REKLAMA

Nowe zasady w czeskich kantorach

2019-04-01 12:22
publikacja
2019-04-01 12:22

Od poniedziałku klienci kantorów w Czechach mogą w ciągu trzech godzin odstąpić od transakcji wymiany walut. Właściciele kantorów nie mogą pobierać prowizji; ich zysk musi zawierać się w kursie, który sami określają. Przepisy zmieniono po licznych oszustwach, przede wszystkim w centrum Pragi.

fot. Murad Sezer / / Reuters

Trzygodzinny termin odstąpienia od transakcji dotyczy wymiany walut do wartości 1 tys. euro. Obok informacji o aktualnym, obowiązującym w danym kantorze kursie właściciele kantorów muszą zamieścić informację o możliwości odstąpienia od transakcji. Informacja powinna być w językach czeskim i angielskim. Na każdym wystawionym przez kantory dowodzie wymiany musi być zamieszczony adres nowej strony internetowej Czeskiego Banku Narodowego (CzNB), na której można znaleźć informację o prawach klientów kantorów.

Nowe przepisy nie pozwalają na podawanie kursów dla specjalnych klientów. Ich wywieszanie w kantorach sugerowało lepsze niż w rzeczywistości obowiązujące kursy wymiany. Same tzw. transakcje VIP mogą być zawierane. Wyjątek dla zakazu pobierania prowizji uczyniono dla wymiany czeków lub monet.

CzNB, który inicjował zmianę przepisów, podkreślił w komunikacie, że w przeszłości dochodziło do wielu niejasności związanych z wysokością kursu, pobieraną prowizją lub z tzw. transakcjami wiązanymi, przy których kurs zależał od kupowanych za wysoką cenę pamiątek, przewodników lub planów miast. CzNB zwrócił także uwagę, że prowadzi nadzór nad działalnością kantorów, ale nie był w stanie chronić klientów w taki sposób, na jaki pozwala obecna regulacja.

Co roku samą Pragę odwiedza ponad 7 mln turystów. Media zwracały uwagę na częste oszustwa i próby wyłudzeń przy wymianie walut. Rzadkością nie były prowizje sięgające 30 proc. wymienianej kwoty i znacznie zaniżane kursy. W 2018 roku medialne doniesienia doprowadziły do likwidacji funkcjonującego od 28 lat kantoru w historycznym centrum Pragi. Obowiązywał w nim kurs wymiany 15 koron za jedno euro, kiedy kurs CzNB wynosił ponad 25 koron za euro. Kantor mający swoją siedzibę w starym domu Pod dwoma wielbłądami pobierał też zawyżoną prowizję.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dziki_losos
Widziałem film na YouTube, w którym mieszkaniec Pragi stoi przed tym kantorem i informuje niedoszłych klientów o nieuczciwych praktykach. Naprawdę biznes im się kręcił, bo ludzie z reguły nie czytają cenników ani paragonów. Praga to piękne miasto, ale pełne pułapek na turystów, podobnie jak inne stare europejskie stolice.
wektorwg
Po czesku kantor to nauczycieli

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki