REKLAMA

OFE straciły w maju średnio 5,9 proc.

2022-07-07 06:56
publikacja
2022-07-07 06:56

Po neutralnym maju, w czerwcu rynki wróciły do spadków. Wszystkie OFE poniosły straty, średnio na poziomie 5,9 proc., przy czym wyniki wahały się w przedziale od -6,5 do -5,2 proc.- wynika z danych portalu Analizy pl.

OFE straciły w maju średnio 5,9 proc.
OFE straciły w maju średnio 5,9 proc.
fot. BEST-BACKGROUNDS / / Shutterstock

"To nie było dobre półrocze dla rynków akcji. Po sześciu miesiącach roku indeks szerokiego rynku WIG stracił 22,7 proc., a w samym czerwcu 6,72 proc. Na tym tle otwarte fundusze emerytalne wypadły całkiem nieźle, bo nawet to z najsłabszym wynikiem zachowało się lepiej niż szeroki rynek, o blue chipach nie wspominając" - napisano w raporcie Analiz.

W czerwcu na pozycję lidera awansował Allianz Polska OFE, który po maju zajmował ostatnie miejsce. Na drugim miejscu znalazł się Generali OFE, a pierwszą trójkę zamyka OFE Pocztylion. Tylko tym trzem towarzystwom udało się nie przekroczyć 6 proc. spadku i zawyżyć średnią.

Pogorszenie koniunktury na warszawskiej giełdzie sprawiło, że licząc od początku roku, wszystkie OFE są pod kreską, a 12-miesięczny wynik spadł do 12,3 proc. Wyniki w dłuższym horyzoncie pozostają jednak dodatnie (średnio 19,3 proc. w skali 2 lat i 38,3 proc. w ciągu dekady).

Pogorszenie wyników w czerwcu przełożyło się na spadek aktywów OFE o 9,7 mld zł. Doliczając saldo przepływów z ZUS, w sumie ich wartość zmniejszyła się o 9,94 mld zł do 150 mld zł na koniec miesiąca. To wartość zbliżona do poziomu sprzed półtora roku.

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, którego udział w rynku utrzymał się na poziomie 26,3 proc. Dwucyfrowe udziały należą jeszcze do Aviva OFE Aviva Santander i OFE PZU „Złota Jesień”. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki