Marlena Maląg na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

2019-11-08 20:18
publikacja
2019-11-08 20:18

Premier powołał Marlenę Maląg na stanowisko minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dotychczasowa szefowa PFRON będzie nadzorować najważniejsze transfery socjalne.

/ fot. Michał Adamski / FORUM

Maląg ma wykształcenie pedagogiczne. Była m.in. wicewojewodą wielkopolską.

Od grudnia minionego roku Maląg pełni funkcję prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. "Każdego dnia moim celem było niesienie pomocy setkom tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Wprowadziliśmy wiele nowych form wsparcia, wróciliśmy społeczeństwu wielu wykluczonych wcześniej, a bardzo wartościowych ludzi" - wskazywała Maląg podczas październikowej kampanii w wyborach parlamentarnych.

Jako prezes PFRON Maląg podejmowała m.in. działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Fundusz rozpoczął uruchamianie projektu, który ma na celu wprowadzenie nowej metody rehabilitacji kompleksowej osób niepełnosprawnych. PFRON po pięciu latach przywrócił także dofinansowania do zakupu wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym.

Maląg ukończyła pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w zakresie matematyki i informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w zakresie zarządzania na Politechnice Poznańskiej i zarządzania instytucjami oświatowymi w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Przez wiele lat była związana z oświatą. Pracowała jako nauczyciel, w latach 1999-2011 pełniła funkcję dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2011-2012 była naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a od 2012 do 2014 r. była zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Ponadto w latach 2002-2006 była radną miejską Ostrowa Wielkopolskiego. Następnie - do 2016 - radną powiatu ostrowskiego, była także wicestarostą. Od stycznia 2016 r. do grudnia 2018 r. była wicewojewodą wielkopolskim. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobyła mandat radnej sejmiku wielkopolskiego.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Maląg została wybrana z listy PiS do Sejmu z okręgu kaliskiego. Uzyskała 25,7 tys. głosów.

"Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz życzył nam, byśmy, jak powiedział Jan Paweł II w 1999 roku w naszym parlamencie - +nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodzinę, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowieka, szczególnie ubogiego i słabego+. Te słowa będą mnie prowadzić w codziennej pracy na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej" - napisała w mediach społecznościowych po odebraniu zaświadczenia o wyborze na posła.

Jak czytamy w nocie biograficznej na stronie PFRON, Maląg "w życiu osobistym i zawodowym kieruje się tradycyjnym systemem wartości", a jej życiowym mottem są słowa św. Jana Pawła II "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali".

Jest mężatką, ma dwie córki.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ pko/ joz/ mhr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
valk
Typowy urzędnik, całe życie "tworzył PKB" na urzędniczej posadzie. Niechaj zgadnę, zapewne wymyśli nowy podatek albo podwyższy istniejący oraz wymyśli nowe wydziały w swoim miejscu pracy..

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki