REKLAMA

Obowiązek przyjmowania gotówki w sklepie. Sejmowa podkomisja za limitem płatności

2021-08-10 20:32
publikacja
2021-08-10 20:32
Obowiązek przyjmowania gotówki w sklepie. Sejmowa podkomisja za limitem płatności
Obowiązek przyjmowania gotówki w sklepie. Sejmowa podkomisja za limitem płatności
fot. Maciej Rutkowski / / Shutterstock

Sejmowa podkomisja stała ds. instytucji finansowych poparła we wtorek poprawkę, która ustala limit płatności w gotówce, jaką musi przyjąć akceptant. Poprawka dotyczy ustawy o usługach płatniczych, złożonej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Sejm za ustawą zobowiązującą sprzedawców do przyjmowania gotówki

Sejm przyjął w środę zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy o usługach płatniczych. Celem zgłoszonej na prośbę NBP regulacji jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty w gotówce.

 

We wtorek podkomisja stała ds. instytucji finansowych zajmowała się poprawkami do ustawy o usługach płatniczych, złożonej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Chodzi o ustawę, którą Prezydent zgłosił na prośbę NBP; jej celem jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty w gotówce.

Poprawki, które były przedmiotem obrad podkomisji, zostały zgłoszone podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Dwie z poprawek mają charakter redakcyjny i ich celem było uściślenie zapisów ustawy, ale trzecia wprowadza zmianę w treści przedłożenia.

Zgodnie z tą poprawką akceptant będzie miał obowiązek przyjmowania płatności gotówkowych, jeśli wartość jednorazowej transakcji, bez względu na liczbę płatności z niej wynikającej, będzie nie większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku w III kw. roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa GUS. Gdyby ta regulacja obowiązywała teraz, to limit takich transakcji wynosiłby 5370,64 zł.

„Oczywiście, konsument będzie mógł zapłacić większą kwotę gotówką, ale akceptant będzie miał obowiązek przyjąć w gotówce zapłatę do takiej kwoty” – powiedział Paweł Mucha, doradca prezesa NBP i społeczny doradca Prezydenta RP, podczas obrad podkomisji.

Podczas dyskusji pojawiła się propozycja, aby limit został zapisany nie jako równowartość przeciętnego wynagrodzenia, ale kwotowo, np. w wysokości 8 tys. zł. Jednak ostatecznie takiej poprawki nie zgłoszono.

Teraz zmianami, które zostały zaakceptowane przez podkomisję, zajmie się ponownie Komisja Finansów Publicznych.

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Prezes Narodowego Banku Polskiego.

W opinii projektodawcy, w zakresie rodzajów instrumentów płatniczych zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych akceptowanych przez punkty handlowo-usługowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze oraz potrzebę zapewnienia możliwości korzystania przez wszystkie grupy społeczne z preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych.

Jak napisano w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu skierowanego do Sejmu, regulacja płatności gotówką „pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których konsument – w przypadku akceptacji oferty zawarcia umowy z akceptantem – nie będzie mógł dokonać płatności, poza formą bezgotówkową, w gotówce”.

Autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (28)

dodaj komentarz
iwonka50
Powoli, powoli, żabka jest gotowana. Za jakiś czas limit zmniejszony, później płatności gotówką nie będzie wcale.
jas2
Masz z tym problem? Kradzione pieniądze? Mania prześladowcza? Nieporadność smatfonowa? Inna przyczyna?
prs
Banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski sa (prawnym srodkiem plat)niczym w Polsce..
antek10
Sprzedawca powinien decydować co mu sie opłaca.
prs
Kot ogonem..
Pod przykrywka "inicjatywy"..

Kontrola, powyzej 5.800 czy ile tam wyjdzie.. duzo ponizej chocby 10k..

Nie "MUSI" przyjac, wiec MUSI elektronicznie..

Tutaj jak wiadomo mozna juz wszystko sprawdzic - kto, komu, ile, kiedy, za co, skad mial kase itd..
Czysta kontrola, zadna
Kot ogonem..
Pod przykrywka "inicjatywy"..

Kontrola, powyzej 5.800 czy ile tam wyjdzie.. duzo ponizej chocby 10k..

Nie "MUSI" przyjac, wiec MUSI elektronicznie..

Tutaj jak wiadomo mozna juz wszystko sprawdzic - kto, komu, ile, kiedy, za co, skad mial kase itd..
Czysta kontrola, zadna inicjatywa..
innowierca
Ale przyznajcie ze sytuacja stala sie zabawna :) rzady i elity w wielu krajach wprowadzaja przepisy i walcza dla nas, zeby gotowka byla akceptowana :)
Walcza z czyms czego pragna, czyli spoleczenstwa bezgotowkowego.
Oni nie przestana przy tym gmerac, poniewaz likwidacja fizycznej gotowki jest sprawa najbardziej palaca i najwazniejsze
Ale przyznajcie ze sytuacja stala sie zabawna :) rzady i elity w wielu krajach wprowadzaja przepisy i walcza dla nas, zeby gotowka byla akceptowana :)
Walcza z czyms czego pragna, czyli spoleczenstwa bezgotowkowego.
Oni nie przestana przy tym gmerac, poniewaz likwidacja fizycznej gotowki jest sprawa najbardziej palaca i najwazniejsze do zalatwienia. W roku ktorym zyjemy 2021 jestesmy juz po przeskoku w swiat cyfrowy, a ta gotowka to jest totalna KOTWICA w tym momencie, ktora zatrzymala pelna 100 procentowa cyfryzacje czlowieka, poprzez pelne przejecie kontroli nad jego zyciem finansowym.
To musi bolec ::))
itso_a_dlaczego
przecież to w ich interesie jak będą ukrywać swoje majątki przychody z lobbowania na rzecz grup społecznych i korporacji :D, poza tym jak sobie agenta zrobić nie można go zaszantażować za łapówkę np :D
itso_a_dlaczego odpowiada itso_a_dlaczego
patrz Banaś żeby objąć takie stanowisko trzeba mieć haka na siebie samego to znaczy sprytniejszy by tak zrobił :D
innowierca odpowiada itso_a_dlaczego
Ale przeciez spoleczenstwo bezgotowkowe, to wprowadzanie zmian na poziomie populacyjnym, to kto by sie tam przejmowal jakimis zlodziejaszkami politycznymi w Polsce. Oni o niczym nie decyduja. To tak jakby myslec ze Kraska co od kilku miesiecy wyskakuje jak kukulka z zegara, straszac 4 fala jak mu cos tam z testow wychodzi, mial jakikolwiek Ale przeciez spoleczenstwo bezgotowkowe, to wprowadzanie zmian na poziomie populacyjnym, to kto by sie tam przejmowal jakimis zlodziejaszkami politycznymi w Polsce. Oni o niczym nie decyduja. To tak jakby myslec ze Kraska co od kilku miesiecy wyskakuje jak kukulka z zegara, straszac 4 fala jak mu cos tam z testow wychodzi, mial jakikolwiek wplyw na przebieg pandemii w Polsce. Potem wraca sie naradzac co do wytycznych, bo teraz w innych krajach wzrostowy nie ma, inne sie otworzyly turystycznie, to i tak nie mozna 4 fali rozpoczac, tylko pohukuje straszac od czasu do czasu. A 4 fala moze dopiero sie rozpoczac po sezonie turystycznym(letnim) kiedy synchronizacja co do lockdawnow pomiedzy krajami bedzie mozliwa i dostanie zielone swiatlo z Niedzielskim.Mielismy tez przyklad
Szumowskiego klasyczny, podczas 1 lockdawnu przeciez, jezeli chodzi o politykow w Polsce. Poszumial, poszumial na wysokim urzadzie a teraz pewnie odpoczywa gdzies na Florydzie w swoim apartamencie, bo to w Polsce taka tradycja u politykow
ta Floryda, jak sie cos w ksiegowosci zaczyna nie zgadzac.
innowierca odpowiada innowierca
Dalej co do politykow w Polsce, to wielu zaczynalo kariery jako radni, a byli to czesto wczesniejsi przemytnicy fajek. W drugie polowie lat 90-tych kiedy swiecil triumfy w Polsce hit filmowy "Mlode Wilki" to wlasnie byl czas kiedy setki wczesniejszych przemytasow fajek, co to zarobili, przechodzili na emeryture, zostajac Dalej co do politykow w Polsce, to wielu zaczynalo kariery jako radni, a byli to czesto wczesniejsi przemytnicy fajek. W drugie polowie lat 90-tych kiedy swiecil triumfy w Polsce hit filmowy "Mlode Wilki" to wlasnie byl czas kiedy setki wczesniejszych przemytasow fajek, co to zarobili, przechodzili na emeryture, zostajac wlasnie radnymi w malych i srednich miastach, czesto wtedy wojewodzkich. Druga czesc "elity politycznej" w Polsce to dawne komuchy. To ze oni wszyscy kochaja swoje lapowki, a czesto jak sie okazuje, ze zapomnial jeden z drugim w oswiadczenie majatkowym podac, ze gdzies tam ma jeszcze MILIONIK w gotowce, to nie znaczy ze oni decyduja kiedy spoleczenstwo w Polsce stanie sie zupelnie bezgotowkowe.
Bezgotowkowosc jest wprowadzana na zasadzie gotowanja zaby i niunikniona.
Kiedy decyzja zapadnie, zeby przyspieszyc, to w Polsce politycy nic nie beda mieli do powiedzenia. A Glapa sam z dziewczynami bedzie z workiem chodzil i gotowke z przeznaczeniem do niszczarek zbieral :)

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki