REKLAMA
PIT 2023

Niemiecka inflacja znacznie niższa od oczekiwań. Ale wciąż zbyt wysoka

Krzysztof Kolany2023-11-29 14:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-29 14:00

Listopad przyniósł kontynuację dezinflacyjnych trendów w największej gospodarce Europy. Niemniej jednak inflacja CPI przekraczająca 3% to wciąż o wiele za dużo jak dla przyzwyczajonych do stabilnego pieniądza Niemców.

Niemiecka inflacja znacznie niższa od oczekiwań. Ale wciąż zbyt wysoka
Niemiecka inflacja znacznie niższa od oczekiwań. Ale wciąż zbyt wysoka
fot. Michael Kuenne / /  Zuma Press / Forum

Inflacja CPI w Niemczech w listopadzie spowolniła do 3,2% - wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Destatis. To odczyt wyraźnie niższy od tego, co przewidywał rynkowy konsensus wynoszący 3,5%. To zarazem mniej niż w październiku (3,8%), a  także mniej niż we wrześniu (4,5%) oraz wyraźnie mniej niż w sierpniu (6,1%), lipcu (6,2%)  oraz czerwcu (6,4%). To także najniższa roczna dynamika niemieckiego CPI od lipca 2021 roku.

Względem poprzedniego miesiąca wskaźnik CPI zanotował spadek aż o 0,4%. Dla porównania, w październiku indeks cen pozostał bez zmian po tym, jak  w poprzednich miesiącach rósł w tempie 0,3% mdm.

Reklama

Wyraźne spowolnienie inflacji CPI Niemcy zawdzięczają niższym niż przed rokiem cenom energii, gdy były one rekordowo wysokie. W tej kategorii Destatis odnotował spadek o 4,5% rdr. Wolniej niż przed miesiącem drożały usługi (o 3,4% wobec 3,9% w październiku, 4,0% we wrześniu, 5,1% w sierpniu i 5,2% rdr w lipcu). Ponownie mocno spowolniła roczna dynamika cen dóbr: z 3,6% do 3,0%. Wciąż spore  – ale wyraźnie niższe niż w poprzednich miesiącach – było tempo wzrostu cen żywności, które wyniosło 5,5% względem 6,1% w październiku oraz 7,5% odnotowanych we wrześniu, 9,0% w sierpniu, 11% w lipcu, 13,7% w czerwcu, 14,9% w maju 17,2% w kwietniu i aż 22,3% w marcu.

Obniżyła się także inflacja bazowa - czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych bez uwzględnienia żywności, paliw i energii. Bazowa CPI w listopadzie wyniosła 3,8% w stosunku do 4,3% w październiku, 4,6% we wrześniu oraz 5,5% odnotowanych w sierpniu i lipcu. Natomiast w czerwcu było to 5,8% względem 5,4% w maju oraz 5,8% w kwietniu i marcu.

Unijna zharmonizowana miara inflacji konsumenckiej (HICP) wyniosła -0,7% mdm oraz 2,3% rdr. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z mocnym spadkiem dynamiki miesięcznej (wobec -0,2% mdm w październiku) oraz rocznej (z 3,0%).

Dane mają charakter wstępny. Finalny odczyt poznamy 8 grudnia. Natomiast już w czwartek rano (10:00) zobaczymy szybki szacunek listopadowej inflacji CPI dla Polski. Szacunki ekonomistów każą spodziewać się jej przyspieszenia do 6,7% względem 6,6% odnotowanych w październiku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
wizytator
Proponuję sprawdzić ile wynosi inflacja w usługach.
bha
Inflacja statystyczna sobie, a cóż inflacja detaliczna w wielu krajach raczej sama sobie!!!.
sajetan
Panie Kolany, pisze Pan "W czwartek rano (10:00) zobaczymy szybki szacunek listopadowej inflacji CPI dla Polski. Szacunki ekonomistów każą spodziewać się jej przyspieszenia do 6,7% względem 6,6% odnotowanych w październiku."

Żeby inflacja CPI za listopad wyniosła 6,7%, to inflacja miesiąc-miesiąc za listopad musiałaby
Panie Kolany, pisze Pan "W czwartek rano (10:00) zobaczymy szybki szacunek listopadowej inflacji CPI dla Polski. Szacunki ekonomistów każą spodziewać się jej przyspieszenia do 6,7% względem 6,6% odnotowanych w październiku."

Żeby inflacja CPI za listopad wyniosła 6,7%, to inflacja miesiąc-miesiąc za listopad musiałaby wynieść 0,8%, jakie czynniki miałyby to spowodować? paliwa zdrożały w październiku, energia i gaz na TGE stabilne, złotówka się umocniła itd.
Obstawiam 6,3% - jutro po 10 się przekonamy
bha
Inflacja statystyczna sobie, a cóż inflacja detaliczna raczej sama sobie!..
bha
W statystykach spada w wielu krajach oby również był ten trend spadeków inflacji widoczny w końcu szczególnie w detalu???.
bha
W statystykach fajnie inflacja spada w wielu krajach - tyle że oby równie ten trend statystycznych coraz niby większych spadków inflacji widoczny był w końcu szczególnie w detalu?????.
jas2 odpowiada bha
Jarząbek mówił, że wszędzie poza detalem, czyli w sumie nie wiadomo gdzie.
bha odpowiada jas2
Nie sap człeku znów nerwowo za plecami wiem znów niestety prawda w oczy kole.
samsza
Gospodarka siadła bardziej niż prognozowano, przykre.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki