REKLAMA

Norwegia kontynuuje podwyżki stóp procentowych

Michał Żuławiński2021-12-16 10:16analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-16 10:16

Norwegia pozostaje jednym z niewielu państw rozwiniętych, które po pandemii podnoszą stopy procentowe. Dziś dokonano kolejnej ich podwyżki.

Norwegia kontynuuje podwyżki stóp procentowych
Norwegia kontynuuje podwyżki stóp procentowych
/ thetaXstock

Decyzją Norges Banku podstawowa stopa procentowa wzrośnie z 0,25 proc. do 0,5 proc. Taki ruch był oczekiwany przez większość analityków. Była to już druga podwyżka z rzędu – odejście od zerowych stóp procentowych Norwegowie zainaugurowali we wrześniu.

- Utrzymuje się istotna niepewność dotycząca rozwoju pandemii i jej wpływu na gospodarkę, jednak jeżeli rozwój wydarzeń będzie taki, jak zakładamy, to stopy procentowe najprawdopodobniej wzrosną również w marcu – powiedział Øystein Olsen, szef norweskiego banku centralnego.

Jak dodał bank w komunikacie, „jeżeli zajdzie potrzeba zastosowania środków wspierających gospodarkę, wówczas podwyżki stóp procentowych zostaną przełożone”. Z drugiej strony, cykl podwyżek zostanie przyspieszony, jeżeli presja inflacyjna się utrzyma.

Inflacja w Norwegii wyniosła w listopadzie 5,1 proc. (najwięcej od października 2008 r.) wobec 3,5 proc. w październiku. Cel inflacyjny Norges Banku zakłada utrzymywanie tempa wzrostu cen na poziomie zbliżonym do 2 proc. w długim horyzoncie.

W reakcji na dzisiejszą decyzję kurs EUR/NOK obniżył się z 10,19 do 10,12 korony. Norweska waluta jest nieco mocniejsza niż na początku roku, gdy euro kosztowało 10,46 NOK. W szerszym horyzoncie można mówić jednak o sukcesywnym osłabianiu się korony.

Bogaci nie spieszą się z podwyżkami

Norwegia znajduje się w wąskim gronie państw wysokorozwiniętych, które odeszły od rekordowo niskich stóp procentowych zaordynowanych przez banki centralne tuż po pandemii. W maju stopy procentowe podniesiono na Islandii, w sierpniu w Korei Południowej, a w październiku w Nowej Zelandii. Bez zmian stopy wciąż pozostają w głównych częściach rozwiniętego świata – USA (choć Fed jest tego coraz bliższy), strefie euro (EBC póki co nie zdradza takich zamiarów), Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Japonii.

Oczywiście stopy procentowe masowo podnoszą kraje znajdujące się na niższych szczeblach drabiny rozwoju – czy to mowa o stojących „w poczekalni” do rozwiniętego świata Polsce, Czechach Węgrzech czy Chile, czy też o krajach o niższym poziomie życia, takich jak Pakistan czy Armenia, gdzie przedwczoraj stopy podniesiono odpowiednio do 9,75 proc. i 7,75 proc.

Według wyliczeń portalu cbrates.com, w całym 2021 r. mieliśmy do czynienia z ponad 100 podwyżkami stóp procentowych na całym świecie, podczas gdy obniżek było jedynie kilkanaście. Pod tym względem prym wiedzie Turcja, gdzie decyzja ws. stóp procentowych zapadnie dziś o 12:00 – ekonomiści spodziewają się obniżki mimo szalejącej, dwudziestoprocentowej inflacji.

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
analaya
I tak kredyt w Norwegii się dużo bardziej opłaca niż u nas. Przy ich zarobkach mogą w ogóle nie odczuć spłaty. Brat mieszka w Norwegii, kilka miesięcy temu wziął kredyt z pomocą doradcy z Motty. Znalazł mu najlepszą ofertę ze spłatą na miarę jego możliwości. Pomógł z formalnościami itp. Nie ma problemów z regularnym płaceniem rat,I tak kredyt w Norwegii się dużo bardziej opłaca niż u nas. Przy ich zarobkach mogą w ogóle nie odczuć spłaty. Brat mieszka w Norwegii, kilka miesięcy temu wziął kredyt z pomocą doradcy z Motty. Znalazł mu najlepszą ofertę ze spłatą na miarę jego możliwości. Pomógł z formalnościami itp. Nie ma problemów z regularnym płaceniem rat, to niewielka część jego wypłaty.
bha
Niestety To dopiero preludium dodatkowego finansowego krojenia w wielu krajach milionów osób będących i już na kredytach pożyczkach itd. sprytnego ,coraz mocniej zachłannego ,żerującego na pracy innych od lat systemu zadłużania po koniuszki włosów niestety dla mega zysku garstki %.
kenn
Może lepiej napiszcie w którym kraju nie ma podwyżek stóp %???

Globalny plan zubożenia społeczeństwa w akcji. Dziwnym trafem w tym samym czasie gdy jest epidemia i inne regulacje ograniczające wolność lub zwiększające kary.
janekmaly
do 2030 zostaniemy z niczym, wprowadzą CBDC i będziemy posłuszni jak baranki.
A ci co mają kredyty to będą chodzić jak w szwajcarskim zegarku do końca życia.
bha
Kroją gdzie się da do czasu aż zrobi się całkowita zapść i będą puste kieszenie ,konta u większości %.I w cale nie jest już do tego tak daleko.
szprotkafinansjery
Natychmiast wysłać tam Eryka Łona z misją! Niech się Norwegowie nauczą, jak się postępuje w kryzysie! A w Norwegii drożyzna straszna.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki