REKLAMA

Nie tylko programiści dostaną pracę. Analityk IT pilnie poszukiwany

Paweł Łaniewski2022-11-12 06:00Redaktor
publikacja
2022-11-12 06:00

Branża IT przyciąga wielu kandydatów. Zatrudnienie w niej znajdą nie tylko programiści. Na wysokie zarobki i atrakcyjne warunki zatrudnienia mogą liczyć analitycy IT, a obszar zarządzania projektami i pozyskiwania danych rozwija się tak szybko jak same technologie.

Nie tylko programiści dostaną pracę. Analityk IT pilnie poszukiwany
Nie tylko programiści dostaną pracę. Analityk IT pilnie poszukiwany
fot. TippaPatt / / Shutterstock

Współczesny biznes opiera się na dobrej organizacji procesów i analizie. To stwierdzenie jest aktualne w przypadku każdej branży, szczególne znaczenie zyskuje w kontekście firm reprezentujących rynek IT. Współcześnie pozyskiwanie, przetwarzanie i analizowanie informacji wymaga również szerokich kompetencji i wiedzy. Zawód analityka IT jest jednym z najczęściej poszukiwanych na rynku. Duże zapotrzebowanie i niedobór kandydatów przekładają się natomiast na oferty firm.

Czym zajmuje się analityk IT w ujęciu biznesowym?

Praca analityka IT może dotyczyć kilku obszarów. Najczęściej ten zawód odnosi się do analityka biznesowego. Ten specjalista, choć rzadko wychodzi na pierwszy plan, pełni kluczową rolę w każdym projekcie informatycznym. Do jego zadań należy między innymi:

  • tworzenie koncepcji biznesowej projektu, 
  • ustalanie z klientem celu i ram współpracy, 
  • weryfikacja założeń i inicjowanie procesów, 
  • wycena niezbędnych budżetów, zespołów, czasu, 
  • hierarchizowanie zadań w ramach projektu, 
  • współpraca przy wyborze i wdrażaniu rozwiązań technologicznych, 
  • dokonywanie analiz wstępnych, bieżących i końcowych, 
  • utrzymywanie kontaktu z klientem.

Analityk IT bardzo często pełni również rolę pośrednika pomiędzy klientem (także wewnętrznym klientem) a zespołami programistów, którzy realizują projekt. Na tym stanowisku same kompetencje techniczne nie będą potrzebne, przynajmniej nie w każdym przypadku. Dużo ważniejsze okaże się doświadczenie biznesowe, umiejętności marketingowe i kompetencje miękkie. W kontekście technicznym analityk IT współpracuje natomiast najczęściej z architektem, którego zdaniem jest zarządzanie technologiczną stroną projektu.

Data Analyst, czyli specjalista analizy danych

To niejedyny obszar, w którym niezbędny okaże się analityk IT. Praca tego specjalisty może również dotyczyć niezwykle szybko rozwijającego się sektora data science skupiającego się na pozyskiwaniu, przetwarzaniu i analizie danych. Wymaga to nie tylko wiedzy i umiejętności logicznego myślenia, ale również znajomości konkretnych technologii. Praca analityków pozwala przede wszystkim pozyskiwać informacje umożliwiające podejmowanie odpowiednich decyzji i przygotowywanie szczegółowych analiz.

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Według przygotowanego przez firmę Anaconda raportu "State of Data Science 2022" większość zadań realizowanych przez specjalistów data science dotyczy przygotowywania danych (22%), obróbki danych (16%), raportowania i prezentowania (16%) oraz wizualizacji danych (13%). Ważnym sektorem działania jest przy tym przygotowywanie modeli, testowanie ich i wdrażanie (po 9% odpowiedzi). Raport wskazuje również na poważne problemy z dostępem do specjalistów tego sektora. 62,5% pracodawców zatrudniających specjalistów data science jest zaniepokojonych niedoborami ekspertów na rynku pracy.

Analityka wśród najważniejszych trendów rynku IT

Rosnące zainteresowanie kandydatów wynika również z coraz większej roli, jaką odgrywa analiza danych we współczesnym biznesie. Co ważne: sami specjaliści branży IT wskazują ją jako jeden z najważniejszych obszarów, który będzie intensywnie rozwijał się również w przyszłości. Jak wynika z raportu „Devire Market Insights Branża IT 2021/22”, zaawansowana analityka zajmuje drugie miejsce wśród najważniejszych trendów w sektorze ICT (uzyskała 52% odpowiedzi). Ustąpiła jedynie cloud computing, czyli technologiom skupionym wokół możliwości chmur obliczeniowych (tę opcję wybrało 55% respondentów). Na trzecim miejscu znalazł się natomiast rozwój sztucznej inteligencji.

W ofertach pracy dla specjalistów analityki danych najczęściej pojawia się big data skupiająca się na przetwarzaniu złożonych i bardzo dużych zbiorów danych oraz machine learning (uczenie maszynowe) opierające się na algorytmach zdolnych do uczenia się. To natomiast jest bezpośrednio związane z wykorzystaniem zaawansowanych modeli matematycznych.

Rekordowe zarobki analityków IT

Podobnie jak przedstawiciele innych zawodów w branży IT również analitycy mogą liczyć na wyjątkowo wysokie wypłaty i konsekwentny wzrost wynagrodzeń. Jak wskazuje raport „Rynek pracy IT w Polsce 2022” sporządzony przez Next Technology, w przypadku specjalistów data science juniorzy, a więc osoby rozpoczynające zawodową karierę, mogą liczyć na 6713-10828 zł brutto. Wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności rosną również wynagrodzenia widoczne w ofertach pracy – seniorzy, czyli osoby, których doświadczenie komercyjne jest dłuższe niż 4 lata, mogą liczyć średnio na 18 787–27 090 zł. Jeszcze więcej zarobią rzecz jasna eksperci.

Raport potwierdza duże zapotrzebowanie na specjalistów tego obszaru. Eksperci Data Science zajmują piąte miejsce w zestawieniu najbardziej poszukiwanych zawodów IT – dotyczy ich 7% wszystkich ogłoszeń. Pod tym względem więcej ofert kierowanych jest jedynie do DevOps, Fullstack Developerów, Frontend Developerów i specjalistów QA.

Technologie w zawodzie analityka danych

Raport Next Technology wskazuje również najważniejsze kompetencje techniczne, które pojawiają się w ofertach pracy dla specjalistów obszaru data science. Oprócz wskazanych wyżej zagadnień Big Data i Machine Learning często wiąże się to również ze znajomością określonych technologii. Do najważniejszych z nich należy Python – ten język programowania cieszy się coraz większą popularnością i zajmuje pierwsze miejsce m.in. w rankingach TIOBE, IEEE Spectrum czy projektach realizowanych na platformie GitHub. W przypadku ofert pracy dla programistów w Polsce znalazł się natomiast na trzeciej pozycji: według autorów raportu Inhire „IT Market Snapshot Q1 2022” dotyczy go 17% ogłoszeń, niewiele ustępuje więc Javie (20%) i JavaScript (23%).

Wśród często poszukiwanych umiejętności znajduje się również obsługa stworzonej przez Microsoft platformy chmurowej Azure oraz Apache Spark wykorzystywanego do obliczeń rozproszonych.

fot. Gowork.pl / Gowork.pl

Różne oblicza analityki IT

Jak widać, analityk IT może zajmować się bardzo zróżnicowanymi obszarami. Znajduje to również odzwierciedlenie w raporcie „State of Data Science 2022”, w którym wzięło udział 3493 ekspertów ze 133 krajów świata. Największa grupa – 16% – zajmuje stanowisko Data scientist, a więc specjalizuje się w pozyskiwaniu i analizie danych. 8% respondentów pełni obowiązki Data engineer. Tyle samo specjalistów zajmuje się analityką biznesową. 4% to natomiast managerowie produktu. To, jak bardzo analitycy IT są potrzebny na współczesnym rynku, najlepiej odzwierciedlają branże, które reprezentują uczestnicy raportu. Najwięcej – 11% badanych – pracuje w firmach technologicznych. Na drugim miejscu znalazł się sektor finansowy (9%), dalej uplasował się consulting. Po pięć procent odpowiedzi uzyskała natomiast ochrona zdrowia, automotive, sektor rządowy, badania i rozwój (R&D), elektronika, produkcja i inżynieria.

Dużo pracy dla analityków IT

Znakomite prognozy czekają również na analityków biznesowych, którzy chcą działać w branży IT. Dotyczy to zarówno polskiego, jak i globalnego rynku. Według szacunków BLS zapotrzebowanie na analityków biznesowych wzrośnie do 2030 roku aż o 25%. Wynika to przede wszystkim z kierunku rozwoju branży, która w coraz większym stopniu w związku z presją ze strony konkurentów stawia na miarodajne estymacje i dobrą wycenę projektów. W przypadku analityka IT specjalizującego się w rozwiązaniach biznesowych kompetencje techniczne nie będą przy tym tak ważne – w wielu przypadkach wystarczająca okaże się umiejętność korzystania z oprogramowania do projektowania procesów i zarządzania nimi. Z tego powodu to także często wybierany zawód przez kandydatów, którzy chcą podjąć pracę w branży IT, jednak brakuje im wykształcenia i umiejętności technicznych lub wolą skupić się na innym obszarze. Jak pokazuje rynek i obecne na nim oferty pracy, kluczową rolę odgrywają jednak kwestie komunikacyjne, nad którymi również potrzebna jest praca. Analityk IT powinien przede wszystkim swobodnie posługiwać się językiem angielskim. Według raportu „Rynek pracy IT w Polsce 2022” już w 44% przypadków to właśnie w tym języku odbywa się codzienna komunikacja w projekcie. 72% respondentów deklaruje również, że posługuje się nim na poziomie B2 lub wyższym.

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (6)

dodaj komentarz
quak
Artykuł to dramat. Autor komplet myli pojęcia i opisuje wiele przypadków. Analityk danych, a analityk IT to zupełnie inne role. Pomieszanie z poplątanym.

Data Analyst nie wykorzystuje w pracy machine learning.

"16% – zajmuje stanowisko Data scientist, a więc specjalizuje się w pozyskiwaniu i analizie danych".
Artykuł to dramat. Autor komplet myli pojęcia i opisuje wiele przypadków. Analityk danych, a analityk IT to zupełnie inne role. Pomieszanie z poplątanym.

Data Analyst nie wykorzystuje w pracy machine learning.

"16% – zajmuje stanowisko Data scientist, a więc specjalizuje się w pozyskiwaniu i analizie danych". Data scientist zajmuje się modelowaniem i obróbką danych
hfjdj
Przecież ci redaktorzy na niczym się nie znają.
the_truth
Smieszy mnie kiedy pismaki pisza na temat na ktorym sie nie znaja. Analityk IT ? To jak powiedziec lekarz ... ale od czego? Juz po tresci widac ze pomieszane jest kilka roznych profesji: Business Analyst, Data Analyst, Systems Analyst, Data Architect, Data Scientist, Business Systems Analyst itd. Kazdy z tych analitykow zajmuje Smieszy mnie kiedy pismaki pisza na temat na ktorym sie nie znaja. Analityk IT ? To jak powiedziec lekarz ... ale od czego? Juz po tresci widac ze pomieszane jest kilka roznych profesji: Business Analyst, Data Analyst, Systems Analyst, Data Architect, Data Scientist, Business Systems Analyst itd. Kazdy z tych analitykow zajmuje sie CZYMS INNYM ! ps. 1 Kiedy pismaki zrozumieja ze tzw Analityk IT aby pracowac w IT wcale nie musi programowac w JAVA ?
it_crowd
@cwiara
raptem 2 zdania a tyle bzdur :)

pierwsze primo - od kiedy to na stanowisko TECHNICZNE, HR ma cokolwiek do powiedzenia? No moze poza fact-checkiem CVki, sprawdzeniem podstaw jezyka angielskego i ewentualnie odsianie ludzi ktorzy totalnie nie mieszcza sie w widelkach na dane stanowisko...chociaz i czasem tego dobrze
@cwiara
raptem 2 zdania a tyle bzdur :)

pierwsze primo - od kiedy to na stanowisko TECHNICZNE, HR ma cokolwiek do powiedzenia? No moze poza fact-checkiem CVki, sprawdzeniem podstaw jezyka angielskego i ewentualnie odsianie ludzi ktorzy totalnie nie mieszcza sie w widelkach na dane stanowisko...chociaz i czasem tego dobrze nie zrobia (przyjmuje ze mowimy o korpo, bo w mniejszych firmach to stanowisko HR ma pewnie jeszcze mniejsze znaczenie). W praktyce wyglada to tak, ze hiring manager dostaje cala liste ludzikow i decyduje o wszystkim w 99%-ach.

drugie primo (w sumie ultimo) - skad te magiczne 20lat? ilosc lat doswiadczenia nie przeklada sie 1-1 na to kto co potrafi i na pewno nie ma zadnej magicznej sciany od ktorej sie kandydaci odbijaja jesli nie maja 'x' lat doswiadczenia...zaryzykowalbym stwierdzenie, ze zeby byc dobrym 'koderem' w jednej technologii, pewnie wystarczy kilka lat KOMERCYJNEGO doswiadczenia i juz nazywalbym takiego czlowieka ekspertem (jesli oczywiscie w te kilka lat sie rozwijal i cos sie nauczyl po drodze...). Inna sprawa jesli ktos ma jakies ambicje liderskie czy ostrzy sobie zeby na architekta duzego projektu to jasna sprawa, ze swoje trzeba 'przejsc' i troche tego doswiadczenia nalapac...co nie znaczy,ze da sie to jakos przelozyc na ilosc lat...ktos moze byc gotowy na takie stanowisko po 5 latach, ktos po 10 a ktos nie bedzie nigdy - moze i wcale tego nie chciec, bo jak wiadomo with great power comes great responsibility :)
'prawie' 40letni analityk IT/menago w duzym korpo
cwiara
Żeby zostać ekspertem w IT to musisz mieć ze 20 lat doświadczenia. Więc albo zaczynasz w wieku 10 lat, albo zanim zostaniesz ekspertem, to już cię nikt nie zatrudni bo jesteś 40+ i wg. HRowców, do niczego już się nie nadajesz.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki