REKLAMA

Obowiązkowa fotowoltaika na nowych budynkach? Bruksela chce boomu dla OZE

2022-05-14 10:00
publikacja
2022-05-14 10:00
Obowiązkowa fotowoltaika na nowych budynkach? Bruksela chce boomu dla OZE
Obowiązkowa fotowoltaika na nowych budynkach? Bruksela chce boomu dla OZE
fot. PRAPAN CHANKAEW / / Reuters

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić szczegóły propozycji RePowerEU, które zakładają uniezależnienie się od Rosji. Oznaczają boom dla OZE - m.in instalacje PV na nowych budynkach mają być obowiązkowe.

Komisja Europejska będzie chciała przedstawić 18 maja propozycję zwiększenia celu wykorzystania energii z odnawialnych źródeł do 2030 roku – donosi EurActive. Nie podaje jednak szczegółów, o jaką dokładnie liczbę w propozycji Komisji chodzi, ponieważ ma to zostać dopiero ustalone. Pewne jest, że już do 2025 roku rozwój OZE ma zdecydowanie przyspieszyć. Państwa członkowskie będą musiały przede wszystkim zmniejszyć biurokrację związaną z budowaniem farm wiatrowych i fotowoltaicznych i przyspieszyć wydawanie dla nich pozwoleń. KE ma tu konkretne propozycje ograniczenia czasu oczekiwania inwestorów na wydawane decyzje.

OZE: interes publiczny?

W kwietniowym komunikacie RePowerEU Komisja zapowiedziała, że państwa powinny przejrzeć swoje plany terytorialne i uwzględnić w nich obszary szczególnie odpowiednie do rozwoju OZE. To tereny przemysłowe, komunikacyjne czy zdegradowane, omijające wartościowe dla środowiska miejsca. Tak miałyby powstać specjalne obszary na lądzie i wodzie, gdzie instalacje OZE nie wpływałyby znacznie na środowisko. To właśnie w tych regionach wszystkie decyzje niezbędne do budowy instalacji inwestor miałby otrzymywać w ciągu roku, w wyjątkowych przypadkach czas ten mógłby zostać przedłużony o trzy miesiące, a jeszcze krótszy czas miałyby instalacje do 150 kW – podaje Reuters.

Na pozostałych terenach utrzymane zostałyby obecne zasady, z ograniczeniem wydawania decyzji do dwóch lat, maksymalnie trzech.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei według informacji Bloomberga KE chce, aby już istniejących budynkach pozwolenia dla słonecznych instalacji były wydawane w czasie krótszym niż trzy miesiące.

O krótszy czas na wydawanie decyzji dla budowy farm wiatrowych zabiegała od dawna branża, a organizacja WindEurope problemy z uzyskaniem pozwoleń wymienia jako jedną z głównych barier w rozwoju lądowej energetyki wiatrowej.

Kiedy spodziewana jest unijna strategia dotycząca energii słonecznej? Czy nowe budynki będą musiały mieć instalacje fotowoltaiczne? Co z biometanem i wodorem? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Magdalena Skłodowska

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
rolkalina
W perspektywie długoterminowej to bardzo dobre rozwiązanie. Sama mam taką instalację u siebie na dachu, dzięki polenergia fotowoltaika, mam nowoczesne panele i wiem ze posłuża mi na długie lata. To po pierwsze uniezależnia nas od innych dostawców, po drugie mamy ekologiczna energię.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wibor3m10procent
Panele oczywiście wyprodukowane w Chinach przy użyciu ogromnych ilości węgla, przewożone na statkach napędzanych mazutem :) Brawo komuchy z Brukseli..!!
grzegorzkubik
Spox ale niech Niemcy czy Holandia nam w pełni to sfasują. Ja z niemieckie pieniądze mogę wybudować nawet obowiązkowy kosmodrom. Niemcy dają 100% i ja buduję.
spacerak
Prędzej czy później trzeba to zrobić a taka dyrektywa może pomóc tylko musi się wiązać z obowiązkiem budowy magazynu energii zapewniającemu minimum 12h niezależnego zasilania bez tego sieć upadnie. Do osób które mówią że baterie za drogie i nie ekologiczne można zastosować baterie kinetyczne jak flywheel albo grawitacyjne z kilkuset Prędzej czy później trzeba to zrobić a taka dyrektywa może pomóc tylko musi się wiązać z obowiązkiem budowy magazynu energii zapewniającemu minimum 12h niezależnego zasilania bez tego sieć upadnie. Do osób które mówią że baterie za drogie i nie ekologiczne można zastosować baterie kinetyczne jak flywheel albo grawitacyjne z kilkuset metrowym odwiertem i obciążeniem kilkunastu ton. Do osób które mówią co zrobimy ze starymi panelami, powstaje fabryka która będzie je przetwarzać na nowe i każdy kraj ma już obowiązek rozwiązać problem odpadów ze zużytych farm fotowoltaicznych. Co do wiatraków naukowcy odkryli enzym zdolny do rozkładu żywicy i umożliwiający ponowne wykorzystanie surowców
piotr_malkontent
Wyobrażasz sobie ile kosztowałoby usunięcie domieszek z krzemu? a trzeba by to zrobić by wytworzyć nowy materiał o odpowiedniej czystości, pewnie na razie nikt tego nie robi bo po prostu nikomu się nie chce... A Francuzi zakopują zużyte turbiny na polach bo nie mają 'enzymu'. Pewnie jeszcze istnieje jakieś zaklęcie z Harrego Pottera...
piotr_malkontent
Jak patrzę na to jezioro pokryte panelami to rozumiem, że produkowana przez nie energia jest wykorzystywana do jego napowietrzania. A jednak się kręci... interes.
piotr_malkontent
Wiedzą już gdzie zakopywać zużyte turbiny wiatrowe? Oczywiście do wytwarzania monokrystalicznego krzemu (a nawet tego polikrystalicznego) potrzebna jest jedynie eko-energia Chińczyków. A gdy wiatr nie zawieje i chmury na niebie, to albo świeczka albo gaz z Gazpromu bo od ekologicznego magazynowania energii na potrzebną skalę to lata Wiedzą już gdzie zakopywać zużyte turbiny wiatrowe? Oczywiście do wytwarzania monokrystalicznego krzemu (a nawet tego polikrystalicznego) potrzebna jest jedynie eko-energia Chińczyków. A gdy wiatr nie zawieje i chmury na niebie, to albo świeczka albo gaz z Gazpromu bo od ekologicznego magazynowania energii na potrzebną skalę to lata świetlne nas dzielą, a nie, zapomniałem że towarzysze komisarze usypią w Europie drugi Everest z małym Bałtykiem na szczycie i zrobi się taką wielgachną elektrownię szczytowo pompową (Żar x 1000). Jest jednak prostsze rozwiązanie: eurobiurwa zadekretuje, że wszystkie powstajace przy produkcji i utylizacji 'ekologicznej' energii odpady i śmieci są 'ekologiczne' i problemy znikają, a prąd... jest dostępny zawsze w dni wietrzne i słoneczne. A widzieliście w Dolomitach opuszczone elektrownie słoneczne? piękne, na prawdę piękne.
xiven
to potem ciężko będzie ludziom prąd odcinać za niepoprawnośc polityczną jak każdy będzie miał swoje panele na dachu :D

aha chyba że oni już z góry przewidzieli że zdelegalizują budownictwo jednorodzinne i panele będą na dachach rządowych megabloków

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki