REKLAMA

Źródło: Niemcy blokują 3 mld euro unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy

2022-09-23 06:48
publikacja
2022-09-23 06:48
Źródło: Niemcy blokują 3 mld euro unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy
Źródło: Niemcy blokują 3 mld euro unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy
/ DDP

Niemcy blokują wypłatę ostatnich 3 mld euro z liczącego 9 mld euro unijnego pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy – przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne. W Brukseli trwają próby znalezienia kompromisu w tej kwestii.

Pierwszy miliard euro został wypłacony Ukrainie na początku sierpnia. We wrześniu kraje UE porozumiały się w sprawie wypłaty kolejnych 5 mld euro. Stało się to po wielu tygodniach trudnych negocjacji. Propozycję wypłaty 5 mld euro wcześniej również blokowały Niemcy, które obawiały się, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek.

Do wypłaty pozostało 3 mld euro. Obecnie Berlin – jak dowiedziała się PAP – chce jednak, żeby w tym przypadku nie były to pożyczki, a granty, i żeby z wypłaty tych grantów wyłączyć te kraje UE, które wcześniej bezpośrednio przekazały wsparcie finansowe Ukrainie, czyli m.in. same Niemcy.

„Niemcy są jedynym krajem unijnej +27+, który zgłasza wątpliwości wobec (wypłaty) pozostałych 3 mld euro pomocy. Berlin cały czas przedstawia nierealne postulaty zaliczenia na poczet tego wsparcia wcześniejszej pomocy dwustronnej. Problem polega na tym, że nie tylko Niemcy, ale także inne kraje UE przekazywały wsparcie finansowe Ukrainie. Jeśli zaczniemy dokonywać wyłączeń dla poszczególnych krajów UE z pozostałej kwoty 3 mld euro, nigdy nie przekażemy Ukrainie tych pieniędzy” – powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.

Jak dodał, Ukraina potrzebuje pomocy makrofinansowej "jak powietrza".

„Od ponad 200 dni Ukraina zmaga się z rosyjską agresją. Dramatycznie potrzebuje pomocy makrofinansowej znacznie większej niż zapowiedziane w maju przez Komisję Europejską 9 mld euro. Do końca roku jej potrzeby szacowane są na ok. 20 mld euro. Bruksela nie załatwi tej sprawy tweetami szefów instytucji unijnych z deklaracjami wsparcia” – wskazał dyplomata.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała stanowiska Niemiec w tej sprawie.

Uzgodnione we wrześniu 5 mld euro zostanie udostępnione Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na korzystnych warunkach. Jako wyraz solidarności budżet UE pokryje koszty odsetek i opłaty administracyjne związane z pożyczkami. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich pożyczek pomocy makrofinansowej, KE zdobędzie środki na międzynarodowych rynkach kapitałowych i na tych samych warunkach przekaże je Ukrainie.

Pożyczki dla Ukrainy będą zabezpieczone gwarancjami udzielonymi przez państwa członkowskie UE, które uzupełnią rezerwy dostępne z unijnego budżetu. Pożyczki będą zabezpieczone na 70 proc. ich wartości.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (19)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
12 miliardów EUR rocznie trafia z UE na "politykę równościową" czyt. promocję tęczowej nowej "nauki". Ktoś jeszcze ma wątpliwości o co chodzi? A ile EUR trafiło do Polski na pomoc Ukraińcom? NULL!
lightning_network
Zapamiętajcie sobie drodzy rodacy jedną rzecz raz na zawsze:

Dzicz Teutońska nie różni się wiele od Dziczy Turańskiej (dlatego tak dobrze się dogadują, o ile z sobą nie graniczą)

Przykładów można mnożyć:

"Rzecznik MSZ wyjaśnił w odpowiedzi dla Ewangelickiej Agencji Prasowej, że dzwony należą do państwa –
Zapamiętajcie sobie drodzy rodacy jedną rzecz raz na zawsze:

Dzicz Teutońska nie różni się wiele od Dziczy Turańskiej (dlatego tak dobrze się dogadują, o ile z sobą nie graniczą)

Przykładów można mnożyć:

"Rzecznik MSZ wyjaśnił w odpowiedzi dla Ewangelickiej Agencji Prasowej, że dzwony należą do państwa – zostały podczas wojny przejęte przez Rzeszę, a jej następczynią jest Republika Federalna Niemiec, przez co nie ma możliwości zwrotu dzwonu"

https://i.pl/wladze-niemiec-nie-zgadzaja-sie-zwrocic-dzwonu-polskiej-parafii-znajdowal-sie-w-niej-przez-380-lat/ar/c1-16839935
somebody17
Dlaczego to akurat my musieliśmy trafić na najgorszych sąsiadów z najgorszych? Czy istnieje jakiś kraj którego los równie źle potraktował?
jpelerj
Jeśli Niemcy mają dosyć płacenia na UKR, to przecież wystarczy, że te kwoty przejmą inne państwa i nie będzie problemu. Nikt inny nie chce płacić, czy co?
wibor3m10procent
Pewnie niemieccy oligarchowie powiązani z Putinem zablokowali..! W dodatku miłośniczka Putina Angela Merkel zadzwoniła razem ze Schroederem, no i Schulz nie wie co robić.
prs
Był taki film..Sin City..

Koles że zdjęcia bardzo przypomina Roark-a Juniora..
endes
Bo wiedzą w jakim kierunku to zmierza.
polonu
Niemcy już z tego wyrośli nie te czasy , ekonomia się liczy .gospodarka czołgi to zabytek . wiedzą co robią jak dadzą to tych pieniędzy już nie odzyskają , daj 1000 zł pożyczki pijakowi pod Biedronką masz wolne środki finansowe , to pożycz .
dididif
kiedy prewencyjne, niemieckie uderzenie pancerne na Ukrainę z węgier?

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki