Nowe kierunki studiów – będzie po nich praca?

redaktor Bankier.pl

Najlepsze uczelnie wyższe prześcigają się w liczbie nowych kierunków i specjalizacji. O ile część z nich stanowi naturalną odpowiedź na zapotrzebowania rynkowe, o tyle niektóre wydają się propozycjami jedynie dla hobbystów. Sprawdzamy, co o nowych ofertach uczelni sądzą eksperci rynku pracy.

– Obecnie studenci, którzy chcą w przyszłości znaleźć atrakcyjne i zgodne z zainteresowaniami zatrudnienie, powinni zdobywać praktyczną wiedzę i doświadczenie zawodowe już na etapie studiów – mówi w rozmowie z Bankier.pl Krzysztof Inglot z Work Service. Czy nowe kierunki i specjalności umożliwią studentom połączenie tych dwóch czynników i przekuć je w sukces na rynku pracy?

(YAY Foto)

Rynek pracy otwarty tylko na informatyków?

W artykule „Rynek pracy za 5 i 15 lat. Kto znajdzie zatrudnienie?” pisaliśmy o tych specjalistach, którzy w bliższej i dalszej perspektywie będą mieli szansę zdobyć zatrudnienie. Wśród nich znaleźli się informatycy, wykwalifikowani pracownicy działów IT czy specjaliści nanotechnologii i energetyki. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości potwierdza, że rynek pracy w 2020 roku będzie należał do specjalistów IT. Z raportu przygotowanego przez PARP wynika, że najchętniej przyjmowani do pracy będą mechatronicy, teleinformatycy i eksperci sieciowi.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie rynku pracy są nowe kierunki na Politechnice Wrocławskiej - inżynieria kwantowa oraz technologie kosmiczne i satelitarne na Politechnice Gdańskiej.

Nowe kierunki studiów i specjalności uruchamiane w roku akademickim 2016/2017* - przykłady

Uczelnia

Nazwa kierunku lub specjalności

Uniwersytet Jagielloński

Chemia medyczna

Studia eurazjatyckie

E-gospodarka przestrzenna

Zarządzanie zasobami przyrody

Specjalność studia środkowoeuropejskie na kierunku neofilologia

Specjalność pedagogika społeczno-opiekuńcza z gerontopedagogiką,
na kierunku pedagogika

Specjalność pedagogika szkolna z doradztwem zawodowym,
na kierunku pedagogika

Specjalność media społecznościowe w zarządzaniu,
na kierunku zarządzanie

Specjalizacja biohistoria na kierunku historia

Uniwersytet Warszawski

Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe

Europejskie studia optyki okularowej i optometrii

Inżynieria obliczeniowa

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza


Cywilizacja zachodnioeuropejska

Filologia angielsko-chińska

Politechnika Wrocławska

Inżynieria zarządzania

Inżynieria kwantowa

Uniwersytet Wrocławski

Studia Środkowo-Wschodnio Europejskie

Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika

Architektura informacji

Chemia medyczna

Gospodarka przestrzenna

Specjalność język rosyjski z językiem czeskim,
na kierunku lingwistyka stosowana

Specjalność Kultura Dalekiego Wschodu (z językiem chińskim)
na kierunku kulturoznawstwo

Specjalność Kultura Dalekiego Wschodu (z językiem japońskim),
kulturoznawstwo

Pedagogika medialna

Szkoła Główna Handlowa

Globalny biznes, finanse i zarządzanie

Polityka publiczna

Informatyka społeczna

Politechnika Łódzka

Inżynieria zarządzania

Uniwersytet Łódzki

Filmoznawstwo

Dziennikarstwo międzynarodowe

Nowe media i kultura cyfrowa

Niemcoznawstwo

Ekonomia miasta zrównoważonego

Analityka społeczna

Wojskoznawstwo

Prawo ochrony danych osobowych

Politechnika Gdańska

Techniki geodezyjne w inżynierii

Technologie kosmiczne i satelitarne

Chemia budowlana

Uniwersytet Gdański

Biznes chemiczny

Specjalność przetwarzanie języka naturalnego
na kierunku filologia angielska

Specjalność psychoseksuologia na kierunku psychologia

* dotyczy studiów i specjalności I i II stopnia 20 najlepszych placówek oświatowych
według Rankingu Uczelni Akademickich 2015 miesięcznika „Perspektywy”

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych
przez uczelnie wyższe

Biotechnologia i nauki pokrewne

Bez wątpienia sporą część nowych kierunków stanowią te związane z biotechnologią i chemią. Wśród nich znajdzie się chemia medyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika, zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe na Uniwersytecie Warszawskim, a także chemia budowlana na Politechnice Gdańskiej.

Absolwenci chemii medycznej  mogą rozwijać się jako pracownicy firm farmaceutycznych, laboratoriów i jednostek naukowych. Wśród nich są laboranci, kierownicy linii produkcyjnych, profesorowie. Możliwości rozwoju zawodowego są zatem szerokie. Koncerny farmaceutyczne proponują wszechstronne spektrum rozwoju zawodowego m.in. w regulacji, rejestracji leków w dziale badawczo-rozwojowym, naukowym, medycznym, a nawet działach sprzedaży i marketingu – komentuje w rozmowie z Bankier.pl Marta Lebuda, ekspert rynku pracy Antal w branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego.

Języki obce nadal cenne na rynku pracy

W ofercie uczelni wyższych pojawiły się również kierunki oraz specjalności, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie związane ze znajomością obcych języków i kultur.  

– Cały czas dużą wartością jest znajomość języków obcych, dlatego absolwenci lingwistyki czy studiów euroazjatyckich mogą znaleźć zatrudnienie w centrach BPO, a także np. jako lektorzy angielskiego online, którzy uczą języka przez internet – komentuje Krzysztof Inglot z Work Service.

Podobnego zdania jest ekspert firmy Antal. – Absolwenci studiów filologicznych z łatwością znajdą zatrudnienie w centrach usług wspólnych zlokalizowanych w większych miastach w Polsce, jak i za granicą. Kierunki łączące naukę języka z wiedzą o kulturze danego kraju, jak studia eurazjatyckie, mogą być atutem ze względu na łatwość nawiązania relacji z pracownikami pochodzącymi z innej kultury biznesowej – przekonuje specjalista rynku pracy Ilona Chróścińska.

Tego typu kierunki i specjalności otworzy Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika czy Uniwersytet Wrocławski. 

Nauki społeczne w biznesie

Warto zaznaczyć, że sporą popularnością wśród nowych kierunków cieszą się te, które łączą różne dziedziny nauki z wiedzą o nowych mediach. Do nich należą przede wszystkim studia oferowane od przyszłego roku na Akademii Górniczo-Hutniczej m.in. na kierunku informatyki społecznej, które, jak wskazuje Marta Todorczuk, wynikają z nowych potrzeb biznesowych, więc pod kątem programowym są fuzją. Zawierają pewne elementy kanwy uniwersyteckiej, ale wyróżnia je silne zaangażowanie praktyczne.

– Studenci, którzy na takie kierunki zdecydują się ze względu na realne zainteresowanie, a nie koniunkturę, mogą od samego początku liczyć na zdobywanie wiedzy od praktyków i pogłębianie jej w trakcie staży – dodaje Todorczuk.

Okazuje się, że pomimo niekiedy dziwnie brzmiących nazw, większość kierunków ma swoje uzasadnienie związane z potrzebami rynku pracy. Jednak, co podkreślają eksperci, aby mieć pewność zatrudnienia, należy zawczasu pomyśleć o praktyce i wybrać te studia, które oprócz teorii zaoferują zdobycie cennego doświadczenia.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 solaj

ja marzę, aby zostać położną. Już dawno wybrałam ten kierunek. Uczelnia gdzie chciałabym składać papiery to Mazowiecka Uczelnia Medyczna. Czy ktoś wie, czy muszę zdawać chemię, aby studiować położnictwo?
Z tego co wiem, ta uczelnia dopiero planuję otworzyć ten kierunek, ale ja też jestem dopiero w II liceum.

! Odpowiedz
2 0 catlon

Wydaje mi się, że na bardziej rozgarniętych uczelniach tworzy się nowe kierunki zgodnie z zapotrzebowaniami na rynku pracy i jakimiś w miarę sensownymi prognozami. Ostatnio przeglądałem kierunki studiów na http://www.wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci i przyznam, że całkiem ciekawie to u nich wygląda. Dużo kierunków wydaje się być 'na czasie' tylko ciekaw jestem jak wyglądają programy niektórych, np. coaching :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~PiotrW

Ciekawy kierunek studiów to kryminologia, ja właśnie ją studiuję w Gdańsku na GSW http://gsw.gda.pl/ Zdecydowanie ciekawe studia, nie mylić z kryminalistyką bo to co innego.

! Odpowiedz
1 0 ~marin

Wszędzie teraz źle się w szkolnictwie wyższym, ale jeśli chodzi o Bezpieczeństwo Narodowe w Poznaniu to słyszałem, że akurat ta wyższa szkoła bezpieczenstwa jest najlepsza.

! Odpowiedz
1 1 ~CoCosanka

Czy ktoś mi powie ak długo czeka się na wyniki rekrutacji?

! Odpowiedz
2 0 ~onlineekspertwsb

CoCosanka na bieżąco wyniki rekrutacji możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej wsb.pl/rekrutacja/stan_rekrutacji

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia

! Odpowiedz
2 0 ~andej

akurat wpadła mi oferta WSB jak dla mnie idealna bo cenowo mi odpowiada jak i mam swój wymarzony kierunek na licencjacie Bezpieczeństwo wewnętrzne.

! Odpowiedz
0 1 ~antySDC

Toż to świetlana przyszłość... Praca w BPO/SDS... Bezmyślne klepanie danych do komputera - jak masz szczęście 8 h, zwykle 9-10 h, często robocze weekendy. Normlanie żyć - nie umierać.

! Odpowiedz
1 0 ~kierunekrozwoju

Witam! Przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów warto skorzystać z profesjonalnego testu predyspozycji zawodowych. Wypełnić go można za darmo na stronie kierunekrozwoju.pl Jego wyniki dadzą cenne wskazówki, które pomogą w wyborze dalszego kierunku kształcenia oraz przyszłego zawodu. Zapraszam!

Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~miszka

Co do pracy to jeżeli idzie się z duchem czasu - uczy nowych programów, chodzi na praktyki zamiast balować, to zatrudnienie się znajdzie. Wiem po sobie.. ja studiowałam na WSB, od razu znalazłam pracę taką jaką chciałam, a po czasie dowiedziałam się, że WSB ma właśnie bardzo dobre opinie wśród pracodawców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne