REKLAMA

Niedziela 6 grudnia będzie handlowa. Opublikowano nowelę ustawy

2020-12-04 14:43
publikacja
2020-12-04 14:43
fot. Mirosław Pieslak / FORUM

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę ustawy, która m.in. incydentalnie zezwala na handel w najbliższą niedzielę, 6 grudnia. Dodatkowa niedziela ma m.in. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy okresie przedświątecznym.

Ustawę w tej sprawie podpisał w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę, 6 grudnia br. znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie: 13 i 20 grudnia.

Jak podkreślano w uzasadnieniu do zmiany, "okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna". "Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r." - wyjaśniono. Dodano, że z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Zgodnie z wytycznymi w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. i nakaz zakrywania ust, nosa w przestrzeni publicznej.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and-owc
Nie lubię rządowych zabaw w "kotka i myszkę" (wariactwo). Już się przyzwyczaiłem do zamknętych sklepów w niedzielę. Nie skorzystam z dobroci "noweli ustawy" jako kupujący.
harrytracz
Ja się od samego początku oduczyłem robić w niedzielę nawet jak jeszcze niektóre były handlowe. Zero problemu, masz 6 dni w tygodniu szalej kupuj ile chcesz
harrytracz
Łaskawie pozwolili do sklepu pójść brawo sukces rządu.
jas2
Wreszcie lemingi będą miały zajęcie w niedzielę. Inaczej grałyby na komórkach 12 godzin a tak to tylko 10 godzin grania i 2 godziny zakupów. Sukces!
dziki_losos
Grrr! A czy ktoś z tych tumanów pomyślał, że może warto by było to przegłosować trochę wcześniej, żeby sieci handlowe miały czas zrobić grafik pracy i zebrać personel na niedzielę?

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki