REKLAMA

Obcokrajowcy zapłacili rekordowe składki

2021-08-02 06:45
publikacja
2021-08-02 06:45
Obcokrajowcy zapłacili rekordowe składki
Obcokrajowcy zapłacili rekordowe składki
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

W czerwcu ubezpieczenie emerytalne w ZUS płaciło 818 tys. cudzoziemców, a zdrowotne aż 863 tys. Obie liczby są rekordowe i oznaczają, że wśród wszystkich ubezpieczonych obcokrajowcy stanowią już ponad 5-proc. grupę - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Co warto podkreślić, bariera ta została przekroczona po początkowym odpływie wywołanym pandemią, potem napływ przyśpieszył" – tłumaczy Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Gazeta zauważa, że cudzoziemcy, w większości Ukraińcy, okazali się głównym źródłem uzupełniania luki na rynku pracy, jaka powstała m.in. na skutek obniżki wieku emerytalnego. "Gdyby nie oni, mielibyśmy stagnację lub nawet ujemną dynamikę liczby zatrudnionych" – podkreśla dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.

W praktyce oznacza to - jak pisze "DGP" - że coraz większa część naszej gospodarki powstaje dzięki przybyszom z zagranicy. "Dzięki tym 800 tys. ludzi mamy dziś w Polsce PKB wyższe o 2–3 proc." – zauważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Przeliczając ten wzrost na pieniądze, otrzymamy PKB większe od 40 do ponad 60 mld zł.

Według gazety podstawową metodą zatrudnienia nadal są oświadczenia, dzięki którym cudzoziemiec może pracować w Polsce najwyżej pół roku. Ale model migracyjny oparty na krótkotrwałych pobytach wyczerpuje się. Już w poprzedniej kadencji rząd przygotowywał nowe rozwiązania, m.in. łatwiejszy sposób uzyskania zezwoleń czy wydłużenie możliwości pracy na oświadczenia do roku, jednak efektów tych prac na razie nie widać.

Teraz nad przepisami pochyliło się Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. „Zamierzamy wydłużyć czas, przez jaki cudzoziemcy mogą pracować w Polsce, wzmocnić rolę publicznych służb zatrudnienia w procesie legalizacji ich pracy, a także wprowadzić w pełni elektroniczną procedurę legalizacji” – poinformował gazetę resort. (PAP)

mmu/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
the_truth
Politycy uchwalic podwyzki dla siebie to maja czas ale zeby biednym immigrantom pracujacym na te podwyzki zycie chociaz troche ulatwic i poprawic to nie maja czasu ...
konik_garbusek
Szkoda mi tych biednych ludzi, myslą ze płacą jakieś "składki", co oznaczałby że to ma wpływ na wypłaty dla nich za 20-40 lat do ich emerytur. Jakże się zdziwią na emeryturze... Ten system to po prostu zbrodnia.
rekin1986
Sęk w tym , że większość obcokrajowców wykonuje prace podrzędne nie wymagające specjalistycznych uprawnień czy kwalifikacji których Polacy nie chcą wykonywac mowa o rolnictwie budownictwie handlu czy gastronomi

W Polsce pracy jest dużo ale tej niskopłatnej a dlaczego właśnie tej ano dlatego , żeby tworzyć
Sęk w tym , że większość obcokrajowców wykonuje prace podrzędne nie wymagające specjalistycznych uprawnień czy kwalifikacji których Polacy nie chcą wykonywac mowa o rolnictwie budownictwie handlu czy gastronomi

W Polsce pracy jest dużo ale tej niskopłatnej a dlaczego właśnie tej ano dlatego , żeby tworzyć dobrze płatne miejsca pracy potrzbna jest kasa i technologia a jak wyglądają parki technologiczne wiekszości firm w Polsce każdy chyba wie lpiej dwóch ludzi za 2500 i bez parku za kilka milionów niż 1 za 5000 i z parkiem bo kasy na zakup technologii nie ma ani własnej ani zdolności kredytowej i tak w kólko Macieju

Zagraniczne firmy to u nas otwierają albo montownie albo centra logistyczne albo markety czyli nic mądrego co mogło by przynieść ludziom porządne wypłaty w handlu większosć wypłat w okolicy minimum socjalnego trochę lepiej jest w centrach logistycznych gdzie jak ktoś zna języki obce to zarobi większą kasę

Gdybyśmy mieli porządnie rozwinięty Hi- tech to byśmy więcej zarabiali a tak to ciągle jesteśmy w lesie
300_pala
Montownie? Czy ty byłeś kiedykolwiek w takiej Montowni?
anty12
PS dlaczego PiS nie pogoni doroslych zdolnych do pracy i niepracujacych? Skasowac caly socjal, urzedy pracy i od razu wezma sie do roboty jak im glod zajrzy w oczy. Swojego elektoratu nie rusza sie ? Lepiej ukrainizowac Polske i sprowadzac pol Afryki i Indii.
demeryt_69
Szefem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii jest gość po historii - to nie szmonces!

anty12
Morawitz tez sklecil historie i naprodukowal setki milairdy nowego dlugu, ale oni wiedza najlepiej, ze Polacy cha placic wysokie podatki. Tak powiedzial swoim pieknym polskim "to nie dobra jest" Koscinski.
marekpoznan
Tusk też po historii był - mamy plagę historyków.
300_pala odpowiada marekpoznan
Media w większości obsadzone są przez humanistów. Swój ciągnie do swego.
Żaden wstyd przyznać się na antenie radia czy telewizji że się jest głąbem z matmy.
Ale jak który pomyli datę powstania listopadowego to dziennikarze dostają białej gorączki
anty12
5% placi skladki, drugie 5% neilegalnie czyli w PL juz 10%populacji toobcokrajowcy. Szybko pisowi idzie podmianka popylacji. Gratuluje. I po dniu pracy w PL Ukrainiec ma emeryturke.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki