REKLAMA
Tour de spółki

Obniżki cen paliw w bardzo oszczędnych dawkach

2020-02-21 12:50
publikacja
2020-02-21 12:50
fot. Mark Nazh / Shutterstock

Podobnie jak poprzednie także mijający tydzień przyniósł jedynie kosmetyczne obniżki na stacjach paliw. Złą wiadomością jest zaobserwowany w ostatnich dniach wzrost hurtowych cen benzyny i oleju napędowego.

„Paliwowa drożyzna” w Polsce utrzymuje się w najlepsze. Mimo że w styczniu i w pierwszej połowie lutego hurtowe ceny paliw spadły o kilkadziesiąt groszy na litrze (o 23 gr/l w przypadku Pb95 i 51 gr na litrze ON), to średnie ceny na stacjach paliw ledwo drgnęły, co opisywaliśmy w poprzednich tygodniach.

Przedostatni tydzień lutego niewiele w tej materii zmienił. Średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 ukształtowała się na poziomie 4,90 zł za litr i była ledwie o dwa grosze na litrze niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Od początku 2020 roku przeciętna cena benzyny spadła zaledwie o 7 gr/l.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

O trzy grosze na litrze tańszy niż tydzień wcześniej był olej napędowy, który tankowaliśmy średnio po 5,09 zł za litr. To raptem o 11 gr/l mniej niż na początku roku, choć w tym samym okresie ceny w hurcie spadły o kilkadziesiąt groszy na litrze. Teoretycznie paliwa powinny były potanieć znacznie bardziej, ale z jakichś powodów nie potaniały.

I chyba już raczej nie potanieją, bo w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczące podwyżki cen hurtowych. 21 lutego PKN Orlen sprzedawał benzynę Europuper95 po 3841 zł/3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,72 zł za litr. To o prawie 10 gr/l więcej niż tydzień temu. W efekcie implikowana marża detaliczna zawęziła się do poziomu, przy którym ciężko liczyć na znaczące obniżki cen w skali całego kraju.

Teoretycznie pole do dalszych obniżek cen detalicznych pozostaje otwarte w przypadku oleju napędowego. Ten w płockiej rafinerii kosztował dziś 3874 zł/m3, czyli jakieś 4,77 zł/l brutto. Implikowana marża detaliczna wynosi więc aż 32 gr/l i jest o 10 gr/l wyższa od historycznej średniej.

Warto przy tym pamiętać, że poruszamy się tu w oparciu o średnie ceny dla całej Polski. Tymczasem ceny na poszczególnych stacjach w skrajnych przypadkach mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Z tego grabienia kierowców jest kasa na pisowskich trolli poniżej.
grab
Popatrzcie na to szerzej, spadek cen w hurcie ale państwowe stacje paliwowe dalej nas okradają razem z innymi firmami europejskimi. ktoś w rządzie powinien coś z tym zrobić ale to nie PiS.
PiS będzie konsekwentnie nas ograbiał aby mieć na swoje programy i stracone miliony spólek skarbu Państwa i nieudolnej polityki NBP.
sel
Ropa tańsza o połowę niż za czasów PO a paliwa droższe..
kris74keh
Od razu mówię ,że jestem za obecnym rządem.Na Bankier pl. można łatwo sprawdzić jakie były ceny paliw długoterminowo. I tak przykładowo cena benzyny osiągnęła 5 złotych już w marcu 2011.W kwietniu 2012 5,80 za litr, to był szczyt..W styczniu 2015 było 4,30.Dzisiaj w okolicach 5 złotych. O ile w tym czasie wzrosła Od razu mówię ,że jestem za obecnym rządem.Na Bankier pl. można łatwo sprawdzić jakie były ceny paliw długoterminowo. I tak przykładowo cena benzyny osiągnęła 5 złotych już w marcu 2011.W kwietniu 2012 5,80 za litr, to był szczyt..W styczniu 2015 było 4,30.Dzisiaj w okolicach 5 złotych. O ile w tym czasie wzrosła Twoja wypłata?
jasiek2017
Dziwna ta cena ON z rafinerii skoro na stacji litr kosztuje 4,62
adam.1983
ciekawe gdzie ja już dawno nie widziałem nigdzie ceny niższej niż 5zł
jasiek2017 odpowiada adam.1983
To, że Ty czegoś nie widziałeś nie znaczy, że tego nie ma.
Auchan. W zależności od sklepu cena trochę się różni.
mikolaj01
Rzad wesołych nieudoln ch Pacanów o rada Polaków i dalej kurczowo trzyma się koryta.
Szkoda ze durny lud to kupi.
Ale Polak zawsze masy po szkodzie :-/
Przykre no ale cóż kto wyjechał za granicę wygrał. Kto może wyjeżdżać niech jedzie póki nie jest za późno!
znawca_wszystkiego
Paliwo powinno być na tyle drogie, żeby plebs przesiadł się na rowery i nie zaśmiecał dróg swoimi tedeikami czy innymi lpg.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki