REKLAMA

OEX akwizycje sfinansuje w większości długiem, chce być spółką dywidendową

2016-09-22 15:24
publikacja
2016-09-22 15:24

OEX, który ma umowę zakupu dwóch spółek łącznie za blisko 19 mln zł, zakupy chce sfinansować głównie długiem bankowym. Spółka nie rozważa emisji akcji. Pomimo planu inwestycji i intensywnego wzrostu, OEX chce pozostać spółką dywidendowa - poinformowali w czwartek przedstawiciele OEX.

"Realnie finalizacja transakcji możliwa jest w grudniu. Transakcje w zdecydowanej większości będą sfinansowane długiem bankowym. Obecnie prowadzimy rozmowy z bankami w tej sprawie. Nasz wskaźnik dług netto do EBITDA oscyluje wokół 1, więc mamy dużą zdolność do zaciągnięcia długu. Chcemy, aby wskaźnik nie przekroczył 2,5" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes OEX Jerzy Motz.

"Emisja akcji nie jest przez zarząd brana pod uwagę. Przy obecnej wycenie nie jest korzystne rozwodnienie" - dodał.

OEX w środę poinformował o podpisaniu przedwstępnej umowę zakupu 100 proc. akcji spółki Archidoc za 17,86 mln zł oraz przedwstępnej umowę zakupu spółki Voice Contact Center za 1 mln zł. Dzięki tym akwizycjom w grupie OEX pojawi się nowy segment: zarządzanie dokumentami i obsługa klienta.

Archidoc jest jedną z największych na polskim rynku firm, działających w obszarze zarządzania dokumentami. Oferuje m.in. fizyczną i elektroniczną archiwizację dokumentów, digitalizację i skanowanie, usługi back-office oraz elektroniczny obieg dokumentów. Archidoc w 2015 r. miał 43,6 mln zł przychodów i 4,6 mln zł EBITDA. Umowa przewiduje dopłaty do ceny sprzedaży w przypadku osiąganych przez Archidoc odpowiednich parametrów finansowych.

Voice Contact Center (VCC) specjalizuje się z kolei w telefonicznej obsłudze klienta w trzech obszarach: obsłudze i likwidacji szkód ubezpieczeniowych, prowadzeniu rejestracji oraz infolinii medycznej oraz specjalistycznych biurach obsługi klienta dla branży e-commerce, motoryzacyjnej, spożywczej, paliwowej, wydawniczej, finansowej oraz kosmetycznej.

Wśród klientów przejmowanych spółek są m.in. PZU, Warta, PGE, czy UPC.

Realizacja tych akwizycji przybliży OEX do celu jakim jest wypracowanie 45-50 mln zł EBITDA w 2018 r.

"Cel ten jest ambitny, ale zwrócę uwagę, że przejmowane firmy dodadzą nam około 9 mln zł rocznej EBITDA" - powiedział prezes OEX.

Spółka w opublikowanych w czwartek kierunkach rozwoju na najbliższe lata zakłada, że wydatki inwestycyjne, w tym na akwizycje do 2021 r. wyniosą 100 mln zł.

"Po finalizacji zakupu Archidoc i Voice Contact Center, w najbliższych dwóch trzech latach zakładamy rozwój głównie organiczny. Potencjalne zakupy możliwe tylko w segmencie e-commerce, w którym rozważamy ekspansję także za granicą" - powiedział Motz.

Pomimo planów inwestycyjnych OEX chce być spółką dywidendową i przeznaczać na dywidendę 10-40 proc. skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego.

"Chcemy nadal być spółką dywidendową, choć nie wykluczam, że w najbliższym czasie priorytet będzie miała finalizacja akwizycji" - powiedział prezes, pytany, czy słuszne jest założenie, że wypłata za 2016 r. może być w dolnych widełkach zadeklarowanego przedziału 10-40 proc. (PAP)

gsu/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki