REKLAMA

OECD: Hiszpania w czołówce krajów z największą liczbą młodych, którzy ani nie pracują, ani się uczą

2021-09-18 13:40
publikacja
2021-09-18 13:40
OECD: Hiszpania w czołówce krajów z największą liczbą młodych, którzy ani nie pracują, ani się uczą
OECD: Hiszpania w czołówce krajów z największą liczbą młodych, którzy ani nie pracują, ani się uczą
fot. RossHelen / / Shutterstock

Blisko 22 proc. młodych ludzi w Hiszpanii w wieku od 18 do 24 lat ani nie pracuje, ani się uczy czy szuka pracy - wynika z raportu "Education at Glance 2021" opracowanego przez OECD. Hiszpania jest czołówce krajów, jeśli chodzi o pokolenie "ani - ani", po hiszpańsku: "ninis".

Młodych Hiszpanów wyprzedzają tylko Włosi, ze wskaźnikiem 25,5 proc. Średnia w krajach OECD wynosi nieco ponad 16 proc., a w UE 14,1 proc.

Zgodnie z raportem, mimo pogorszenia się sytuacji gospodarczej wywołanej przez epidemię koronawirusa w 2020 r., w większości krajów odsetek młodzieży nie uczącej się, ani nie pracującej nie uległ znaczącej zmianie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tylko niektóre kraje, jak Kanada, Stany Zjednoczone czy Kolumbia odnotowały 4-proc. wzrost liczby "ninis" podczas pandemii.

Podobne do Hiszpanii wysokie wskaźniki udziału "ninis" wśród młodych odnotowano w Izraelu (21,7 proc.), Grecji (20,7 proc.), Meksyku (23,3 proc.) i Kostaryce (20,7 proc.). Na przeciwległym biegunie znajdują się Niemcy z odsetkiem 9,4 proc., Szwajcaria (8,7 proc.) i Holandia (7,6 proc.).

"Trzeba podkreślać, jak ważne jest, by młodzi ludzie nie porzucali nauki" - powiedziała Gara Rojas Gonzalez, dyrektor projektu w dyrekcji ds. edukacji OECD. "Z powodu pandemii mogą oni napotkać dodatkowe bariery przy wchodzeniu na rynek pracy. A zdobycie lepszego wykształcenia zwiększa szansę na pracę i wiąże się z wyższymi zarobkami, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego i zdrowotnego".

OECD ostrzegła także w raporcie przed starzeniem się kadry nauczycielskiej, która nie jest w wystarczającym stopniu zasilana przez młodych pracowników.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (76)

dodaj komentarz
sandman77
Lewactwo zaraz da im dochód gwarantowany.
lorelie
jak myślicie co będą robić lewakom jak to wszystko pier**** ?
czosti1
Po co pracować jak dają kasę za friko . Zajmują cudze mieszkania , zapomogi dostają od państwa jak brakuje to ukradną . Żyć nie umierać . Wojna coraz bliżej
bha
A za co mają w większości pracować latami świetlnymi dla szczytnej idei pracy, żeby nabijać kabzę innym swoim zdrowiem, wysiłkiem stresem którego i tak nikt nie dostrzeże czy może dla coraz bardziej nędznej minimalnej na niewiele wystarczającej.Niestety coraz więcej osób pracujących traci chęć i motywację do pracy A za co mają w większości pracować latami świetlnymi dla szczytnej idei pracy, żeby nabijać kabzę innym swoim zdrowiem, wysiłkiem stresem którego i tak nikt nie dostrzeże czy może dla coraz bardziej nędznej minimalnej na niewiele wystarczającej.Niestety coraz więcej osób pracujących traci chęć i motywację do pracy za coraz bardziej minimalne rynkowe proponowane grosiki.
tysiak35
Pracownicy robią się tak cwani jak pracodawcy .
blind-oln
Widocznie się opłaca nie pracować.
bha
Bardziej jak pracować-smutne, więc jak to świadczy o obecnym żerującym i wyzyskującym do bólu pracę innych rynku zatrudniania i płacy. Coraz niestety większe Dno na horyzoncie
bankster-kreator odpowiada bha
Zostań pracodawca i płac miliony każdemu, nie widzę problemu.
bha odpowiada bankster-kreator
Najlepsza wygodna wymówka i odwracanie kota ogonem od tematu niestety coraz częściej na rynku proponowanych w wielu już branżach i zawodach oficjalnych minimalnnych płac w ogromie już branż i zawodów. No ale cóż po co to widzieć, lepiej jak zawsze poudawać w tym temacie jarząbka. A potem lament że rotacje, gonią rotacje Najlepsza wygodna wymówka i odwracanie kota ogonem od tematu niestety coraz częściej na rynku proponowanych w wielu już branżach i zawodach oficjalnych minimalnnych płac w ogromie już branż i zawodów. No ale cóż po co to widzieć, lepiej jak zawsze poudawać w tym temacie jarząbka. A potem lament że rotacje, gonią rotacje w firmach i brak chętnych do dłuższej pracy za minimalne grosze lub w porywach niewiele więcej.
bha odpowiada bankster-kreator
Nie miliony wystarczą uczciwie płacone godne pensje i stawki zamiast od lat żerowania i wyzysku na pracy innych najtaniej jak się tylko da i uda.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki