Ilu Polaków pije i pali? [Wykres]

Alkohol i papierosy to używki powszechnie spotykane w naszym kręgu kulturowym. Okazuje się jednak, że coraz mniej Polek i Polaków po nie sięga. Narkotyki takie jak marihuana czy haszysz wciąż pozostają natomiast rzadkością.

Informacje o paleniu tytoniu i spożyciu alkoholu znajdują się w opublikowanym dziś przez GUS raporcie „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.

Alkohol

W porównaniu z wynikami poprzedniego badania odsetek osób dorosłych pijących napoje alkoholowe zmniejszył się o ponad 2 punkty procentowe. Ok. 72% badanych zadeklarowało, że pije alkohol, zaś całkowitą abstynencję w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało blisko 28% badanych osób.

Odsetek kobiet pijących alkohol zmniejszył się z około 66% w 2009 r. do 63% w 2014 r. Wśród mężczyzn również spadł z 85% do 83%. Najliczniejszą grupę pijących alkohol stanowią osoby w wieku 30-49 lat.

Kobiety o wiele rzadziej niż mężczyźni deklarowały częstsze picie alkoholu, choć dysproporcje te są stopniowo coraz mniejsze. Do picia alkoholu co najmniej 1 raz w tygodniu przyznał się co 3 pijący mężczyzna, a tylko co 7 pijąca alkohol kobieta.

Co 4 osoba deklarująca spożywanie alkoholu w ciągu ostatnich 12 miesięcy piła alkohol przynajmniej 1 raz w tygodniu, głównie w dni weekendowe (między piątkiem i niedzielą). Do picia w pozostałe dni tygodnia (od poniedziałku do czwartku) przyznało się jedynie 61% pijących alkohol co najmniej 1 raz w tygodniu.

Wyniki badania potwierdziły informacje, że piwo z powodzeniem wyparło wódkę i inne napoje spirytusowe. Ostrożne szacunki wskazują, że piwo stanowi prawie 70% ogólnej konsumpcji czystego alkoholu, a wódka i inne napoje spirytusowe niespełna 20%. Na tle tych dwóch dominujących napojów alkoholowych udział wina jest skromny i przekracza nieznacznie 10%.

Typowy wzorzec konsumpcji alkoholu osób pijących co najmniej 1 raz w tygodniu zależy od płci. Mężczyźni deklarowali picie wyłącznie piwa (64%) lub piwa w połączeniu z wódką (14%). Kobiety najczęściej wymieniały picie wyłącznie piwa (co trzecia pijąca w tygodniu alkohol) lub wyłącznie wino (także co trzecia), względnie te dwa rodzaje alkoholu. Picie w tygodniu chociaż 1 małej porcji wódki zadeklarował co 4 mężczyzna i co 5 kobieta.

Jak wskazują wyniki badania, statystyczny mężczyzna pijący alkohol w tygodniu wypija w tym okresie około 4 butelki piwa o pojemności 0,5 litra i trochę więcej niż 80 ml wódki lub innych napojów spirytusowych, natomiast statystyczna pijąca w tygodniu kobieta 1,5 butelki piwa o pojemności 0,5 litra oraz 2 lampki wina. Należy podkreślić, że wyniki mówią o średniej ilości alkoholu na 1 pijącego, choć oczywiście w Polsce są osoby pijące często, zbyt wiele, mocno uzależnione od alkoholu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~trzezwiejaca

Mam wrażenie, że kobiety rzeczywiście więcej piją. Zamieniają się role społeczne . Sama jestem jedną z takich kobiet. W moim przypadku wszystko skończyło się odwykiem w Wiosennej. Trudno jest wytrwać, zwłaszcza, że koleżanki co chwilę chcą gdzieś wychodzić na winko, czy drinka. Przyrzekłam sobie jednak, że więcej nie tknę procentów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~lewy

Co to ma być? Wykres jest nie opisany. Czy to po lewo to %? Jeżeli tak to czemu w żadnej kolumnie suma nie daje 100% ? Ludzi nauczcie się tworzyć poprawne wykresy

! Odpowiedz
1 1 ~Abstynent

Tam może są ci pozostali? :)

! Odpowiedz
5 5 ~napity

Na trzeźwo pisuaru nie trawię a więc czeka mnie 4 lata wspierania browarów i gorzelni !

! Odpowiedz
1 2 ~AA

Obojętnie, czy pijesz z radości, że ktoś wygrał wybory, czy ze smutku, że przegrał. :) Jeśli każdy powód do picia jest doby, to musisz na siebie uważać.:)

! Odpowiedz
1 6 ~gość

Bzdura, bzdura, bzdura. Czytałem inne statystyki z których we wszystkich wynikało że właśnie kobiety coraz więcej piją, niekiedy przewyższając w tym mężczyzn.

! Odpowiedz
1 5 ~Joanna

Wyraźnie wzrasta spożycie alkoholu wśród kobiet, ale nie sadzę, by przewyższało to "męskie". Kobiety gorzej tolerują alkohol, potrzebują go mniej, by być na rauszu. Te kobiety, które funkcjonują na granicy marginesu społecznego szybciej się "staczają" niż mężczyźni w podobnej sytuacji, co eliminuje je z grupy systematycznie pijących w dużych ilościach. Wzrasta zapewne spożywanie alkoholu przez kobiety dobrze sytuowane, na wysokich stanowiskach. Odreagowują stres? Ponieważ są dość inteligentne, staranniej kamuflują problem i dbają, by do pracy stawiać się w stanie nie wskazującym na nadmierne spożycie. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~edward

Statystyki zaniżone, ludzie nie przyznają się przed samymi sobą że piją, a co dopiero przed ankieterem.

! Odpowiedz
2 4 ~Ha

Lekarze zajmujący się pacjentami z takimi problemami mówią, że to co podaje, że wypija mężczyzna trzeba pomnożyć przez 4, a to co podaje, że wypija kobieta trzeba pomnożyć przez 6.

! Odpowiedz
7 19 ~Edvard-Munch

Trzeba być ostatnim frajerem , żeby truć się za własne pieniądze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil