REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sejm za ustawą zobowiązującą sprzedawców do przyjmowania gotówki

2021-08-11 21:46
publikacja
2021-08-11 21:46
Sejm za ustawą zobowiązującą sprzedawców do przyjmowania gotówki
Sejm za ustawą zobowiązującą sprzedawców do przyjmowania gotówki
fot. Michał Kość / / FORUM

Sejm przyjął w środę zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy o usługach płatniczych. Celem zgłoszonej na prośbę NBP regulacji jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty w gotówce.

Za ustawą zagłosowało 436 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się siedmiu. Wcześniej, podczas prac w podkomisji stałej ds. instytucji finansowych, posłowie poparli trzy poprawki, z których dwie mają charakter redakcyjny.

Trzecia zakłada, że akceptant będzie miał obowiązek przyjmowania płatności gotówkowych, jeśli wartość jednorazowej transakcji będzie nie większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku w III kw. roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa GUS. Gdyby ta regulacja obowiązywała obecnie, to limit transakcji wynosiłby 5370,64 zł.

W opinii projektodawcy, w zakresie rodzajów instrumentów płatniczych zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych akceptowanych przez punkty handlowo-usługowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze oraz potrzebę zapewnienia możliwości korzystania przez wszystkie grupy społeczne z preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych.

Jak napisano w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu skierowanego do Sejmu, regulacja płatności gotówką "pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których konsument – w przypadku akceptacji oferty zawarcia umowy z akceptantem – nie będzie mógł dokonać płatności, poza formą bezgotówkową, w gotówce". (PAP)

wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Komu to ma służyć? Drobnica będzie musiała mieć kasy fiskalne, bo jeden złośliwiec koniecznie będzie chciał płacić gotówką zamiast kartą czy zrezygnować?
Za średnią nie da się kupić np.zegarka na łapówkę
carlito1
To tylko zasłona dymana! To pic na wodę.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki