie muszą podwyższać, każdego dnia mikro uciekają do szarej strefy, za granicę lub otwierają firmę na ciotkę która pracuje w budżetówce i zusu nie musi płacić. https://i.imgsafe.org/e66338d1e3.jpg

! Odpowiedz
1 43 ~pit

Spoko, w szarej strefie żyje się całkiem fajnie. Przynajmniej nie przychodzą kontrole.

! Odpowiedz
0 19 ~mac

spoko, już teraz nie stać mnie na opłacenie sobie zusu a jeszcze podwyżka... no i kto mi dorzuci? może jakiś program zus 500+? PANI PREMIER JAK ŻYĆ? sam nie mam na zus a finansuję rozdawnictwo kasy na prawo i lewo tu 500 tu praca dla kolesi pani szydło... co jest ku.....wa...

! Odpowiedz
0 14 ~przemeks

Brawo podnoście jeszcze więcej a gwarantuje, że ani złamanej złotówki nie otrzymacie od polskich przedsiębiorców ponieważ wreszcie wszyscy zaczną zamykać firmy i otwierać zagranicą, do tego to chyba zmierza.

! Odpowiedz
0 13 ~yhjn

A po dwóch latach nagroda za placenie haraczu, bankructwo albo wzrost haraczu

! Odpowiedz
3 16 ~kola

sędziowie nie mają tych problemów pensyjka 10 tyś zero zusów i innych danin a głpie polaczki zasuwaja aby ich utrzymać ,
oczywiście pensyjka płącona do konca życia żeby nie było wątpliwości

! Odpowiedz
2 19 ~sss

ZUS dla przedsiębiorców na Białorusi: 1480zł
TYLE, ŻE ROCZNIE!

! Odpowiedz
0 28 ~Maniek

To jest jakaś porażka. Potem się dziwić , że wszystko drogie jak ktoś musi podwyższyć ceny usług w jednoosobowych firmach czy małych przedsiębiorstwach , żeby za to wszystko zapłacić. Zamiast pozwolić małym firmom w końcu dojść do głosu i ruszyć jeszcze bardziej gospodarkę to podkłada się tylko kłody pod nogi. W dobrą stronę to nie idzie. Na wszystko już brakuje, a tam gdzie nie trzeba trwoni się pieniądze. Wszędzie podwyżki. Pensja minimalna rośnie, ale dla szarego Kowalskiego rosną przy okazji ceny za usługi, produkty i koło się zamyka. Przedsiębiorca kombinuje bo , żeby uczciwie zarobić musi , żeby się utrzymać. Rośnie szara strefa. Przestępczość. Coraz to nowsze sposoby powstają na szybką i łatwą kasę omijając podatki. Zamiast pomóc ludziom i mieć z tego legalne podatki to się ogranicza i zniechęca. Szkoda słów na tak piękną słoneczną sobotę. Dobrze , że jeszcze piękną bo jak potem wytną drzewa to i oddychać nie będzie czym . Miłego dnia czytelnikom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 13 ~Aga

Za PO nietrzeba by bylo zadnych skladek placic bo by wszystkie firmy poupadaly. -)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne