REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Nowe koszty atomu w Polsce. "Niewiele ustępują już najdroższym projektom z ostatnich lat"

2025-08-26 07:25
publikacja
2025-08-26 07:25
Dodaj Bankier.pl w Google

Koszt budowy polskiej elektrowni jądrowej szacowany jest na 9,5 mln euro za megawat mocy netto, przez co „niewiele ustępuje już najdroższym projektom jądrowym z ostatnich lat” - podał wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Droższe od polskiej były elektrownie we Francji, USA i Wielkiej Brytanii.

Nowe koszty atomu w Polsce. "Niewiele ustępują już najdroższym projektom z ostatnich lat"
Nowe koszty atomu w Polsce. "Niewiele ustępują już najdroższym projektom z ostatnich lat"
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Jak wskazuje gazeta, realizacja wszystkich trzech reaktorów AP1000 może kosztować około 34 mld euro i choć polskiemu projektowi brakuje sporo do projektu najdroższego na świecie, to plasuje się on w „niechlubnej czołówce przedsięwzięć z ostatnich lat”. „W ocenie naszych rozmówców z branży już dziś nie ma co liczyć na to, że ostatecznie megawat z elektrowni na Pomorzu będzie kosztował mniej niż 10 mln euro” - dodał „DGP”.

Z danych przedstawionych przez dziennik wynika, że droższe od polskiej, były elektrownie we Francji, gdzie szacowany koszt za 1 MW mocy netto wyniósł 10,5 mln euro, w USA - 13,8 mln euro oraz w Wielkiej Brytanii 15,2-16,6 mln euro.

Eksperci przytaczani przez „DGP” zwracali uwagę, że koszty projektów atomowych rosną w trakcie budowy. Zdaniem Adama Rajewskiego z Nuclear PL, w tego typu inwestycje wpisana jest niepewność. „Dlatego w każdym kontrakcie określa się nie tylko cenę, ale też warunki jej zmiany. Jest normalne, że mimo wszystkich przeprowadzonych badań w toku budowy napotka się dodatkowe utrudnienia na tle geologicznym albo jakieś znalezisko archeologiczne, pojawi się konieczność wykonania dodatkowych prac, które obciążają inwestora określonymi kosztami” - tłumaczył ekspert na stronach gazety.

Jak poinformował dziennik, cena energii z polskiego atomu może wynieść ok. 160 euro za megawatogodzinę. (PAP)

Wakacje na giełdzie

jls/ lm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jan888
Wszystko w tym kraju musi być najdroższe, bo inaczej przyjaciele Królika nie zarobią na tym. A Królik ma bardzo wielu przyjaciół - cała jego władza się opiera na kumoterstwie, nepotyzmie i korupcji.
jan888
PS. Polacy wszystkie media (i paliwa) muszą kupować po zawyżonych cenach od państwowych monopoli, gdzie siedzą przyjaciele Królika, wraz z całymi rodzinami. To daje do myślenia.
yaro800
To jest chyba najlepszy Miś od czasów PRL. Jeszcze tylko CPK może z tym konkurować. Ale proces toczy się klasycznie jak w Misiu i nieśpiesznie, ale drogo. Koniaczku?
majkel0707
Koszty to my mamy od 2009 i to godne ....atomowe kilka set milionów.
16 lat ... setki milionów.... efekt żaden .
kartel
1pln za KWh to 1000 PLN za MWh czyli ok 250 euro. Oczywiście jest w tym oplata za przesył. :)
1984
W tym 1 pln za kWh jest znacznie, znacznie więcej: akcyza, VAT, koszt przesyłu i modernizacji sieci, koszt zakupu praw do emisji CO2 i tzw. "kolorowych certyfikatów"... A to tylko bezpośrednie obciążenia, pozostałe koszty związane z polityką unijną (np. BAT) są znacznie głębiej zaszyte w cenie jaką płacimy za MWh.

Tzw.
W tym 1 pln za kWh jest znacznie, znacznie więcej: akcyza, VAT, koszt przesyłu i modernizacji sieci, koszt zakupu praw do emisji CO2 i tzw. "kolorowych certyfikatów"... A to tylko bezpośrednie obciążenia, pozostałe koszty związane z polityką unijną (np. BAT) są znacznie głębiej zaszyte w cenie jaką płacimy za MWh.

Tzw. giełdowa cena energii oscyluje wokół 500 zł/MWh czyli 2x mniej niż ostateczna jaką płacą odbiorcy prądu. Skoro na starcie prąd z elektrowni jądrowej jest wyceniany znacznie drożej, to jaki jest cel budowy? Poza spełnieniem kryteriów "zielonego ładu" i związanym z tym ograniczeniem emisji CO2 żaden. Pytanie po co mamy wchodzić w piekielnie drogi i zupełnie bezużyteczny projekt? Bo unia kazała zlikwidować węgiel w energetyce?
kartel
Najtańszy jest budowa elektrowni na prąd z węgla, ropy i gazu. Ale zielone szaleństwo każe budować drogie elektrownie. 1MW z wiatru kosztuje więcejn z jeden MW z elektrowni konwencjonalnej
shk7421
Elektrownia atomowa, promy kosmiczne, stadiony - to dla Polski priorytet jeśli chodzi o inwestycje. W innych sektorach gospodarki jest aż tak dobrze, ze można sobie pozwolić na marnotrawienie pieniędzy.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki