Nielegalne fabryki zalewają rynek papierosami

Tytoniowe żniwa gangów. Tylko pogranicznicy przejęli towar o wartości miliarda złotych - wskazują dane z policji i resortu finansów.

Nielegalne fabryki zalewają rynek papierosami
Nielegalne fabryki zalewają rynek papierosami (SXC)

Z danych służb zwalczających szarą strefę tytoniową wynika, że w zeszłym roku policjanci i celnicy skonfiskowali łącznie 1318 ton nielegalnego tytoniu, czyli o ok. 200 proc. więcej niż rok wcześniej. Podobna skala dotyczy papierosów - pisze "Rzeczpospolita".

- Zauważyliśmy, że coraz częściej w nielegalną branżę tytoniową angażują się zorganizowane, polsko-ukraińskie grupy przestępcze - mówi Krzysztof Kot, zastępca dyrektora Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.

Ilu Polaków pije i pali? [Wykres]

Ilu Polaków pije i pali? [Wykres]

Palenie tytoniu jest coraz mniej popularne. W okresie ostatnich 5 lat odsetek osób palących spadł o ponad 3 pkt procentowe (z 29% do 26%). Najczęściej palaczami codziennymi są osoby w wieku 30-60 lat, a szczególnie często nałóg palenia występuje wśród pięćdziesięciolatków. W tej grupie wieku pali prawie 36% mężczyzn i 27% kobiet. Osoby mocno uzależnione, tj. palące co najmniej 20 papierosów dziennie stanowią 55% ogółu palących mężczyzn; natomiast wśród palących kobiet mocno uzależnionych jest 31%.

(PAP)

pd/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~zeb2669

........ to są jak najbardziej legalne fabryki , korzyści z ich działalności zasilają portfele ministrów , posłów, lokalnych szefów policji . Nie można prowadzić tak dochodowego biznesu jak fabryki papierosów , alkoholu , paliwa , handlu stalą bez pomocy " urzędasów " i posłów których lobbyści naciskają na odpowiednie stawki VAT, nowelizacje podatkowe , odpowiednio prawnie sformułowania w zapisach ustaw itp. Co więcej z takimi patologiami walczą Ci co je tworzą - sytuacja bez wyjścia przy takim Układzie. ..... a raz na jakiś czas konkurencja kogoś podkabluje , lub ktoś się podłoży - przy takich dochodach można to robić - wtedy widzimy w TV antyterrorystów , jakiś magazyn , czasami wkleją jak kogoś wyprowadzają - i co najważniejsze komendant wypina pierś do odznaczenia , trochę się spieszy ..... wieczorem u kumpli prawdziwa zabawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zombiefield

Mafia kocha podatki i towary nielegalne. Dzięki temu ma na czym zarabiać

! Odpowiedz
0 0 ~vvv

będą u nas mieli raj

! Odpowiedz
0 4 ~PATRYJOTA

a ilu politykow jest na uslugach mafi co?

! Odpowiedz
2 15 ~Kacper

Gdyby ustrój był normalny, fajki kosztowałyby 2 pln a za leczenie każdy płaciłby sam i nikt nie zaprzątałby sobie głowy takimi sztucznie wykreowanymi problemami jak mafie, przemyt, oszustwa podatkowe... Ale wtedy politycy nie potrafiliby uzasadnić swojego istnienia.

! Odpowiedz
1 1 ~StanRS

Jakby ktoś potrzebował przeszczepić nerkę, serce, leczyć się na raka, przyszyć rękę, to takie coś idzie w tysiącach złotych. Mało kogo by było na to stać. Ludzie by umierali też na zwykłe choroby o wiele częściej niż teraz, bo mało kogo by było stać na zapłatę kilkaset złotych dziennie w szpitalu.

Jedź sobie ze swoim "krulem" korwinem do Somalii, a smrodu tu nie rób. Tam będziesz miał tak jak piszesz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 ~aaaaa

Zbankrutować ich! Wystarczy obniżyć podatki - a do budżetu wpłynie więcej. I żeby oduczać ludzi palić - podnieść palaczom składkę zdrowotną o 2%.

! Odpowiedz
6 0 ~dasfdsf

Dlaczego palaczą podność składkę zdrowotną?
Przecież palaczy można zwolnić ze składki a koszty leczenia niech sami poniosą.
Oczywiście zwolnienie za pomocą zwykłaj deklaracji że palę.
I pozamiatene NFZ w ciągu kilku miesiecy zniknie.

! Odpowiedz
0 6 ~Alex odpowiada ~dasfdsf

Podnieśmy nie tylko palaczą: proponuję jeszcze pijaką (marskość wątroby), objadaczą (nadwaga), nie ruszaczą (cholesterol) czytaczą i oglądaczą (niszczenie oczu), słuchaczą głośnej muzyki (uszy), abstynentą seksualnym (prostata), górniką (pylica), nie każmy Polaką płacić za ich styl życia!

! Odpowiedz
4 8 ~Bogdan

Zawsze kupuje tylko bez akcyzy a to papierosy a to wódkę od kwietnia będę jeszcze więcej przeznaczal na używki bo dostanę 1000 z Programu 500+

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil