Niszczyciel USA przepłynął obok raf, do których roszczą sobie prawa Chiny

2019-05-20 05:56
publikacja
2019-05-20 05:56
fot. Paul L. Archer / FORUM

Amerykański niszczyciel US Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy na szelfie Scarborough, do którego prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.

Operacja, w której uczestniczył okręt US Preble, "miała służyć zdezawuowaniu wybujałych roszczeń Pekinu" odnośnie do wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także "zapewnić na przyszłość dostęp do głównych szlaków morskich tak, jak to gwarantuje prawo międzynarodowe" - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej VII Floty, komandor Clay Doss.

Agencja Reutera przypomina, że przed dwoma tygodniami dwa amerykańskie okręty również pływały po Morzu Południowochińskim, co zdaniem chińskiej dyplomacji stanowiło naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju. Misja niszczyciela US Preble wpisuje się jednak dodatkowo w kontekst wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, którym wciąż nie udaje się porozumieć ws. nowej umowy handlowego i ceł.

6 maja amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że dwa niszczyciele rakietowe marynarki wojennej USA przepłynęły w odległości 12 mil morskich (22,2 km) od kontrolowanych przez Chiny raf Gaven i Johnson w archipelagu Spratly.

Morze Południowochińskie jest jednym z punktów spornych w coraz bardziej napiętych relacjach na linii USA-Chiny. Żegluga po nim jest kluczowa ze względu na międzynarodowy handel. Chiny roszczą sobie pretensje do prawie całego tego akwenu i regularnie protestują przeciwko amerykańskiej obecności wojskowej w regionie. Roszczenia do obszarów Morza Południowochińskiego zgłaszają również Filipiny, Wietnam, Brunei, Malezja i Tajwan.

Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy, na których umieszczają przyczółki wojskowe. Waszyngton potępia to jako militaryzację morza i podnosi obawy, że chińskie instalacje mogą zostać wykorzystane do ograniczenia swobody żeglugi. Pekin twierdzi natomiast, że są one konieczne do ochrony suwerenności ChRL. 

mars/ arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
abcx
"Dwa niszczyciele rakietowe marynarki wojennej USA przepłynęły w odległości 12 mil morskich (22,2 km)" - za to niesamowite bohaterstwo wszystkich marynarzy powinno się odznaczyć co najmniej Medalem Honoru :)
Na pewno się wszyscy Chińczycy strasznie przestraszyli i zdezawuowały się ich wybujałe roszczenia...
ajwaj
"" Waszyngton potępia ""

- wow jakie praworzadne kal-boje :)
Zmasakrowali Libie, Irak itd. bez ONZ. Okradli na 30 mld. $ przyjaciól z Venezueli, daja im sankcje na leki, jedzenie itd. (ONZ = przeciw prawom czlowieka)
Po prowokacjach atakuja wszystkich, gdzie cós mozna ukrasc.
"Albo ich
"" Waszyngton potępia ""

- wow jakie praworzadne kal-boje :)
Zmasakrowali Libie, Irak itd. bez ONZ. Okradli na 30 mld. $ przyjaciól z Venezueli, daja im sankcje na leki, jedzenie itd. (ONZ = przeciw prawom czlowieka)
Po prowokacjach atakuja wszystkich, gdzie cós mozna ukrasc.
"Albo ich kupie albo zlamie" §1 praworzadnisci kal-boja. (a potewm okradne 447)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki