REKLAMA

Coś nie gra na rynku paliw

2020-02-07 12:04
publikacja
2020-02-07 12:04
fot. Marian Weyo / Shutterstock

Kolejny tydzień mierzymy się z sytuacją, gdy hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego szybko spadają, a średnie ceny na stacjach paliw ledwo drgnęły. W konsekwencji rosną marże detalistów.

Przez ostatni miesiąc ceny ropy Brent spadły o blisko 20%. Mimo że w Polsce ta przecena była amortyzowana umocnieniem dolara (kurs USD/PLN w tym samym czasie podniósł się o ponad 12 groszy), to hurtowe ceny paliw cały czas wyraźnie maleją.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

PKN Orlen 7 lutego sprzedawał benzynę bezołowiową 95 po 3745 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,61 zł za litr. To o 25 groszy taniej niż pod koniec grudnia! Tymczasem średnia ceny detaliczne w tym samym okresie obniżyły się zaledwie o 5 gr/l, do 4,92 zł/l – wynika z danych BM Reflex.

Jeszcze ostrzejszy kontrast widoczny jest w przypadku oleju napędowego, który „na bramie” płockiej rafinerii kosztuje 3764 zł/m3, czyli 4,63 zł brutto. To samo paliwo w detalu sprzedawane jest średnio po 5,13 zł/l – podaje BM Reflex. To ledwie o dwa grosze mniej niż tydzień wcześniej. Od początku roku hurtowe ceny ON spadły o 56 gr/l, podczas gdy średnie stawki przy dystrybutorach są na tym samym poziomie co pod koniec grudnia.

Nie wiadomo, dlaczego właściciele stacji paliw tak długo są w stanie uniknąć dostosowania cen detalicznych do stawek obowiązujących w hurcie. Z drugiej strony warto pamiętać, że mówimy tu o cenach średnich dla całego kraju. A przecież ceny paliw w zależności od stacji mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze. Przykładowo, we Wrocławiu można znaleźć stacje, gdzie litr Pb95 kosztuje poniżej 4,70 zł, a „diesla” można zatankować za mniej niż 5 zł/l.

/ Bankier.pl

Niemniej jednak w skali całego polskiego rynku ostatnie tygodnie charakteryzują się wyraźnym wzrostem marż detalicznych. Implikowana marża na sprzedaży oleju napędowego sięgnęła aż 50 gr/l wobec zaledwie 6 groszy miesiąc temu. Trzeba jednak przyznać, że przez poprzednie cztery miesiące marże na „dieslu” były bardzo chude, a przejściowo nawet ujemne. W przypadku benzyny implikowana marża detaliczna urosła do 31 gr/l , przekraczając wieloletnią średnią (25 gr/l).

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
Orlen, Lotos i spolka maja na to stare dobre wytlumaczenie. Oni wykupili te drozsza rope i zalega im na magazynach to musza najpierw te droga sprzedac. Pozniej jak cena pojdzie w gore i wszyscy beda pytac czemu podnosza ceny to oni powiedza ze wlasnie magazynuja po tej wyzszej cenie i musza zrobic zapasy dlatego jest oplata rezerwowa.
philo128
ON Auchan Komorniki 4,66 PLN. A na południu polski ceny nawet o 1 pln wyższe. Zdziercy.
sel
Cena gazu na świecie spadają nawet 8 razy a w Polsce gaz drożeje? prąd też mamy droższy niż w WB o 30% ?
trybuch
W normalnym kraju UOKiK nałożyłby kary a u nas kary nakłada się tylko na firmy prywatne.
trooper
Kartel z pozycją dominującą PKN ORLEN, czyli spółki Skarbu Państwa. Czyli tak jak piszesz. W normalnym kraju byłyby kary za zmowy cenowe li/ub praktyki monopolistyczne.
dziobap
Stacje dobrze wiedzą, że w ich interesie jest "trzymanie" ceny detalicznej przy spadkach w hurcie. Kto tego nie widzi (zabawa trwa już kilka lat) ten nie wyciąga wniosków.
dmisme
Należy pamiętać, że w krótkim okresie popyt na paliwo jest mało elastyczny. Najwidoczniej branża paliwowa będzie na tym korzystać dopóki utarg nie zacznie spadać .
trooper
Stacje cen nie zmieniają, bo po co jak klient kupuje? U nas stacje działają jak kartel, wystarczy że Orlen dogada się z BP aby nie obniżać i oboje poprawią sobie marże.
hfjdj
Kto normalny kupuje na bo czy orlenie? chyba taki co nowym samochodem na gwarancji jezdzi. Normalnie sie paliwo na mecie kupuje i moga sobie na stacjach miec i po 10zl dla frajerow.
sammler odpowiada hfjdj
Musisz posługiwać się zdecydowanie subtelniejszą ironią. Jak widzisz po ocenach - to trudne w odbiorze narzędzie.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki