REKLAMA

Paliwa wciąż nie tanieją. Choć teoretycznie powinny

2020-02-14 13:44
publikacja
2020-02-14 13:44
fot. ThePowerPlant / Shutterstock

Przeciętne detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego pozostały praktycznie bez zmian. To o tyle dziwne, że patrząc na ceny hurtowe od kilku tygodni oczekujemy na istotną przecenę.

Według danych BM Reflex w mijającym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej Pb95 płaciliśmy średnio 4,92 zł. A więc tyle samo co tydzień wcześniej i ledwie 5 gr/l mniej niż na początku roku. Tymczasem ceny w hurcie są już o 23 gr/l niższe niż pod koniec grudnia. Z tego powodu od kilku tygodni oczekujemy na istotne obniżki cen w detalu, które to obniżki wciąż się nie zmaterializowały.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Jeszcze dziwniejsza sytuacja ma miejsce w przypadku oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna wyniosła w tym tygodniu 5,12 zł/l, czyli raptem o jeden grosz mniej niż tydzień wcześniej oraz praktycznie tyle samo co pod koniec grudnia. A przecież w tym samym czasie ceny hurtowe w PKN Orlen spadły o 51 gr/l! O kolejne 4 grosze na litrze (do 2,28 zł/l) potaniał autogaz, który jest już o 12 gr/l tańszy niż pod koniec grudnia.

- W przypadku diesla spadek cen na rynku hurtowym jest w całości konsumowany przez marże operatorów detalicznych. Ich poziom jest już jednak na tyle wysoki, że w nadchodzącym tygodniu powinniśmy w końcu zobaczyć zapowiadaną przez nas już tydzień temu obniżkę – napisali w cotygodniowym komentarzu analitycy e-petrol.pl.

Utrzymywanie się wysokich średnich cen detalicznych musi oznaczać, że większość stacji paliw praktycznie nie zmieniła cenników. Bo przecież są też i takie, na których w poprzednich tygodniach ceny spadły o ponad 20 groszy na litrze. Przykładowo, we Wrocławiu można zatankować Pb95 za mniej niż 4,70 zł, a olej napędowy za niespełna 4,90 zł.

- Kierowcy poszukujący cenowych okazji mają prawdziwe pole do popisu, bo różnice w cenach pomiędzy stacjami są wyjątkowo wysokie. Nawet w ramach jednej sieci w tym samym mieście mogą sięgać kilkudziesięciu groszy na litrze paliwa – odnotowali eksperci e-petrol.pl

W danych BM Reflex widać, że obniżki cen paliw ograniczyły się do wybranych województw. Średnie ceny benzyny na Dolnym i Górnym Śląsku (4,86 zł/l) czy w opolskim (4,87 zł/l) istotnie odbiegają w dół od średniej krajowej. Po drugiej stronie w oczy rzuca się ekstremalnie wysoka średnia dla mazowieckiego, która wynosi aż 4,99 zł/l.

Także ceny „diesla” wykazują silne zróżnicowanie geograficzne. W zachodnich regionach Polski średnie stawki za litr ON wynoszą 5,04-5,09 zł, co oznacza, że spokojnie można znaleźć to paliwo po mniej niż 5 zł/l. Ale już w świętokrzyskim (5,19 zł/l) czy warmińsko-mazurskim (5,22 zł/l) ceny wyraźnie odbiegają w górę od średniej krajowej.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
cezary
a co to za pytanie. Paliwa tenieja ale nie w Polsce, zreszta jak zwykle.
sztos1
" 2. Nie ma różnicy w "kaloryczności" paliw na stacjach w Polsce oraz Niemiec. Jeśli są to w granicach błędu pomiarowego ". Czy sz.p. dokonuje pomiarów . To , że mieści sie w granicach to wcale nie znaczy , ze jest ok . W GRANICACH .... PRAKTYCZNIE NA GRANICY .
sztos1
NIE MA SPRAWY . Kontrakt Kubicy kosztuje ok. 70 000 000 pln . Zatem w czym problem ?
and-owc
Wiadomo że do ceny 5 zł za paliwo muszę doliczyć cenę 3 piw "lepszych-droższych" po ok.4zł. Wychodzi w sumie ok. 20zł. Benzyna zapłacona. Smak się cieszy (muszę odganiać psa żarłoka - dobry ma węch).
and-owc
Zawsze mam problem do wyboru. Czy iść pieszo z psem do sklepu i kupic 2 piwa do kieszeni, czy jechać autem i stracić 1 litr benzyny za 5 zł, t.j. 3 piwa. Podsumowując 2 czy 5 piw, wolę 5. Pies ma czas póżniej na bieganie w lesie. Dawniej woziłem go w bagazniku (bo pchał się za kierownicę i blokował siedzenie kierowcy)..
fakpejsy
W UK tanieje juz od dawna! Polakami zadze zyty wiec sie nie dziwcie.
apostlepk
To jest prawdziwa mafia paliwowa. Ta legalna. Na nia nic nie poradzisz - "The Matrix has you"
sammler
Waze pokazuje mi (a dane są aktualne - najstarsze sprzed 3 dni), że w mojej okolicy cena Pb95 wynosi od 4,89 do 4,99. To jeden z najniższych rozstępów, jakie pamiętam. Ceny są wyjątkowo wyrównane na stosunkowo wysokich poziomach. Dziś tankowałem za 4,90.
dziobap
Ten news i kolejne "zdziwienie tym tematem" tylko potwierdzia, dlaczego ekonomiści nie są towarem poszukiwanym na rynku pracy ;)
po_co
Z ekonomicznego punktu widzenia paranie się zawodem ekonomisty jest kompletnie nieekonomiczne.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki