REKLAMA

Zrobimy zakupy w niedzielę. Ustawa z podpisem prezydenta

2020-12-04 09:01
publikacja
2020-12-04 09:01
fot. Zbyszek Kaczmarek / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która m.in. incydentalnie zezwoli na handel w najbliższą niedzielę, czyli 6 grudnia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Dodatkowa niedziela ma np. zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy okresie przedświątecznym.

Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę, 6 grudnia br. znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Jak podkreślano w uzasadnieniu do zmiany, "okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna". "Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r." - wyjaśniono. Dodano, że z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jas2
Biedne lemingi wreszcie będą miały co robić w niedzielę. Tylko zrobią ze sobą w święta? To będzie trzy dni płaczu...
carlito1
Umowa z wirusem podpisana. Wirus zrzeka się prawa do przebywania w niedzielę w Biedronce za to żąda dostępu do lasów na wiosnę.
shadow_xx
Albo z tego covida taki słaby negocjator albo zaczarowany dudopis ma niesamowitą moc, że jednym podpisem jest w stanie pokonać wirusa.

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki