Obniżki cen paliw w bardzo oszczędnych dawkach

Podobnie jak poprzednie także mijający tydzień przyniósł jedynie kosmetyczne obniżki na stacjach paliw. Złą wiadomością jest zaobserwowany w ostatnich dniach wzrost hurtowych cen benzyny i oleju napędowego.

„Paliwowa drożyzna” w Polsce utrzymuje się w najlepsze. Mimo że w styczniu i w pierwszej połowie lutego hurtowe ceny paliw spadły o kilkadziesiąt groszy na litrze (o 23 gr/l w przypadku Pb95 i 51 gr na litrze ON), to średnie ceny na stacjach paliw ledwo drgnęły, co opisywaliśmy w poprzednich tygodniach.

Przedostatni tydzień lutego niewiele w tej materii zmienił. Średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 ukształtowała się na poziomie 4,90 zł za litr i była ledwie o dwa grosze na litrze niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Od początku 2020 roku przeciętna cena benzyny spadła zaledwie o 7 gr/l.

(Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.)

O trzy grosze na litrze tańszy niż tydzień wcześniej był olej napędowy, który tankowaliśmy średnio po 5,09 zł za litr. To raptem o 11 gr/l mniej niż na początku roku, choć w tym samym okresie ceny w hurcie spadły o kilkadziesiąt groszy na litrze. Teoretycznie paliwa powinny były potanieć znacznie bardziej, ale z jakichś powodów nie potaniały.

I chyba już raczej nie potanieją, bo w ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczące podwyżki cen hurtowych. 21 lutego PKN Orlen sprzedawał benzynę Europuper95 po 3841 zł/3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,72 zł za litr. To o prawie 10 gr/l więcej niż tydzień temu. W efekcie implikowana marża detaliczna zawęziła się do poziomu, przy którym ciężko liczyć na znaczące obniżki cen w skali całego kraju.

Teoretycznie pole do dalszych obniżek cen detalicznych pozostaje otwarte w przypadku oleju napędowego. Ten w płockiej rafinerii kosztował dziś 3874 zł/m3, czyli jakieś 4,77 zł/l brutto. Implikowana marża detaliczna wynosi więc aż 32 gr/l i jest o 10 gr/l wyższa od historycznej średniej.

Warto przy tym pamiętać, że poruszamy się tu w oparciu o średnie ceny dla całej Polski. Tymczasem ceny na poszczególnych stacjach w skrajnych przypadkach mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 15 specjalnie_zarejestrowany2

Z tego grabienia kierowców jest kasa na pisowskich trolli poniżej.

! Odpowiedz
21 25 grab

Popatrzcie na to szerzej, spadek cen w hurcie ale państwowe stacje paliwowe dalej nas okradają razem z innymi firmami europejskimi. ktoś w rządzie powinien coś z tym zrobić ale to nie PiS.
PiS będzie konsekwentnie nas ograbiał aby mieć na swoje programy i stracone miliony spólek skarbu Państwa i nieudolnej polityki NBP.

! Odpowiedz
0 2 sel

Ropa tańsza o połowę niż za czasów PO a paliwa droższe..

! Odpowiedz
20 31 kris74keh

Od razu mówię ,że jestem za obecnym rządem.Na Bankier pl. można łatwo sprawdzić jakie były ceny paliw długoterminowo. I tak przykładowo cena benzyny osiągnęła 5 złotych już w marcu 2011.W kwietniu 2012 5,80 za litr, to był szczyt..W styczniu 2015 było 4,30.Dzisiaj w okolicach 5 złotych. O ile w tym czasie wzrosła Twoja wypłata?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 8 jasiek2017

Dziwna ta cena ON z rafinerii skoro na stacji litr kosztuje 4,62

! Odpowiedz
10 9 adam.1983

ciekawe gdzie ja już dawno nie widziałem nigdzie ceny niższej niż 5zł

! Odpowiedz
11 5 jasiek2017 odpowiada adam.1983

To, że Ty czegoś nie widziałeś nie znaczy, że tego nie ma.
Auchan. W zależności od sklepu cena trochę się różni.

! Odpowiedz
45 28 mikolaj01

Rzad wesołych nieudoln ch Pacanów o rada Polaków i dalej kurczowo trzyma się koryta.
Szkoda ze durny lud to kupi.
Ale Polak zawsze masy po szkodzie :-/
Przykre no ale cóż kto wyjechał za granicę wygrał. Kto może wyjeżdżać niech jedzie póki nie jest za późno!

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
43 12 znawca_wszystkiego

Paliwo powinno być na tyle drogie, żeby plebs przesiadł się na rowery i nie zaśmiecał dróg swoimi tedeikami czy innymi lpg.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil