Niemiecki sąd odrzucił skargę polskich portów ws. Nord Stream

2015-12-17 18:37
publikacja
2015-12-17 18:37

Sąd administracyjny w Hamburgu odrzucił w czwartek skargę Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) ws. rurociągu Nord Stream - poinformowano PAP w Zarządzie.

/ fot. Russian Look / FORUM

ZMPSiŚ wystąpił do sądu z powództwem przeciw niemieckiemu Federalnemu Urzędowi ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH). Skarga dotyczyła sposobu ułożenia rurociągu Nord Stream na dnie Bałtyku.

Odrzucając skargę sąd nie podał przyczyn takiego rozstrzygnięcia - napisano w przesłanym PAP oświadczeniu.

ZMPSIŚ SA czeka na uzasadnienie orzeczenia. Po zapoznaniu się z nim spółka będzie zaskarżała to rozstrzygnięcie do sądu wyższej instancji - zapowiadają jej władze.

Zarząd domaga się, by na skrzyżowaniu gazociągu z północnym szlakiem żeglugowym prowadzącym do portu w Świnoujściu rurociąg był bardziej zagłębiony. Zdaniem polskiej strony niezagłębienie rury będzie blokować rozwój portu. Wcześniej zgodę na ułożenie rurociągu na obecnej głębokości wydała administracja niemiecka.

Obecnie do Świnoujścia mogą wpływać statki o maksymalnym zanurzeniu do 13,5 m.

ZMPSiŚ planuje inwestować w świnoujskim porcie m.in. w terminal kontenerowy oraz terminal ładunków masowych, przy których mogłyby cumować statki o maksymalnym zanurzeniu 15 m. Jednostki o takim maksymalnym zanurzeniu mogą przedostać się na Bałtyk przez Cieśniny Duńskie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) zaskarżył w 2011 r. zgodę niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii na ułożenie gazociągu Nord Stream 1. Sporny odcinek gazociągu położony jest na wodach niemieckich. Polskie porty powołują się na prawo europejskie i międzynarodowe, które gwarantuje wolność żeglugi i dostępność terytorium państw od strony morza.

Spółka Nord Stream zamierza położyć na dnie Bałtyku kolejne dwie nitki gazociągu - Nord Stream 2. (PAP)

epr/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dex
no i macie ta swoja unie z niemcami totalna ignorancja niemcow w tej sprawie kara dla orange nalozona przez sad uni ile jeszcze takich spraw zeby wam sie oczy otworzyly ze to zemsta za to ze polska chce byc suwerennym demokratycznym krajem. Jarek jak najszybciej podatkowac szwabskie baki i hipermarkety!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~DanielP
Jak ISIS się o tym dowie to wyślą samobóce żeby obejrzał tą rurę ;)
~Obrońca_Przebraża
Pinokio Oszust nie dość, że dezerter, to jeszcze lokaj Merkelowej!!! Pamiętacie te szczujnie z Czerskiej i Wiertniczej jaki to Polska miała osiągnąć sukces wyborem łasego na srebrniki!!!
~Keks
"Odrzucając skargę sąd nie podał przyczyn takiego rozstrzygnięcia "- I można im skoczyć..
ale wpier...się w sprawy polskie
Gdzie jest złotousty z bandą podżegaczy , Czy oni reprezentują interesy Polski ?
~s6
Przez Cieśniny Duńskie przepłynie 15 m, to jak rura jest na 16 m, to 1 metr zostaje rezerwy, więc co za problem. Gazowiec miał zanurzenie 13,5 m, lotniskowce 12 m. 16 m głębokości to nie morze a jezioro.
~RR
2.5 m musi zostać jako bariera bezpieczeństwa.
~cv
A gdzie jest port gazowy?
To już wiadomo czemu te rury tak płytko.
Solidarność europejska.
~dak
Skandal i zdrada Unii Europejskiej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki