WAŻNE

Tadeusz Kościński nowym ministrem finansów

2019-11-08 20:05
publikacja
2019-11-08 20:05

W piątkowy wieczór premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego gabinetu. Z fotelem ministra finansów pożegnał się Jerzy Kwieciński, zastąpi go na tym stanowisku dotychczasowy wiceminister Tadeusz Kościński.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Tadeusz Kościński odpowiadał za działania wzmacniające ekspansję zagraniczną polskich firm, za wzrost inwestycji, rozwijanie gospodarki cyfrowej i upowszechnianie płatności bezgotówkowych. Był też odpowiedzialny za promocję gospodarki polskiej w kraju i za granicą oraz kształtowanie i realizację zasad wymiany handlowej Unii Europejskiej z krajami trzecimi.

To pod jego kierunkiem została przeprowadzona gruntowna reforma Specjalnych Stref Ekonomicznych, dzięki której niemal cała Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania, a także została przygotowana ustawa umożliwiająca elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych. W Polsce inwestują i tworzą nowe miejsca pracy m.in. Toyota, Daimler, LG Chem, Lufthansa, Umicore.

Zwiększono funkcjonalność portalu biznes.gov.pl, na którym można załatwić on-line ponad 300 różnych procedur dotyczących zakładania i prowadzenia firmy. Tadeusz Kościński był też pomysłodawcą portalu Głos Przedsiębiorcy, na którym przedsiębiorcy mogą zgłaszać pomysły jak usprawnić i ułatwić prowadzenie biznesu.  Dzięki działaniom podjętym z partnerami z zewnątrz, w zdecydowanej większości urzędów można dokonać opłat urzędowych z wykorzystaniem karty płatniczej, tak jak zapłacić za mandat w radiowozach.

Tadeusz Kościński 16 stycznia 2018 r. został powołany na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra rozwoju.

Przez całą karierę zawodową związany z sektorem bankowym.

Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Absolwent Goldsmith’s University of London. Fundator Fundacji Kresy Historii.

Zna biegle język angielski.

KWS, MF

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
wektorwg
Ciekawe kiedy suweren zorientuje się że nieinternowany to tylko marionetka
zenonn
Od dawna o tym piszą, ze politycy są na usługach GTW, ale suwerena polityka nie interesuje.
PojeśćPopićPodupić jest najważniejsze
artur17
Czyli trzeba rezygnować z kart i wracać do gotówki, bo chcą nam zrobić świat z Orwella.
mith21
Gość, który nie posiada majątku w Polsce. Ciekawe czyje interesy będzie reprezentował.
1202rwnoomc
Koschinsky Tadeus: [ponoć] absolwent Goldsmith's University of London, ale: 1) to jest uczelnia artystyczna, a nie ekonomiczna!; 2) NIE ma go liście absolwentów - zob.: /Full undergraduate listing/ Goldsmiths University of London; 3) wg danych New Scotland Yard: nie jest tym, za kogo się podaje!; to żyd, bankster (Kosher Koschinsky Tadeus: [ponoć] absolwent Goldsmith's University of London, ale: 1) to jest uczelnia artystyczna, a nie ekonomiczna!; 2) NIE ma go liście absolwentów - zob.: /Full undergraduate listing/ Goldsmiths University of London; 3) wg danych New Scotland Yard: nie jest tym, za kogo się podaje!; to żyd, bankster (Kosher Mafia city of London), zaufany żyda Morawieckiego Mateusza; słabo mówi po polsku, żydłaczy; nie wyraził zgody na publikację oświadczenia o stanie majątkowym; oświadczył, że >Polacy mają „w skarpetach” 190 mld zł, które nie działają dla gospodarki<; komentarz z Internetu: „jak władza chce naszego dobra, to musimy nasze dobra przed nią chować”!
zenonn
Kolejny po Jan Anthony Vincent-Rostowski
nostsherlock
Widzę, że w tym artykule gość jest wychwalany za to, co po prostu zrobił źle. A za SSE (specjalne strefy ekonomiczne), powinien trafić za kratki za tzw. backdooring (za granicą trafia sięza to do więzienia, w Polsce nie ma na to artykułów, bo jest to powszechna forma korupcji/kolesiostwa)
marekrz
Ten nowy minister finansów ma dość charakterystyczny akcent. Słuchałem jego wypowiedzi o płatnościach bezgotówkowych w urzędach.
enthe
ted61 - ależ poprzedni system polegał dokładnie na tym samym, jedna partia wytyczała kierunki i politykę, a rząd ją realizował, ponadto tak naprawdę rządził tylko jeden człowiek, i tak jest i teraz.
zenonn
Rządził Towarzysz Pierwszy Sekretarz

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki