REKLAMA

Nieoficjalnie: giełdowy debiut Allegro w październiku

2020-08-12 10:30
publikacja
2020-08-12 10:30
fot. Casimiro PT / Shutterstock

Oferta publiczna i debiut spółki Allegro na warszawskiej giełdzie planowane są na październik 2020 roku - wynika z nieoficjalnych informacji PAP Biznes.

"Oferta publiczna i debiut na warszawskiej giełdzie Allegro planowane są na październik tego roku" - powiedziała osoba zbliżona do procesu.

Dodała, że do inwestorów indywidualnych trafić ma kilka procent oferowanych akcji, pozostałe zaoferowane będą inwestorom instytucjonalnym.

Akcje oferowane będą przez BM PKO BP, Santander DM oraz prawdopodobnie BM Pekao.

Właściciele platformy handlu elektronicznego oraz sama spółka nie udzieliły PAP Biznes komentarza w sprawie oferty publicznej.

Od końca 2016 roku Allegro należy do funduszy private equity. Po 45 proc. akcji mają Cinven i Permira, pozostałe 10 proc. należy do Mid Europa Partners. Naspers sprzedał cztery lata temu serwis Allegro i Ceneo za 3,25 mld USD.

Według nieoficjalnych medialnych informacji wartość oferty publicznej Allegro może wynieść 2,3-3 mld USD. W efekcie wycena całej spółki sięgnęłaby wówczas ok. 11 mld USD.

"Przy tych założeniach Allegro byłoby największym IPO w historii GPW i chyba też największym w 2020 w Europie, a spółka przerosłaby kapitalizacją CD Projekt" - ocenia Łukasz Wachełko, analityk Wood&Co.

"Wskaźniki wyceny spółek porównywalnych implikują takie poziomy. Więc te założenia są realne, ale to rynek je zweryfikuje" - dodał.

Kapitalizacja CD Projektu na GPW wynosi obecnie 40,2 mld zł.

Ubiegłoroczne przychody Allegro zwiększyły się o 31 proc. do 2,39 mld zł. Zysk netto spółki wzrósł o 73 proc. do 399 mln zł w 2019 roku, a EBITDA zwiększyła się o 18 proc. do 1,21 mld zł.

Allegro .pl jest największą platformą handlu elektronicznego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ma ponad 21 mln zarejestrowanych klientów.

Łącznie zespół Allegro liczy ok. 2.000 pracowników, zatrudnionych w 5 miastach w całej Polsce.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
wiedzmak
Amazon nie chciał kupić, a Fundusz chce się skeszować.
Wycena na poziomie CDProjekt, tylko że CDProjekt ma potenciał wzrostu i skalowania biznesu, Allegro już praktycznie zerowy. Wskaźniki sztucznie wykręcone przez podwyżki prowizji których sprzedawcy nie udźwigną (koszt pozyskana klienta wyższy niż na własnej
Amazon nie chciał kupić, a Fundusz chce się skeszować.
Wycena na poziomie CDProjekt, tylko że CDProjekt ma potenciał wzrostu i skalowania biznesu, Allegro już praktycznie zerowy. Wskaźniki sztucznie wykręcone przez podwyżki prowizji których sprzedawcy nie udźwigną (koszt pozyskana klienta wyższy niż na własnej stronie), ale to dopiero wyjdzie w 4 kwartale 2020, wiec spółke trzeba wsadzić na GPW przed końcem roku.
Mam nadzieje że od razu będą kontrakty terminowe na ich papier ;)
karbinadel
Allegro szczyt powodzenia ma już za sobą. Dla celów giełdowego debiutu wyśrubowali wskaźniki, głownie kosztem sprzedawców. Covid trochę jeszcze napędził obroty, ale teraz zacznie się zjazd. Ale jak to mówią "przyjdzie głupi i kupi".
wonsz
Allegro ma przed sobą 2 możliwe końce:
1. wejdzie do PL Amazon albo Alibaba (czy inna miła spółeczka z kapitalizacją w okolicach bilion) i wykupi - i wtedy nawet ulica ma szansę zarobić
2. wejdzie do PL Amazon albo Alibaba i konkurencję wykosi jak fb naszą klasę - i wtedy z kapitalizacji 11 miliardów zostanie
Allegro ma przed sobą 2 możliwe końce:
1. wejdzie do PL Amazon albo Alibaba (czy inna miła spółeczka z kapitalizacją w okolicach bilion) i wykupi - i wtedy nawet ulica ma szansę zarobić
2. wejdzie do PL Amazon albo Alibaba i konkurencję wykosi jak fb naszą klasę - i wtedy z kapitalizacji 11 miliardów zostanie kapitalizacja 11 milionów.

Podejrzewam, że głowy fundów posiadających aktualnie akcje przeczuwają opcję numer 2 - bo po co sprzedawać kochanego przez klientów monopolistę? No ale to wróżenie z fusów, pogdybać sobie mogę, ale prawdziwej kasy już bym na żadną opcję nie stawiał ;)
jakubeczko
W sumie chętnie bym wziął udział i IPO... tylko jakim cudem ma mi się to opłacić po C/Z 100 na wejściu?
rex_1 odpowiada jakubeczko
C/Z Amazona to ponad 120 ;) więc tym bym się nie sugerował, tym bardziej jeśli allegro utrzyma dobrą dynamikę wzrostu przychodów/zysków.
xiven odpowiada rex_1
to ja bym radził zacząć się sugerować ceną do zysku, żeby potem nie było tragedii

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki