REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Dronem tylko po rejestracji. Nowy obowiązek od nowego roku

2020-09-05 08:02
publikacja
2020-09-05 08:02
Dronem tylko po rejestracji. Nowy obowiązek od nowego roku
Dronem tylko po rejestracji. Nowy obowiązek od nowego roku
fot. Scharfsinn / / Shutterstock

Zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, które w Polsce mają wejść w życie z końcem roku, nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Natomiast będzie obowiązek rejestracji operatora bezzałogowego statku. Rejestracji będzie można dokonać na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

31 grudnia mają wejść w życie unijne przepisy i procedury dotyczące eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego postanowiła ujednolicić przepisy i procedury dla dronów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wypracowano rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i otwarcie granic dla branży bezzałogowej w UE. W związku z tym, od 1 stycznia 2021 r. przestaną obowiązywać krajowe przepisy i procedury państw członkowskich UE, dedykowane dla cywilnych użytkowników dronów.

Jedną z największych zmian będzie brak podziału na loty o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz na loty inne niż sportowe i rekreacyjne.

Jak tłumaczy ULC, dotychczasowe komercyjne wykorzystanie dronów - możliwe jedynie dla posiadaczy świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego UAVO - w większości przypadków stanie się ogólnodostępne. Z drugiej strony, na użytkowników, którzy latają całkowicie dla zabawy, spadną dodatkowe obowiązki, które do tej pory ich nie dotyczyły.

Nowa klasyfikacja lotów

"Pojawi się klasyfikacja wykonywanych lotów, podzielona na kategorie: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną. Podział został dokonany w oparciu o stopień ryzyka wykonywanych operacji lotniczych" - wyjaśnia ULC.

Jak wyjaśnia Urząd, w kategorii otwartej drony o masie poniżej 25 kg będą mogły latać jedynie w zasięgu wzroku i do wysokości 120 m. W kategorii szczególnej jest wymagana zgoda lub złożenie deklaracji w ULC, a warunki lotów są określane w oparciu o analizę ryzyka. W miastach mogą również obowiązywać lokalne ograniczenia w przestrzeni powietrznej, warto więc je sprawdzić poprzez stronę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej lub dedykowaną aplikację.

"W kategorii otwartej, każda osoba chcąca latać dronem o masie powyżej 250 g będzie musiała przejść proste szkolenie on-line oraz zaliczyć test on-line potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy teoretycznej" - czytamy. Dla wszystkich użytkowników dronów o masie powyżej 250 g, zostanie stworzony również internetowy system obowiązkowej rejestracji.

Jak wskazuje ULC, nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. "Będzie natomiast obowiązek rejestracji operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego wykonującego operacje w kategorii +otwartej+ i +szczególnej+. Operatorzy dronów umieszczają swój numer rejestracyjny na każdym swoim dronie" - wyjaśnia ULC.

Dzieci a drony

Osoby niepełnoletnie powyżej 14 roku życia będą mogły zarejestrować się w rejestrze operatorów. Aby to zrobić będzie wymagana zgoda opiekuna prawnego. W przypadku małoletniego do 14 roku życia operacje dronem mogą być wykonywane przez niego samodzielnie w sytuacji, kiedy dron jest zabawką, a loty są wykonywane pod bezpośrednim nadzorem osoby pełnoletniej.

Na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego od 31 grudnia 2020 r. będzie udostępniony rejestr operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (33)

dodaj komentarz
przemyslaw-pelka
Fajna polemika. Tylko chciałbym przypomnieć jedno: Twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna moja.

A poza tym wszyscy zwolennicy wolnych lotów szybko zmieniają zdanie jak im się złodziej z wykorzystaniem drona włamie i wyniesie ciężko zapracowaną wolność
znawca_wszystkiego
Pewnie chodzi jak zwykle o "bezpieczeństwo". Nowe przepisy odcedzą jedynie przeginający pierdzącymi zabawkami plankton, ale żeby było jasne nie utrudnią w żaden sposób potencjalnego wykorzystania dronów przez terrorystów.
Po pierwsze mogą zaatakować dronem nierejestrowanym,
po drugie takiego drona można
Pewnie chodzi jak zwykle o "bezpieczeństwo". Nowe przepisy odcedzą jedynie przeginający pierdzącymi zabawkami plankton, ale żeby było jasne nie utrudnią w żaden sposób potencjalnego wykorzystania dronów przez terrorystów.
Po pierwsze mogą zaatakować dronem nierejestrowanym,
po drugie takiego drona można sobie złożyć samemu (np na raspberry pi) i nie będzie miał żadnych ograniczeń,
po trzecie może to być nawet dron czy samolot "First Person View" czyli lecący bez widoczności na podstawie obrazu przesyłanego przez kamerę z drona. Takim FPV można lecieć i 50km na wysokości kilku km o ile tylko bateria wystarczy.
Nie ma obrony przed czymś takim, bo trzeba by było zakłócić skutecznie wszystkie częstotliwości i sygnał gps.
andre92
I to jest własnie Polska mentalność - jak sam czegoś nie posiadam a sąsiad tak to najlepiej mu to zestrzelić - bo takim dornem to on straszne rzeczy może zrobić - może przecież kamerka (która jest jakości kamerki w smart-fonie) - zrobić z 30 m zrobić mi zdjęcie w moim mieszkaniu - ale sąsiad z lustrzanka i teleobiektywem I to jest własnie Polska mentalność - jak sam czegoś nie posiadam a sąsiad tak to najlepiej mu to zestrzelić - bo takim dornem to on straszne rzeczy może zrobić - może przecież kamerka (która jest jakości kamerki w smart-fonie) - zrobić z 30 m zrobić mi zdjęcie w moim mieszkaniu - ale sąsiad z lustrzanka i teleobiektywem to już jest niegroźny - a najlepszy tekst to ze ktoś mnie na plaży sfilmuje - ale jak przejedzie TV na plaże z sprzętem hi tec - to każdy będzie się pchał prze kamerę.
ryszard_mlynarski
Czytaj ze zrozumieniem. To nakazuje Eurokalifat z takimi jak Tusk na czele.
pazdzioch_indastries
https://www.youtube.com/watch?v=c5SaAvYzD2Y
mam nadzieje że to nie jest kolejna ściema i będzie to w tym roku.
Tak jest to odpowiedz dotycząca tego tematu
innowierca
W UK zalatwiono to tak.
2 czy 3 lata temu nagle w mediach zawrzalo. Telewizja, radio i internet nie
po prostu nie przestawaly trabic o zdarzeniu przy lotnisku London- Gatwick. Lotnisko zamknieto bo podobno ktos latal dronem blisko
pasa startowego. Tysiace pasazerow ktorzy utkneli na lotnisku krzyczalo do kamer zeby zakazac
W UK zalatwiono to tak.
2 czy 3 lata temu nagle w mediach zawrzalo. Telewizja, radio i internet nie
po prostu nie przestawaly trabic o zdarzeniu przy lotnisku London- Gatwick. Lotnisko zamknieto bo podobno ktos latal dronem blisko
pasa startowego. Tysiace pasazerow ktorzy utkneli na lotnisku krzyczalo do kamer zeby zakazac uzywania dronow. Stygmatyzacja dronow na forach. BBC nadawalo jak oszalale ze trzeba cos z tym zrobic. Policja aresztowalo jakas pare. Maja ich krzyczala prasa..... Aresztowana pare policja wypuscila z powodu braku dowodow, a drona nie znaleziono he he
Natomiast wprowadzono regulacje he he. Rzad tylko czekal na takie zdarzenie sprowokowane lub nie. Jak wspominalem to swietnie dzialajaca technologia rodem z filmow sci-fi z szerokim wachlarzem mozliwosci. To bylo oczywiste ze zabronia zeby ludek z tego nie korzystal.
demeryt_69
Antyk i inni trolle jak zwykle o PiS-ie, a te zmiany mają swoje źródło w Brukseli - amok i rozmodlenie!
anty12
Posel ZERO sfajdal sie w gacie. Bedzie calkowita inwigitacja, bo ZERO tak chce. Alleluja i do przodu.
anty12
Zauwazyliscie ze pisowskei trolle nie bronia Zbynia ? Musi byc ostra wolna w zjednoczonej lewicy.
and00
Nazywanie kogoś zerem bo jakiś zramolały komunista, nie mógł się wytłumaczyć na komisji śledczej i w bezsilnej złości go tak nazwał... Miler sam reprezentuje poziom zera
Szczyt hipokryzji i złośliwości
To tego o Ziobrze w temacie o dronach, że dostosowujemy nasze przepisy do UE...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki