Mateusz Morawiecki zaprezentował nowy rząd. Tadeusz Kościński ministrem finansów

- To kontynuacja dobrej zmiany - tak przedstawienie nowego rządu zapowiedział Jarosław Kaczyński. W piątkowy wieczór premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego gabinetu.

(PiS)

- Chcemy w ciągu czterech lat rządów zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza, i to pod każdym względem lepsza niż dzisiaj - począwszy od sytuacji materialnej, a skończywszy na ochronie ich zdrowia i bezpieczeństwa - dodał Kaczyński.

- Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys" - dodał szef PiS.

 • Piotr Gliński - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wicepremier
 • Jarosław Gowin - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier
 • Jan Krzysztof Ardanowski - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Andrzej Adamczyk - Ministerstwo Infrastruktury
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki - tymczasowo nieobsadzone
 • Mariusz Kamiński - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
 • Mariusz Błaszczak - Ministerstwo Obrony Narodowej
 • Jacek Czaputowicz - Ministerstwo Spraw Zagranicznych
 • Konrad Szymański - Minister ds. Europejskich. Pion europejski MSZ przechodzi pod kontrolę Kancelarii Premiera. Na jego czele stanie dotychczasowy wiceszef MSZ.
 • Jadwiga Emilewicz - Ministerstwo Rozwoju. W ministerstwie znajdą się działy budownictwo i turystyka.
 • Tadeusz Kościński - Ministerstwo Finansów
 • Jacek Sasin - Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego (nie jest to ostateczna nazwa resortu)
 • Łukasz Szumowski - Ministerstwo Zdrowia
 • Michał Woś - Ministerstwo Środowiska 
 • Michał Kurtyka - Ministerstwo Klimatu
 • Marlena Maląg - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
 • Marek Zagórski - Ministerstwo Cyfryzacji
 • Marek Gróbarczyk - Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
 • Dariusz Piontkowski - Ministerstwo Edukacji Narodowej -
 • Zbigniew Ziobro - Ministerstwo Sprawiedliwości
 • Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Ministerstwo Zarządzania Funduszami
 • Michał Dworczyk - KPRM.

Z rządem żegnają się Jerzy Kwieciński (finanse, inwestycje, rozwój), Bożena Borys-Szopa (rodzina, praca, polityka społeczna) i Krzysztof Tchórzewski (energia).

Resort finansów obejmie dotychczasowy wiceminister Tadeusz Kościński. To bankowiec i urzędnik państwowy, podsekretarz stanu kolejno w Ministerstwie Rozwoju (2015–2018), Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (2018–2019) oraz Ministerstwie Finansów (od 2019). Tu odpowiedzialny był m.in. za niektóre podatki, wyceny i kwestie ustawy hazardowej.

Nadzór nad spółkami energetycznymi i górnictwem trafi do resortu Jacka Sasina. Jacek Sasin jest kandydatem na wicepremiera i ministra do spraw nadzoru właścicielskiego, ale ta nazwa zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

"Tym ministerstwem będzie kierować wicepremier Jacek Sasin; w skład tego ministerstwa wejdzie nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa, nad większością spółek Skarbu Państwa" - powiedział premier.

Według Morawieckiego Sasin ma "wypracować najlepsze praktyki, by było jak najwięcej synergii między spółkami". "Chodzi o wykorzystanie wszelkich rezerw, także tych leżących w domenie Skarbu Państwa, co jest w naszym żywotnym interesie. To będzie jedno z zadań ministra Sasina oraz opieka nad tym całym działem, który przejdzie z ministerstwa energii - energetyka, górnictwo" - podkreślił szef rządu.

Jadwiga Emilewicz jest kandydatką na ministra rozwoju; w tym resorcie znajdą się też działy budownictwo i turystyka - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

"W ministerstwie rozwoju (Jadwiga Emilewicz), oprócz tego co jej dzisiaj podlega, czyli dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju, który ja miałem zaszczyt zarządzać, również otrzyma dział budownictwo i dział turystyki" - powiedział premier.

Podkreślił, że dział budownictwa wraz z obszarem planowania przestrzennego obecnie podlegają ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu. Premier podziękował jednocześnie Kwiecińskiemu za dotychczasową pracę w rządzie.

Ministerstwo Środowiska zostaje podzielone na dwie części; pierwszą pokieruje Michał Woś; drugą, dotyczącą klimatu, Michał Kurtyka.

"Ministerstwo Środowiska - o takiej nazwie - będzie obejmowało Lasy Państwowe, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska" - wymienił Morawiecki. Jak dodał pokieruje nim Michał Woś.

"Cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa: klimat, program, strefy, które wiążą się z wypełnieniem naszych wymogów np. z poziomem Odnawialnych Źródeł Energii w naszym miksie energetycznym, albo obniżeniem emisji CO2, to są takie dziedziny, które w oczywisty sposób dotyczą działań gospodarczych wewnątrz kraju, a jednocześnie mają niebywale istotne odniesienie do aktualnej polityki klimatycznej przede wszystkim w UE" - mówił premier. Poinformował, że resortem ds. klimatu pokieruje Michał Kurtyka. Premier podkreślił, że Kurtyka dotychczas zajmował się taką tematyką.

Morawiecki dodał, że powodem powołania oddzielnego ministerstwa jest koncentracja na celach klimatycznych. "Negocjacje w ciągu najbliższych 12, 24 miesięcy będą niezwykle trudne i bardzo ważne dla naszej gospodarki, naszego społeczeństwa" - zaznaczył.

Jak dodał, w kompetencjach nowego ministerstwa będą znajdowały się również takie obszary jak program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.

Istotna zmiana czeka Ministerstwo Spraw Zagranicznych, szefem resortu nadal będzie Jacek Czaputowicz, ale tzw. pion europejski z Konradem Szymańskim zostanie przeniesiony do KPRM - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że bardzo blisko współpracował z Konradem Szymańskim przy wszelkich "eskapadach europejskich", na Radzie Europejskiej. "Tam są trudne, żmudne negocjacje dotyczące przekładania legislacji europejskiej na realną gospodarkę, na polską gospodarkę i wpływu tych unijnych regulacji" - tłumaczył premier.

Wyjaśnił, że taka działalność jest odrębna od szeroko rozumianej dyplomacji, która leży w kompetencjach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Stąd ta istotna zmian, którą zaproponowałem" - dodał. 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 wektorwg

Następny będzie Czak Noris.. To takie głupie że ludzie to kupią

! Odpowiedz
10 6 jaguar_61

Brawo Panie Mateuszu !!!!

! Odpowiedz
17 16 dyktator_kaczka

Każdy proponowany przez PIS-uar (kloakę polskiej demokracji) oraz państwo bezprawia i niegodziwości gorszy od poprzedniego, a przypomnę poprzedni rząd był beznadziejny. Ludzie bez elementarnej wiedzy, pełni arogancji - totalny brak kompetentnych i utalentowanych ludzi. Katastrofa inaczej o tym rządzie nie można powiedzieć. Przez 4 lata naród wstydził się za polski rząd i za każdego ministra z osobna. Teraz czekają nas kolejne 4 lata wstydu i beznadziei za rząd, każdego z ministrów z osobna i 99 % polityków PIS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 21 1984

MInisterstwo klimatu to pewnie taki chwyt marketingowy pod UE. Zobaczymy co nowy minister zaproponuje, gorszy od Tchórzewskiego raczej nie będzie. Od Pawlaka, Grada i innych którzy latami zarzynali energetykę też.

! Odpowiedz
22 11 sel

Teraz to żyjemy pod okupacją kościelną od przegranej bitwy pod Grunwaldem...
\Kowalczyk też na lodzie.. , ale geologia i górnictwo razem z ekologią i środowiskiem to jednak się gryzie.

! Odpowiedz
2 21 1984

Podziwiam wiedzę historyczną. Z całą pewnością tak samo wielka jest wiedza z chemii, biologii oraz fizyki.

! Odpowiedz
15 14 grab

Jednym zdaniem: stare prącie w nowym froncie!

! Odpowiedz
20 12 talmud

Polska to byl kraj w X - XVII wieku .....teraz to jest......xxxxx ....moze ktos z nietroli napisze....

! Odpowiedz
16 8 2kbb

Jednym z najważniejszych zadań dla Polski na 2 kadencję PIS jest utrzymanie niezależności Białorusi... Widać wyraźnie że Polska jest inicjatorem działań jakie podejmowane są przez USA i EU...!!!
Już niedługo Łukaszenka zjawi się w Wiedniu podpisać umowę o ruchu wizowym pomiędzy EU a Białorusią.
Przywrócenie obecność ambasadorów USA na Białorusi, wznowienie i rozwój stosunków dyplomatycznych z USA pokazuje że jest szansa na utrzymanie niezależności tego państwa.
Wzrost o 100% ruchu bezwizowego na Białoruś wzmacnia ten kraj.
Choć to blef to Łukaszenka zagroził Rosji import ropy do swoich rafinerii z Polski przez gazoport.
Obecność wojsk USA na Litwie wzmacnia świadomość i niezależność opozycji na Białorusi.
Łukaszenka jest zachłanny na władzę z dużym wybujałym ego co zauważył Zachód i daje mu szansę na kolejne lata rządów. Dzisiaj widać wyraźnie że Zachód zgodzi się na autorytarne rządy jakie są np na Węgrzech pod warunkiem współpracy z Zachodem i zachowania niezależności od Rosji. Co roku do Polski a także na Zachód wyjeżdża coraz więcej pracowników z Białorusi co spowoduje jeszcze większy rozwój tego społeczeństwa.
Wreszcie od przyszłego roku Wizz Air zapowiedział realizację połączeń Budapeszt-Mińsk.... Choć Łukaszenka często blefuje to gra się toczy aby dać mu pewność dalszych rządów przy niezależności Białorusi... Na Białorusi mieszka tylko 10 mln ludności. To w przeciwieństwie do Ukrainy gdzie jest 40 mln, jest do utrzymanie przez EU i Polskę...

PO i PSL nigdy nie byłoby stać na takie strategiczne posunięcia.... Wierzę że PIS jest w stanie to zrobić !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 7 2kbb

Ziobro to rzeczywiście musi być pieniacz i widać wyraźnie ze jest napięcie między Morawieckim a Ziobro !!!
Wymienił Ministerstwo Sprawiedliwości dopiero na końcu mimo tego że Ziobro oprócz Gowina "Porozumienie" wymienionego w pierwszej kolejności, reprezentuje drugiego koalicjanta PIS "Solidarną Polskę"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.