REKLAMA

Niemcom zabrakło "zielonej energii", muszą częściej korzystać z węgla

2021-09-30 15:56
publikacja
2021-09-30 15:56
Niemcom zabrakło "zielonej energii", muszą częściej korzystać z węgla
Niemcom zabrakło "zielonej energii", muszą częściej korzystać z węgla
fot. Pixabay / / Pexels

Choć rok 2020 był świetnym czasem dla zielonej energii w Niemczech - silny wiatr i niewielkie zużycie energii spowodowały gwałtowny wzrost kontyngentu zielonej energii elektrycznej kraju - to w tym roku, jak pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wygląda to już mniej korzystnie.

Zielona energia, uzyskana ze źródeł odnawialnych, pokryła 42,7 proc. zużycia energii elektrycznej brutto w Niemczech od stycznia do września br. To znacząco mniej, niż w tym samym okresie 2020 r., gdzie wartość ta wyniosła odpowiednio 47,8 proc. Szacunkowe dane przedstawiło Centrum Badań Energii Słonecznej i Wodoru w Badenii-Wirtembergii (ZSW) oraz Niemieckie Stowarzyszenie Energetyki i Gospodarki Wodnej (BDEW).

„Wyższemu udziałowi odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii elektrycznej w poprzednim roku sprzyjał niezwykle wietrzny I kw. 2020 r. i znacznie niższe zużycie energii elektrycznej ze względu na ograniczenia wynikające z kwarantanny” – cytuje "FAZ" dane BDEW.

Łącznie w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wytworzono prawie 178 mld kilowatogodzin zielonej energii elektrycznej. W tym samym okresie 2020 r. było to ok. 191 mld. Jednocześnie krajowe zużycie energii elektrycznej brutto wzrosło z ok. 400 do blisko 416 mld kilowatogodzin w bieżącym roku.

Wpływ pogody na produkcję zielonej energii elektrycznej jest szczególnie widoczny w energetyce wiatrowej. Lądowe turbiny wiatrowe są najważniejszymi producentami zielonej energii elektrycznej. Przy 63 mld kilowatogodzin ich produkcja energii w tym roku była, jak dotąd, o 16,7 proc. niższa niż w roku poprzednim – podkreśliła Kerstin Andreae, prezes zarządu BDEW, i wezwała tworzący się rząd federalny do przyspieszenia ekspansji energetyki wiatrowej na lądzie.

"W ostatnich latach budowa nowych turbin wiatrowych utknęła w martwym punkcie, lepiej za to wygląda sprawa z fotowoltaiką. Jej wkład stale rośnie – od 40 mld kilowatogodzin w 2019 roku do 46 mld kilowatogodzin w tym roku" - dodaje "FAZ".

Stosunkowo słaby wiatr i wzrost zużycia energii elektrycznej doprowadziły do zwiększenia produkcji energii elektrycznej z węgla. Wg danych BDEW, udział węgla brunatnego i kamiennego w produkcji energii w Niemczech wzrósł z ok. 22 do 27 proc.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
oilman
W okresie karbonskim srednie stezenie CO2 w atmosferze wynosilo ok. 1000PPM, a obecnie ok. 400PPM. Jakos to nie zabilo zycia, a roslinnosc wrecz kwitla, praktycznie na calej planecie:) Dzisiaj niestety fanatycy tzw. zielonej energii zrobili z CO2 wroga nr. 1. Pytanie dlaczego?
pippin
Mastercard juz wymyslil karte ktora mierzy slad weglowy na podstawie wydatkow;) Ciekawe po co?..
trolley
Jak te bzdury o "zielonej energii" "ograniczeniu emisjii co2" "odejściu od węgla" mają się do wojny handlowej z Chinami i planom powrotu przemysłu do Europy i skokowemu wręcz zapotrzebowaniu na energię? Kompletnie nijak. Czekam jakiego megafikołka w tym temacie odstawi Unia a przede wszystkim Niemcy.
jas2
Cały węgiel, który jest pod ziemią, kiedyś, dawno temu był w powietrzu. Dinozaurom to nie zaszkodziło. Wprost przeciwnie; przyroda wtedy kwitła na całej Ziemi.
dididif
ponieważ co2 jest najbardziej prożyciwą substancją we Wszechświecie, dlatego tak znienawidzoną przez komunistycznych dygnitarzy z Brukseli i tych, co tak zielony bolszewizm umiłowali.
300_pala
Węgiel wziął się z powietrza ???
Na KUL was takich głupot uczą
jas2 odpowiada 300_pala
Myślę, że zamiast KUL wystarczy szkoła podstawowa, żeby wiedzieć, ze glony, grzyby, mchy, paprocie, skrzypy, widłaki, nagonasienne i okrytonasienne wykorzystują z CO2 zawarty w powietrzu do budowy swoich organizmów. Cały węgiel zawarty w ropie naftowej, gazie ziemnym, węglu kamiennym i brunatnym, wcześniej był składnikiem Myślę, że zamiast KUL wystarczy szkoła podstawowa, żeby wiedzieć, ze glony, grzyby, mchy, paprocie, skrzypy, widłaki, nagonasienne i okrytonasienne wykorzystują z CO2 zawarty w powietrzu do budowy swoich organizmów. Cały węgiel zawarty w ropie naftowej, gazie ziemnym, węglu kamiennym i brunatnym, wcześniej był składnikiem żywych organizmów a jeszcze wcześniej był składnikiem atmosfery. Ten sam proces zachodzi także obecnie.
jenak
Już zabrakło? Szybko. A to sam początek deformy. Będzie się działo.
dididif
Komunistyczne bydełko wypróżnia się z ditlenku węgla dolnym otworem i otworem górnym niszcząc klimat i wiatr. wzeszłym tygodniu dygnitarze, co to samego Breżniewa po rękach całowali uchwalili gigantyczne podwyżki od paliw kopalnych z wyłączeniem radzieckiego, zielonego gazu i od wypróżnianego co2
xyzq
Na razie to tylko mały kryzys wiary w Zielonej Religii, natomiast mroźna zima może przynieść falę apostazji :)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki