REKLAMA

Nie będzie kompromisu w USA

2013-09-30 18:53
publikacja
2013-09-30 18:53

W Stanach Zjednoczonych nie uda się osiągnąć kompromisu budżetowego i część instytucji rządowych przerwie jutro pracę. Tak sądzi ekonomista i publicysta, Andrzej Lubowski.

Czas na osiągnięcie kompromisu mija o północy, gdyż rok budżetowy w Stanach Zjednoczonych zaczyna się 1 października. Andrzej Lubowski, który był gościem radiowej Jedynki, powiedział jednak, że Ameryce nie grozi bankructwo, a jeśli rządowi urzędnicy stracą pracę, to tylko na pewien czas. W końcu uda się bowiem osiągnąć kompromis między rządem a Kongresem.

Lubowski, który mieszka stale w Stanach Zjednoczonych, wyjaśnił, że sprawa ma charakter polityczny, a nie ekonomiczny. Amerykański rząd nie może przekroczyć ustalonego pułapu długu. Izba Reprezentantów, zdominowana przez Republikanów, jest jednak skonfliktowana z prezydentem Barackiem Obamą i uzależnia przyjęcie ustawy budżetowej od odłożenia o rok reformy zasad opieki zdrowotnej. Obama nie chce się na to zgodzić. W tej sytuacji ustawa nie zostanie uchwalona i amerykański rząd nie będzie miał od jutra prawa wydawania funduszy państwowych. Zdaniem Andrzeja Lubowskiego, ten konflikt jest przejawem ogólniejszej tendencji, polegającej na niezdolności polityków do kompromisu.

Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia budżetowego, to od jutra działać będą tylko służby niezbędne do funkcjonowania państwa. Urzędy skarbowe, poczta czy wojsko będą pracować normalnie, jednak 400 tysięcy cywilnych pracowników resortu obrony zostanie wysłanych na przymusowy urlop. Zamknięte będą też parki narodowe i państwowe muzea.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/pbp
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki