WIG-Gry, kontrakty i mniej KGHM-u - zmiany w indeksach konieczne

Indeksom branżowym na GPW przydałyby się zmiany. Rażą przede wszystkim te zdominowane przez pojedyncze spółki. Przydatne byłoby także utworzenie kliku nowych indeksów, tj. WIG-Gry, WIG-Farmacja czy WIG-Odzież – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Bankier.pl we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych.  

W ubiegłym tygodniu przepytaliśmy czytelników Bankier.pl na tematy dotyczące sektorowego podziału na GPW. W ankiecie, która dostępna była na naszej stronie, udział wzięło 248 osób. Wśród nich znalazły się zarówno osoby korzystające z indeksów sektorowych (123), jak i te, które tego narzędzia nie używają (125).

Czy korzystasz z giełdowych indeksów branżowych (sektorowych)?
Czy korzystasz z giełdowych indeksów branżowych (sektorowych)? (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Ci pierwsi wskazywali, że korzystają z indeksów przede wszystkim jako z benchmarku dla spółek z danej branży (45%). W skali od 1 (mało przydatne) do 6 (bardzo przydatne) ankietowani przydatność do tego zadania indeksów w obecnej formie ocenili średnio na 4,31.

W jakim celu używasz indeksów branżowych? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1
W jakim celu używasz indeksów branżowych? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1 (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Drugim najpopularniejszym zastosowaniem indeksów jest pomoc przy porównywaniu ze sobą branż – głównie do tego celu używa ich 24% ankietowanych. Przydatność indeksów w obecnej formie do tego zadania oceniono na 4,13.

Oceń przydatność indeksów branżowych w obecnej formie dla poniższych zadań?  - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1
Oceń przydatność indeksów branżowych w obecnej formie dla poniższych zadań? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1 (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Większość ankietowanych korzystających z indeksów branżowych sugeruje jednak, że sekcji tej przydałyby się zmiany (62%). Jedynie 3 badanych wskazało, że zmian zdecydowanie lepiej nie przeprowadzać. 

Czy Twoim zdaniem lista indeksów branżowych wymaga zmian? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1
Czy Twoim zdaniem lista indeksów branżowych wymaga zmian? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1 (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Na potrzebę zmian wskazują także osoby, które obecnie z indeksów nie korzystają. Wprawdzie zdecydowana większość z nich (77%) deklaruje, że tego typu narzędzia nie są im do niczego potrzebne, to jednak 14% wskazuje, że korzystałaby z indeksów, gdyby ich konstrukcja była inna.

Dlaczego nie korzystasz z indeksów branżowych? - pytanie dla osób, które odpowiedziały NIE w pyt. 1
Dlaczego nie korzystasz z indeksów branżowych? - pytanie dla osób, które odpowiedziały NIE w pyt. 1 (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Korzystający z indeksów oraz niekorzystający, ale deklarujący chęć korzystania, za największy mankament indeksów branżowych uznają obecnie zdominowanie indeksów przez pojedyncze spółki. W skali od 1 (mały mankament) do 6 (duży mankament) ankietowani średnio przyznali temu problemowi ocenę 4,36.

Taka sytuacja ma miejsce np. w indeksie WIG-Surowce (70-procentowy udział KGHM-u) czy WIG-Paliwa (65-procentowy udział Orlenu), które odwzorowują bardziej postawę pojedynczych spółek, niż całej branży.

Jakie są Twoim zdaniem mankamenty obecnego zestawienia indeksów? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1 lub wyraziły chęć z korzystania z indeksów po ich zmianach
Jakie są Twoim zdaniem mankamenty obecnego zestawienia indeksów? - pytanie dla osób, które odpowiedziały TAK w pyt. 1 lub wyraziły chęć z korzystania z indeksów po ich zmianach (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Ankietowani za istotny mankament uznają także brak pokrycia niektórych branż przez indeksy sektorowe (średnia ocena problemu – 4,21). Wśród siedmiu wskazanych w ankiecie propozycji nowych indeksów za najbardziej pożądaną opcję uznano indeks WIG-Gry. W skali od 1 do 6 potrzebę utworzenia tego indeksu oceniono średnio na 4,72. Inwestorzy ucieszyliby się również z indeksów gromadzących spółki farmaceutyczne i odzieżowe (obie branże ze średnią oceną na poziomie 4,6). Na ponad 4 oceniono również potrzebę utworzenia indeksu branży maszynowej (4,24). Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem wśród ankietowanych cieszyłyby się zaś indeksy gromadzące spółki windykacyjne (3,82), restauracyjne (3,59) i oponiarskie (2,94).

Indeksy utworzone na bazie spółek z jakich branż powinny uzupełnić listę indeksów branżowych?
Indeksy utworzone na bazie spółek z jakich branż powinny uzupełnić listę indeksów branżowych? (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Skrajne opinie towarzyszyły pytaniu o kontrakty na indeksy branżowe. Brak kontraktów jako poważny mankament wskazało aż 35 osób (na 140), czyli niemal dokładnie tyle, ile za poważny mankament uznaje zdominowanie indeksów przez pojedyncze spółki (36).

Tyle samo osób jednak uznało, że brak kontraktów wcale mankamentem nie jest, stąd średnio oceniono ten problem ledwie na 3,66. Próbą były jednak przede wszystkim osoby śledzące giełdę, które niekoniecznie muszą interesować się rynkiem kontraktów – stad mogą brać tak znaczące rozbieżności.

Czy Twoim zdaniem indeksy branżowe powinny być
Czy Twoim zdaniem indeksy branżowe powinny być (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Większość ankietowanych uznaje z kolei, że spółki są raczej dobrze dopasowane do swoich branż. W osobnym pytaniu respondenci zasugerowali jednak, że woleliby węższe indeksy, gromadzące bardzo podobne spółki (43% wskazań), aniżeli szerokie indeksy z większa ilością podmiotów (32%). 22% osób wskazało, że obecne wyważenie tej kwestii jest rozwiązaniem optymalnym.

Czy Twoim zdaniem nowa klasyfikacja branżowa przygotowana przez GPW odwzorowuje podział spółek ze względu na prowadzoną działalność?
Czy Twoim zdaniem nowa klasyfikacja branżowa przygotowana przez GPW odwzorowuje podział spółek ze względu na prowadzoną działalność? (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

Z drugiej strony tylko 10% badanych osób wskazało, że nowa propozycja segmentacji zaprezentowana przez GPW jest gorsza od obecnego podziału. Kolejne 16% przyznało, że nowy podział ocenia podobnie jak obecny podział, a 25% oświadczyło, że nie ma w tej kwestii zdania. Zdecydowanie najwięcej respondentów wskazało, że nowa propozycja to krok w dobrą stronę (49%).

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~GIEREK

domagam się wprowadzenia meta indeksu WIGierek. jak pokazuje analiza techniczna i fundamentalna Gierek zawsze wychodzi !

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell

Przydałby się indeks WIG-SkarbuPaństwa i kontrakty na ten indeks.

! Odpowiedz
0 0 ~ech

Jak będzie więcej kubełków to będzie łatwiej ukryć to, że wszystko leci na pysk?

! Odpowiedz
5 0 ~rzyczliwy

czy kasia pracuej w getin banku i w jakim oddziale

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:08:00
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:08:45
DAX 0,83% 13 163,35
2019-12-06 17:23:00
NASDAQ 0,95% 8 651,90
2019-12-06 17:23:00
SP500 0,98% 3 148,10
2019-12-06 17:23:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.