REKLAMA

"Niepełnosprawnego zatrudnię". Najchętniej jako ochroniarza

Weronika Szkwarek2018-04-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-04-04 06:00

Pracownik ochrony fizycznej, monter, sprzedawca – to tylko początek listy stanowisk, na które pracodawcy szukają kandydatów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Uwagę może zwracać szczególnie wysyp ogłoszeń firm ochroniarskich, które chcą zatrudniać osoby z orzeczeniem do zajęć związanych z ochroną fizyczną.

Dofinansowanie do płacy zatrudnionego, pokrycie kosztów szkoleń i inne przywileje czekają na pracodawców, którzy przyjmą do pracy osobę niepełnosprawną. Na koniec marca 2018 roku czekało na nich ponad 2 tys. ofert o pracę.

fot. Michal Walczak/Fotorzepa / / FORUM

Zyskuje pracodawca

Osoba niepełnosprawna w myśl Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych to ta, której stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskała odpowiednie orzeczenie.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności, może liczyć na szereg przywilejów. Prawdopodobnie najbardziej docenianym jest dofinansowanie kosztów pracy. Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu podaje, że zatrudniający może otrzymać albo kwotę wahającą się od 450 do 2400 złotych, albo 75 proc. kosztów pracy osoby niepełnosprawnej (tzw. wynagrodzenie brutto-brutto).

Maksymalne kwoty refundacji w przypadku zatrudniania osoby niepełnosprawnej

Zakład Pracy Chronionej

Otwarty rynek

Stopień niepełnosprawności

znaczny

umiarkowany

lekki

znaczny

umiarkowany

lekki

bez schorzeń specjalnych

1800

1125

450

1800

1125

450

ze schorzeniami specjalnymi*

2400

1725

1050

2400

1725

1050

*dotyczą osób w odniesieniu, do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych

Źródło: sprawniwpracy.com

Jako przykład obrazujący wykorzystanie środków wynikających z ustawy PUP we Wrocławiu opisał pracodawcę otwartego rynku pracy, który w styczniu 2017 roku zatrudnił osobę z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i schorzeniem specjalnym (choroba psychiczna). Płacił jej płacę minimalną, czyli 2000 zł brutto.  Koszty płacy (tzw. brutto brutto) tego pracodawcy wynosiły około 2400 zł. Z PFRON mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości około 1810 zł (75 proc. kosztów płacy). Gdyby ten sam pracodawca tę samą osobę wynagradzał na poziomie 4000 zł brutto, wówczas koszty płacy wynosiłyby ok. 4829 zł i pracodawca otrzymałby 2400 zł refundacji (czyli maksymalną możliwą kwotę w tej sytuacji).

W grupie kolejnych przywilejów znalazła się możliwość finansowania ze środków PFRON szkoleń dla pracowników do wysokości 80 proc. poniesionych kosztów, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy czy refundacja części wynagrodzenia lub składek na ubezpieczenie społeczne.

Uprawnienia pracodawcy zatrudniającego osobę z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności:

  • miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika,
  • zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy,
  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy,
  • zwrot kosztów szkolenia pracownika,
  • zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
  • zwolnienie z wpłat na PFRON,
  • refundacja części wynagrodzenia lub składek na ubezpieczenia społeczne.

Jaka praca czeka na niepełnosprawnych

Według danych uzyskanych z portalu oferty.praca.gov.pl, na którym zamieszczane są ogłoszenia o pracę z urzędów pracy w Polsce, na niepełnosprawnych czeka ponad 2 tysiące wakatów (dane na 30 marca 2018 r.)

Wśród zawodów, które najczęściej przeznaczone są dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, można wymienić: szwaczy, pracowników porządkowych, pracowników ochrony mienia i ochrony fizycznej, sprzedawców czy spawaczy.

Najwięcej ofert zaproponowano osobom, które miałyby zająć się utrzymaniem czystości. W portalu oferty.praca.gov.pl umieszczono 302 ogłoszenia na stanowisku sprzątacz, sprzątaczka. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy ochrony, takich ofert zamieszczono 193, a 51 z nich dotyczyło pracowników ochrony fizycznej. Ponadto wśród stanowisk pokrewnych często szukano również portierów (35 ofert), dozorców (21 ofert) i strażników ochrony mienia (12 ofert).

Oferty pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

na najpopularniejszych stanowiskach

Stanowisko Liczba ofert

Sprzątacz, sprzątaczka

302

Pracownik ochrony

193 (w tym 51 pracowników ochrony fizycznej)

Operator maszyn

80

Sprzedawca

68

Kasjer-sprzedawca

65

Pracownik gospodarczy

62

Magazynier

39

Kierowca

39

Portier

35

Pomoc kuchenna

32

Szwacz, szwaczka

31

Robotnik gospodarczy

30

Pracownik produkcyjny

30

Monter

29

Pracownik biurowy

25

Pracownik sprzątający

23

Kucharz

23

Pracownik porządkowy

22

Pracownik restauracji

21

Dozorca

21

Księgowy

18

Pakowacz

16

Strażnik ochrony mienia

13

Stolarz

12

Spawacz

11

Ogrodnik

10

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie ofert pracy zamieszczonych w serwisie oferty.praca.gov.pl. W zestawieniu uwzględniono stanowiska, na które było 10 i więcej ofert, stan na 30.03.2018 r.

W przypadku wynagrodzeń oferowanych osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności najczęściej oferowane są stawki oscylujące wokół 13 zł brutto za godzinę pracy, czyli minimalne wynagrodzenie godzinowe. Znalazły się również pojedyncze oferty ze znacznie wyższymi stawkami. Wśród ofert dla niepełnosprawnych znalazły się między innymi dobrze płatne stanowiska z branży IT, jak administrator sieci. Dobre stawki zaproponowano również inżynierom ds. technicznych oraz do spraw produktu radiowego.

10 najlepiej płatnych ofert pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (stan na 30.03.2018 r.)

Stanowisko

Miasto

Płaca

Administrator sieci

Wrocław

Od 11 000

Inżynier ds. technicznych

Wrocław

Od 10 500 zł

Inżynier ds. produktu radiowego

Wrocław

Od 8300 zł

Kierowca

Paczyna (śląskie)

Od 8000 zł

Accountant&Financial analyst online

Warszawa

Od 7000 zł

Pracownik biura obsługi klienta ze znajomością języka francuskiego, niemieckiego, holenderskiego lub włoskiego

Kornice (śląskie)

Od 6500 zł

Administrator sieci informatycznej

Warszawa

Od 6000 zł

Konsultant biznesowy SAP

Wrocław

5645,4-7000 zł w zależności od umiejętności

Programista ABAP

Wrocław

5645,4-7000 zł w zależności od umiejętności

Ajent prowadzący salonik prasowy

Brwinów (mazowieckie)

Od 5500 zł

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych portalu oferty.praca.gov.pl, stan na 30.03.2018 r.

Dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności przeważają oferty, w których średnia płaca wiąże się z minimalnym wynagrodzeniem. Jednak w przypadku stanowisk, które są obecnie pożądane na rynku pracy, można liczyć na wyższe stawki. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (11)

dodaj komentarz
ochrona-fizyczna
Temat znany od lat. Odkąd pracuję w branży czyli 12 lat praktycznie niewiele się zmieniło. Z drugiej strony firmy działają w ramach obowiązujących przepisów prawnych https://top360.pl/czy-osoba-niepelnosprawna-moze-zostac-pracownikiem-ochrony Patologię generuje głównie chciwość firm chcących za wszelką cenę wygrywać kolejne przetargi Temat znany od lat. Odkąd pracuję w branży czyli 12 lat praktycznie niewiele się zmieniło. Z drugiej strony firmy działają w ramach obowiązujących przepisów prawnych https://top360.pl/czy-osoba-niepelnosprawna-moze-zostac-pracownikiem-ochrony Patologię generuje głównie chciwość firm chcących za wszelką cenę wygrywać kolejne przetargi zaniżając marże co wymusza oszczędności na wynagrodzeniach personelu lub konieczność uzyskania dofinansowania z PFRON.
kc_08
Niepełnosprawni są wykorzystywani jako tania siła robocza albo wręcz niewolnicy, w firmie Milmex w Sosnowcu pracują za darmo od 4 lat!!!
wiesenthal
Spróbujcie kupić w Pl batonika, który nie będzie należał do jednej z czterech grup korporacyjnych, przecież to jest oligopol
wiesenthal
Dzięki takiemu Asekuracyjnemu działaniu korporacji podatki nie trafiają do żadnej kasy państwowej, a od 30 lub 40 lat zwiększa się nasilenie transferu gotówki od biednych do bogatych. 2% populacji posiada niemal 75% bogactwa. Nie jestem socjalistą, ale będąc malym lub pracownikiem płacisz wszystko. Szary człowiek jest dociskany nowymi Dzięki takiemu Asekuracyjnemu działaniu korporacji podatki nie trafiają do żadnej kasy państwowej, a od 30 lub 40 lat zwiększa się nasilenie transferu gotówki od biednych do bogatych. 2% populacji posiada niemal 75% bogactwa. Nie jestem socjalistą, ale będąc malym lub pracownikiem płacisz wszystko. Szary człowiek jest dociskany nowymi podatkami, by utrzymać emerytów, a korporacje klada na to lage
wiesenthal
Spróbujcie otworzyć firmę świadczącą usługi sprzątające lub ochronę. Na wstępie jesteście drozsi niż tzw. Zakład Pracy Chronionej. To jest patologia systemu.
To co napisze niestety nie ma oparcia w statystykach, ale w obrębie mojego województwa firmy te płacą za znalezienie (na lewo) za znalezienie pracownika z grupa inwalidzka. Paranoja
wizytator
Niepełnosprawny i ukrainiec to mają być filary polskiej gospodarki ? Do tego montownie i markety. I kogo my chcemy doganiać, Bangladesz ?
jogibeznogi
Po prostu robotnik w Polsce jest za drogi przed 1989 kosztował 2 dolary na dzień dzisiaj kosztuje co najmniej 20 i tu jest problem do tego pozapłacowy klin równy wypłacie

W Bangladeszu Nepalu Mjanmie czy Butanie minimalna stawka to 40 Euro miesięcznie a u nas ludzie chcą po 1500 euro a jak słyszy 1500 zł to się krzywi
Po prostu robotnik w Polsce jest za drogi przed 1989 kosztował 2 dolary na dzień dzisiaj kosztuje co najmniej 20 i tu jest problem do tego pozapłacowy klin równy wypłacie

W Bangladeszu Nepalu Mjanmie czy Butanie minimalna stawka to 40 Euro miesięcznie a u nas ludzie chcą po 1500 euro a jak słyszy 1500 zł to się krzywi

Szary robotnik ma dostać tylko tyle by z głodu nie umarł by jutro miał znowu siłę przyjść do pracy i pracować na rzecz swojego dziedzica to jest moda folwarczna stosowana do dziś w trzecim świecie
niepelnosprawny_org
firmy stworzył sobie ochrone interesów finansowych, ochrone przed PIP, niepełnosprawni są kierowani do firm problematycznych, stresowych, ich sytuacja sie nawet pogarsza, czesto mniej zorientowani moga paść nawet ofiarą wypłata w naturze czy kieszonkowe za dofinansowanie (słyszy sie na forach i to autentyczne przypadki)...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sztos1
Jak widać nie . Dawno ZPCHR-y nie odprowadzały VAT . To był dopiero biznes .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki