Od 18 marca nowe indeksy na GPW. W tym WIG.Games

2019-02-27 10:32
publikacja
2019-02-27 10:32

GPW rozpocznie od 18 marca publikację indeksu WIG.Games oraz trzech innych indeksów makrosektorowych. W przyszłości na indeksy te mają powstać kontrakty terminowe.

Od 18 marca nowe indeksy na GPW. W tym WIG.Games / fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

GPW przewidziała cztery nowe indeksy makrosektorowe: WIG.Games (indeks producentów gier), WIG.MS-BAS (surowcowo-energetyczny), WIG.MS-FIN (finansowo-ubezpieczeniowy) oraz WIG.MS-PET (chemiczno-paliwowy). W nowych indeksach makrosektorowych ujęte będą mogły być tylko spółki już notowane w indeksach WIG20, mWIG40 lub sWIG80. W składzie każdego z makrosektorowych indeksów znajdzie się po 5 spółek. W szczególnym przypadku indeksy będą mogły zostać rozbudowane, bądź okrojone, będą także podlegały standardowym rewizjom kwartalnym i rocznym.

- Nowe indeksy grupują spółki z wybranych branż, jednolitych ze względu na swoją specyfikę. Co ważne, liczba spółek, uczestników indeksu będzie stała, ich kwalifikacja będzie miała miejsce na podstawie analizy płynności, zaś udziały największych spółek będą limitowane. Takich zasad nie spełniają indeksy sektorowe, gdzie kwalifikacja spółek i ich wagi wynikają z ich udziału w WIG – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym, Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. 

To bardzo istotne, nowe indeksy będą bowiem mogły być bardziej miarodajne dla obrazu całej branży. Przykładowo obecnie w indeksie WIG-Górnictwo są cztery spółki, KGHM "waży" tam jednak aż 75,6 proc., czyli indeks w dużo większym stopniu oddaje kondycję KGHM-u, niż całej branży. Podobnie przy długiej dyskusji o indeksie WIG-Gry, jedną z osi sporu było widmo kompletnej dominacji CD Projektu w takim indeksie. Indeksy makrosektorowe są odpowiedzią GPW na ten problem. Zmiany te zresztą świetnie wpisują się w postulaty, które na Bankier.pl formułowaliśmy po ankiecie indeksowej w listopadzie 2016 roku. Z jej wynikami zapoznać się można w artykule pt. "WIG-Gry, kontrakty i mniej KGHM-u - zmiany w indeksach konieczne".

Przewidywane składy

Nie są jeszcze znane składy indeksów, a ich ogłoszenie może mieć miejsce nawet dopiero 11 marca. GPW w informacji prasowej podała jednak składy liczone według stanu na 19 lutego. To tylko wyliczenia orientacyjne, ostateczny skład indeksów powinien być jednak podobny.

/ GPW

I tak w indeksie WIG.Games pierwsze skrzypce będzie grał oczywiście CD Projekt, jego udział wyniesie jednak tylko 44 proc., choć kapitalizacją i obrotami spółka dominuje nad branżą zdecydowanie bardziej. Skład uzupełnią 11bit, Ten Square Games, PlayWay oraz CI Games.

/ GPW

W indeksie WIG.MS-FIN (obejmujący spółki z branż związanych z bankowością, ubezpieczeniami, rynkiem kapitałowym i wierzytelnościami) największy udział będzie posiadało PKO BP (35,8 proc.). Drugie miejsce przypadnie ubezpieczycielowi PZU (26 proc.). Pozostałe miejsca wypełnią kolejne banki. Jedynym przedstawicielem tej branży z WIG20, który nie załapie się do indeksu będzie mBank. Jedynym podmiotem w indeksie, którego nie kontroluje Skarb Państwa będzie zaś Santander. Warto dodać, że indeks WIG.MS-FIN mocno pokrywa się z czołówką indeksu WIG20.

/ GPW

Zdominowany przez Skarb Państwa może się okazać także indeks WIG.MS-PET (obejmujący spółki z branż związanych z paliwami, gazem oraz chemią). Tutaj wyłamie się jedynie Ciech, będzie on miał jednak najmniejszy wpływ na indeks z piątki spółek. Największy udział przypadnie oczywiście Orlenowi, który w indeksie będzie miał 35 proc. udziału.

/ GPW

W pełni kontrolowany przez Skarb Państwa będzie z kolei ostatni z indeksów, czyli WIG.MS-BAS (obejmujący spółki z branż związanych z energią, górnictwem i surowcami). Połączenie górnictwa i energetyki osłabi nieco dominację największych spółek w tych branżach. Duet ten i tak jednak będzie wyraźnie dominował nowy indeks. Chodzi oczywiście o KGHM z udziałem 41,6 proc. oraz PGE z udziałem 32,2 proc.

Kontrakty terminowe

W kolejnym etapie GPW planuje wprowadzenie kontraktów terminowych opartych o indeksy makrosektorowe. Tutaj również istotną kwestią jest Jak podano, wprowadzenie instrumentów pochodnych to element rozwoju rynku i realizacja ogłoszonej w ubiegłym roku inicjatywy strategicznej.

- Dzięki kontraktom terminowym na indeksy makrosektorowe inwestorzy otrzymają możliwość zastosowania strategii zakładającej spadek kursów z danego makrosektora bez pożyczania akcji, a także szanse na dokonanie strategii łączonych na rynku kontraktów terminowych: WIG20/mWIG40 vs makrosektor, makrosektor vs makrosektor, makrosektor vs akcje – dodała Izabela Olszewska.

GPW poinformowała, że kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe pojawią się w obrocie giełdowym po zatwierdzeniu Warunków Obrotu dla tych kontraktów przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
brawo_patrowicz
WIG PATROWICZ powstaje -w końcu porządny segment
deanm
A gdzie WIG - Leszek, ścisła czołówka naszej giełdy??
kolimator
Z tymi indeksami to straszne udziwnianie. Jeśli już to spółek 10 i z RÓWNYMI WAGAMI. Samo dopuszczenie danej spółki do takiego indeksu powinno być na tyle przemyślane i nobilitujące, że spółki takie powinny ważyć tyle samo. A poza tym dlaczego brak ciągle kontraktów na sWig80 ? Drobni inwestorzy szukają szans na Z tymi indeksami to straszne udziwnianie. Jeśli już to spółek 10 i z RÓWNYMI WAGAMI. Samo dopuszczenie danej spółki do takiego indeksu powinno być na tyle przemyślane i nobilitujące, że spółki takie powinny ważyć tyle samo. A poza tym dlaczego brak ciągle kontraktów na sWig80 ? Drobni inwestorzy szukają szans na małych spółkach, tworzą portfele do których kontrakty na sWig80 byłyby możliwością doważenia lub zabezpieczenia. Taka prosta rzecz. Widać, że "góra" prędzej urodzi mysz, niż zrobi coś rozsądnego. Może tak Bankier.pl by się ciutek za drobnicą wstawił.
tomitomi
Dobrze by było , aby wasz najulubieńszy i najukochańszy patrowicz uzyskał nareszcie swój wig:
Wig patro !

..byłby do doskonały instrument dla inwestorów -gdzie , nie należy wkładać pieniędzy !
slayer22
Fajnie, ale czy dołożenie nowych indeksów i kontraktów wpłynie na płynność? Jeśli GPW nie wyeliminuje patologi typy Getbak, Krezu, Petrolinves, CEDC itp o newconect nie wspominając gdzie więcej jak połowa spółek nie powinna w ogóle być notowana nie odzyska zaufania inwestorów. Co stoi na przeszkodzie aby powtórzyć Fajnie, ale czy dołożenie nowych indeksów i kontraktów wpłynie na płynność? Jeśli GPW nie wyeliminuje patologi typy Getbak, Krezu, Petrolinves, CEDC itp o newconect nie wspominając gdzie więcej jak połowa spółek nie powinna w ogóle być notowana nie odzyska zaufania inwestorów. Co stoi na przeszkodzie aby powtórzyć 'sukces' np takiego Krezusa czy innego Getbacka?
skaurus
Płynność? Jest godzina 14:51 i teraz tak, zakładając, że mamy juz wig-gry popatrzmy na to jak się prezentuje obrót:
CDPR - 39 mln
11BIT - 0.68 mln
TSGAMES - 0.71 mln
PLAYWAY - 1 mln
CIGAMES - 7.6 mln (sporo mln bo wczoraj spekuła podpompowała żeby kręcić kółeczko)

Jak wprowadzą kontrakty na
Płynność? Jest godzina 14:51 i teraz tak, zakładając, że mamy juz wig-gry popatrzmy na to jak się prezentuje obrót:
CDPR - 39 mln
11BIT - 0.68 mln
TSGAMES - 0.71 mln
PLAYWAY - 1 mln
CIGAMES - 7.6 mln (sporo mln bo wczoraj spekuła podpompowała żeby kręcić kółeczko)

Jak wprowadzą kontrakty na te mini-wigi to będzie raj spekulacji przy którym casus Krezusa to zabawa dzieci w piaskownicy...

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki